-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --
-- Adversting 1 --

"Toplantı, gösteri hakkı demokrasinin ana hakkıdır"

17:33:36 | 2017-03-11
-- Adversting 5 --

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya uçuş izninin iptal edilmesinin son derece yanlış bir karar olduğunu belirterek, "Toplantı, gösteri hakkı demokrasinin ana hakkıdır" dedi.
Bakan Ömer Çelik, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması çalışmaları kapğsamında düzenlenen toplantıda vatandaşlara hitap etti.
Yumurtalık Hükümet Konağında gerçekleşen toplantıda konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya uçuş izninin iptal edilmesini son derece yanlış olduğunu, demokrasinin tanıdığı ana haklardan birisinin gözardı edildiğini söyledi.

"CUMHURBAŞKANI TELEKONFERASNLA ALMANYA’YA BAŞLANAMAZKEN PKK LİDERLERİ BAĞLANDI"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki bir toplantıya telekonferans yöntemi ile bağlanmasının bile engellendiğini fakat terör örgütü PKK’nın üst düzey liderlerinin görüşmelerinin engellenmediğini belirten Çelik, "Toplantı, gösteri hakkı demokrasinin ana hakkıdır. O ülkenin kamu güvenliğini tehdit edecek açıklamalarda bulunmuyoruz. Aksine biz oradaki vatandaşlarımıza yaşadığınız topluma katkıda bulunun mesajını veriyoruz. Cumhurbaşkanımızın Almanya’daki bir toplantıya telekonferans ile bağlanmasını engellediler. Ama PKK terör örgütünün liderlerinden Cemil Bayık, Almanya’daki PKK konferansına katıldı. Hollanda içinde aynısı geçerli. Bu yaptıklarıyla kararsız olan vatandaşlarımızın bile kararının evet olacağından haberleri yok" dedi.

"İSTİKRARLI BİR ÜLKEYİZ"
Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü olması için istikrarın olmasının yeterli olduğunu belirten Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 2002’den sonra Türkiye’nin güçlü bir devlet olduğunu söyledi. Çelik, "Biz eskiden kitap alamıyorduk. Ailemiz para biriktirip kitap almak istese bile alamıyorduk. Çünkü devlet kitap basmıyordu. Şimdi o günlerden bu günlere bakıyoruz kendi milli tankımızı, silahımızı üretebiliyoruz. Her anlamda Türkiye cazibe merkezi haline geldi. Biz 2002’den sonra petrol madeni bulmadık, sömürge yapmadık, sadece istikrarımız oldu" ifadelerini kullandı.

"6 KERE GELDİM 7 KERE GİTTİM SÖZÜ MARİFET DEĞİL"
Türkiye’de eskiden ‘6 kere geldim 7 kere gittim’ sözünün bir marifet olduğunu kaydeden AB Bakanı Ömer Çelik, şunları söyledi:
"Bu 6 kere geldim 7 kere gittim sözleri marifet değil. Biz 15 Temmuz darbe girişimi geçirdik. Geçmişteki darbeler rejimi değiştirmek için yapıldı. Bu 15 Temmuz ise Türkiye’nin tapusunu milletin elinden alıp yabancı güçlere verilmesi için gerçekleştirildi. Ama her görüşten vatandaşımız o gece sokağa dökülüp darbeye karşı durdu. Eğer o gece koalisyon olsaydı bu darbe girişimini gene bu millet ile atlatırdık ama daha büyük bedeller öderdik. 12 saatte Türkiye eski haline döndü. Bu çok büyük bir başarıdır. Bu millet bütün dünyaya yepyeni bir demokrasi dersi vermiştir."

"REJİM DEĞİŞİKLİKLERİNİ CHP DESTEKLEDİ"
Cumhuriyet Halk Partisi’nin de söylemlerini eleştiren Çelik, "Rejim değişikliği diyorlar. Ama rejim değişikliği falan yok. Sistem değişikliği var. Türkiye laik demokrtatik sosyal hukuk devletitir. Rejim değişikliği Cumhuriyetin içerisinden cumhurun yetkisinin alınmasıdır. 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat rejim değişiklikleri olurken CHP destekledi bunları. Pozantı’da hava dün 24 dereceydi bugün 12 derece. O iklim değişikliğini bile rejim değişikliği zannedecek bir ana muhalefet partimiz var" şeklinde konuştu.
Ömer Çelik, Yumurtalık’taki toplantının ardından Karataş’a hareket etti.
(Umutcan İşledici/İHA)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  

Tümü