Vali Nayir Çalışan Gazeteciler ile Bir Araya Geldi
 

Vali Nayir Çalışan Gazeteciler ile Bir Araya Geldi

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle ilimizde görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.

10 Ocak 2020 Cuma 22:21
Yazdır
Vali Ahmet Hamdi Nayir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle ilimizde görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Adapazarı ilçesindeki bir restoranda düzenlenen kahvaltı programına Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Vali Yardımcıları Erdoğan Ülker, Abdul Rauf Ulusoy, Mehmet Fatih Çiçekli, Ömer Bedrettin Sağsöz, Halil Serdar Cevheroğlu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, Basın Kuruluşlarının Dernek Başkanları, ulusal basının il temsilcileri ve muhabirler, görsel, işitsel ve yazılı basının çalışanları katıldı.
“Mülki İdare İle Basının Benzer Yönleri Çok”
Gazeteciliğin çok kutsal bir meslek olduğunu, gazetecilerin zor ve meşakkatli bir görev icra ettiklerini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Mülki İdare ile basının çok özdeşleştiği kısımlar bulunuyor. Her iki kesim de kamu yararına hizmet etmektedir. Emniyet ve asayişten sağlığa kadar, eğitimden altyapıya kadar, turizmden kültüre kadar mülki idarenin görev alanına giren, ilgi alanına giren her husus aynı zamanda basınımızın da ilgi alanı içerisindedir. Mülki idare olarak bizler 7 gün 24 saat görev başında olduğumuz gibi, basın mensuplarımız da yine yılın 365 günü her saat görev yapmaktadır. Sizler de bizler gibi kar, yağmur, çamur demeden görevinizin gerektirdiği her yerde bulunmak zorundasınız. Bu kadar benzerlik özel bir günde bizleri ve sizleri bir araya getirmiş oluyor. 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olmasının yanında aynı zamanda Türk İdareciler Günü olarak da kutlanıyor. Tüm çalışan gazetecilerin bu önemli gününü kutlarken, aynı zamanda başta Vali Yardımcılarımız olmak üzere tüm idarecilerimizin de bu anlamlı gününü tebrik etmek istiyorum.
“Sizlerle Çalışmaktan Memnunuz”
Basın bizim gözümüzdür; göremediğimiz kısımları basınla görmeye çalışırız, basın bizim kulağımızdır; duyamadığımız hususları basın aracılığıyla duymaya çalışırız. Bizler de kamunun ihtiyaçlarını giderirken sizlerin tespitlerine, teşhislerine ihtiyaç duyuyoruz ve bunun için de sizlerle birlikte çalışmaktan memnun olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
“Basın Mensupları Canla Başla Çalışıyorlar”
Daveti kıymetli kılan icabetidir, icabet edip geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnsanımızın haber alma hakkını yerine getirmek üzere büyük bir sorumluluk almış olan basın mensuplarımız, önemli bir kamu görevi ifa etmekteler. Tüm dünyadan ve yurdumuzdan bizlere her türlü havadisi aktaran gazetecilerin her alanda olduğu gibi eğitim alanında büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Basın ilke ve prensipleri doğrultusunda vatandaşlarımızın bilgi alma hakkını sağlamak için canla başla çalışan basın mensuplarımıza, gazetecilerimize teşekkür ederken, bu başarılarının devamını da diliyoruz” dedi.
“Türkiye Ortalamasının Üzerinde İşlem Yapılmış”
Yaklaşık 14 aydır Sakarya’da görev yaptığını ifade ederek 2019 yılında gerçekleştirilen faaliyetler ve projeleri istatistiki verilerle aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Nüfus olarak iller arasında 23. sırada bulunan Sakaryamız’da Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi ve Pasaport alanında Türkiye ortalamasının üzerinde işlem yapıldığını görüyoruz.
“Suçla Mücadelede Başarılı Bir Yıl”
Emniyet ve Jandarma Bölgesinde 2019 yılına dair istatistiki bilgiler ışığında diğer illerle kıyaslandığında suçu önlemede şehrimizin çok başarılı bir yılı geride bıraktığımıza şahit oluyoruz, bu vesile ile bu konuda büyük gayret gösteren güvenlik güçlerimizi gönülden kutlamak istiyorum” dedi.
“Restorasyon Çalışmaları ve Hizmet Binalarının Yapımı Devam Ediyor”
Yatırım ve Koordinasyon Başkanlığı ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol kapsamında 13 ilçede asfalt yapım işi olmak üzere Pamukova ve Taraklı ilçelerimizdeki tarihi yapılar için ödenekler ayrıldığını belirten Vali Nayir, “Geyve Hükümet Konağı, Karasu ve Kaynarca İlçe Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binalarının yapımı devam etmektedir.
“Eğitim Alanında 28 Proje Planlanmış”
Okul yapımlarına ilişkin 28 adet proje planlanmış olup, bugüne kadar 7 proje tamamlanmıştır. 2 adet 4 derslikli Anaokulu, 24 Derslikli İlkokul, 60 Derslikli Anadolu Lisesi, 16 Derslikli Çok Programlı Lise ve 12 Derslikli Halk Eğitim Merkezi ile 2 atölye binası olmak üzere toplamda 120 derslik ve 2 atölye binası eğitim öğretime kazandırılırken, Ortaöğretim seviyesinde 48 derslik+3 atölye, Temel Eğitim seviyesinde 144 derslik olmak üzere toplamda 192 derslik+3 atölye de tamamlanınca eğitime kazandırılacaktır. 2019 yılında 6 kurumda 7 binada güçlendirme çalışması yapılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yıkımına karar verilen 7 binadan eğitim-öğretim yapılanları boşaltılarak 5 tanesi yıkılmış ve 2 tanesinin yıkılması için ilgili belediyelere bilgi verilmiştir.
“19 Hastanemiz Bulunmaktadır”
Sağlık alanında iİlimizde 14'ü Kamu Hastanesi, 5'i Özel Hastane olmak üzere toplam 19 hastanemiz bulunmaktadır. Kamu Hastanelerinde bin 620 hasta yatağı, özel hastanelerde 333 hasta yatağı olmak üzere toplam bin 963 yatak mevcuttur. İlimizde 2019 yılı içerisinde 1.basamak sağlık kuruluşlarında 4 milyon 16 bin 100, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında toplam 6 milyon 14 bin 762 başvuru olmuştur. Evde Sağlık Hizmetlerinde 5 bin 116 hasta kayıtlıdır, 58 adet kara ambulansı, 34 adet Acil Sağlık Hizmeti İstasyonu ve 314 Aile Hekimliği birimimiz mevcut olup, 95 bin 262 acil çağrı vakasına binaen ambulans hizmeti verilmiştir. Aşılama oranı ilimiz genelinde %97'dir.
“530 Şikâyet Yapılmış”
İlimizde 2019 yılı içerisinde gıda satış, toplu tüketim yerleri ve benzer konularda toplamda 530 kayıtlı şikâyet olmuş, yapılan denetimlerde 38 işletmeye idari yaptırım uygulanırken savcılıkça işlem yapılmış ve idari para cezası da uygulanmıştır.
“Çiftçilerimize ve Üretici Orman Köylüsüne Destek Sürüyor”
Geçen yıl çiftçilerimize Tarımsal Teşvik ve Destekleme olarak 164 milyon 883 bin 175 TL ödeme yapılmıştır. Ormanlarımızda 73 hektar alanda doğal gençleştirme çalışması yapılırken, yine üretim işlerinde çalışan orman köylüsüne 33 milyon 797 bin 293 TL ödeme yapılmıştır.
“Gelen Turist Sayısı 111 bin 719”
Kültür ve turizm bakımından önemli bir potansiyel ile çeşitliliğe sahip olan Sakarya’yı 2019 yılı Ocak-Haziran ayları arasında 9 bin 216’sı yabancı olmak üzere 111 bin 719 turist ziyaret etmiştir.
“73 Çocuk 79 Koruyucu Aileye Teslim Edildi”
2019 yılı Ocak/Kasım dönemlerinde Çocuk Hizmetleri Kapsamında 79 çocuğumuz, Koruyucu Aile Hizmetinden yararlanan 73 ailemize teslim edilmiştir.
“74 Bin 907 Kişiye Yardım”
2019 yılı 12 aylık sürede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından 74 bin 907 kişiye toplam 16 milyon 270 bin 522,5 TL yardım yapılmıştır.
“23 Branşta Lisanslı 216 Aktif Milli Sporcumuz Var”
İlimizde bireysel çalışma salonu olarak 56 spor tesisi mevcuttur. 315 spor kulübü, 7 ihtisas kulübü ve 4 okul spor kulübü olmak üzere toplam 326 spor kulübü vardır. İlimizde 23 branşta lisanslı 216 aktif milli sporcumuz bulunmaktadır. Faal sporcu sayımız ise 11 bin 171’dir.
“Geleneksel Çadır Okçuluğu Türkiye’de Bir İlk”
İlimizde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 12 öğrenci yurdunda toplam 13 bin 500, Üniversiteye ait Esentepe Öğrenci Yurdunda ise 448 öğrencimiz barınmaktadır. Türkiye'de ilk defa ilimizde Geleneksel Çadır Okçuluğu (Kıl Çadırı) Alanı oluşturulmuş ve kursiyer kabulüne başlanmıştır. 2019 yılı içinde mülkiyeti Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait Sapanca ilçesindeki taşınmaz üzerine yapılan kız yurdu inşaatı tamamlanmış olup, 560 öğrenci barınmaktadır.
“İhracatta 7. Sıradayız”
2019 yılı yatırımlarımızın toplam ödeneği 804 milyon TL.'dir. TÜİK’in 2019 Ocak-Eylül dönemi verilerine göre 5.949.395.000 $ ile 7’nci olan Sakarya’mız, ihracat alanında 3.803.582.000 $ ile 7’nci, ithalat alanında 2.145.813.000 $ ile 8’inci olmuştur.
“25 Bin 86 Kişi İşe Yerleştirildi”
Sakarya'da kişi başına GSYİH 14 bin 431 $ dir. TUİK iller bazında işgücü verilerine göre istihdam oranı % 48,8, işsizlik oranı % 10,7 ve işgücüne katılma oranı % 54,7'dir. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 2019 yılı Ocak-Haziran aylarında 31 bin 818 kişilik açık iş işgücü talebi alınmış, bunlardan 25 bin 86 kişi işe yerleştirilmiştir.
“8 OSB’de Projeler Devam Ediyor”
İlimizde kuruluş protokolü onaylanan ve tüzel kişilik kazanan 8 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgelerimizde 68 adet inşaatı devam eden ve proje aşamasında olan tesisimiz vardır.
“AFAD 17 bin 889 Kişiye Eğitim Verdi”
AFAD İl Müdürlüğü tarafından 2019 yılı içerisinde Temel Afet Bilinci, ilkyardım, Arama Kurtarma ve benzer konularda il genelindeki okul, öğrenci yurtları, kamu kurum ve kuruluşlarındaki 17 bin 889 vatandaşımıza eğitim verilmiştir.
“Devlet Afetzedelerin Daima Yanındadır”
Ayrıca AFAD 2019 yılı içinde 4123 Sayılı Kanun kapsamında Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin hesaplarına sel/su baskınları nedeniyle zarar gören altyapıları için ödeneklerini aktarırken, sel/su baskınları nedeniyle zarar gören vatandaşlarımıza 50 bin 500 TL yardım yapılmıştır. Tarım arazileri ve ticarethaneleri zarar gören vatandaşlarımız için Cumhurbaşkanlığı Makamından gönderilen ödenek de yine afetzedelerimize dağıtılmıştır” diye konuştu.
“Vali Nayir’e Teşekkür Ettiler”
Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe ve Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur da birer konuşma yaparak, meslektaşlarının bu özel gününü kutlayıp Sayın Valimize düzenledikleri program ile ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederken, gazeteciler Vali Nayir’e bir de çiçek takdim ettiler.
Programın sonunda basın mensupları ile bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.
Anahtar Kelimeler: vali, ahmet, hamdi, nayir, ocak, çalışan
Bu haber toplam 5026 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler