301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
Sosyo-Ekonomik İlişkiler için Bir Tehdit: Corona Virüsü
 

Sosyo-Ekonomik İlişkiler için Bir Tehdit: Corona Virüsü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Corona virüsü hızla yayılmaya devam ederken güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

9 Şubat 2020 Pazar 21:03
Yazdır

Sosyo-Ekonomik İlişkiler için Bir Tehdit: Corona Virüsü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Corona virüsü hızla yayılmaya devam ederken güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Ülkeler virüsten korunmak adına bir dizi önemler alırken, virüsün dünyadaki sosyo ekonomik ilişkileri nasıl etkileyeceği konusu da merak ediliyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Tunahan, son dönemde tüm dünyayı tehdit eden Corona virüs salgınının dünya ve Türkiye üzerindeki "Sosyo-Ekonomik" etkisini değerlendirdi.

Değerlendirmesine Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Korona virüsü hakkında söylediği “sosyal ve ekonomik istikrara zarar verebilecek bir tehdit unsuru” sözlerini hatırlatarak başlayan Doç. Dr. Tunahan, bu durumun salgının geldiği boyutu net bir şekilde gösterdiğine dikkat çekti.

"Çin üretimine arz oranı düştü"

Çin’de virüs nedeniyle üretimde önemli aksamaların yaşandığını belirten Tunahan sözlerine; “Dünya’nın fabrikası olarak adlandırılan Çin’de; çalışanların işe gitmemesi, verimliliğin düşmesi ve özellikle Çin mallarına yönelik talebin azalmasıyla birlikte Çin ekonomisinde daralma meydana geldi. Buna bağlı olarak diğer ülkelerde bu durumdan etkilendi” dedi. Ayrıca dünya tedarik zincirinde de önemli aksamaların olduğunu ifade eden Tunahan, Çin ile her türlü ticaret yapan işletmelerin bu durumdan etkilendiğini söyledi.

"Dünya Çin’den uzaklaşabilir"

Tunahan, Çin’de faaliyetlerini sürdüren büyük işletmelerin önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek başka bir salgın hastalık ihtimaline karşı, iş gücü ve üretim talebinin artık başka ülkelere kayabileceğini, bu durumun da Çin ekonomisi için büyük bir tehdit unsuru olabileceğini ifade etti.

"Afrika’da olsa dünya ekonomisi etkilenmezdi"

Geçmiş dönemlerde de çeşitli salgın hastalıkların yaşandığını dile getiren Tunahan, Corona virüsünün bu denli hızlı yaygınlaşmasının nedeninin globalleşen dünya ve insan mobilitesinin artması olduğunu belirtti. Ayrıca böyle bir virüsün Afrika’da meydana gelmesi halinde önemli bir etkide bulunmayacağını, çünkü Afrika kıtasının dünya ekonomisine bu oranda tesir etmediğini söyledi.

"Şimdilik Türk ekonomisi için büyük bir sorun yok"

Sözlerine Türk ekonomisinin Çin ile oldukça geniş bir ticaret ilişkisine sahip olduğunu belirterek devam eden Tunahan, “İhracat oranımız düşük seviyelerde olsa da ithalat oranımız son derece yüksek seviyelerde. Buna bağlı olarak son zamanlarda Çin’den ithal edilen ürünlerde çeşitli zorluklar yaşanabilir” dedi. Ayrıca Çin’e ihraç edilen ürünlerde en fazla pay sahibi olan mermer ve krom oranlarının düşüşe geçtiğini belirten Tunahan, bu durumun ekonomimiz için çok büyük bir etki yaratmayacağını ifade etti.

"Dünya turizmi etkilenecek"

Son olarak turizm sektöründeki duruma değinen Tunahan, “Virüsün tüm dünya için tehdit unsuru olarak görülmesi sebebiyle Çinli turistlere karşı önlemler alınıyor. Bu nedenle Çinli turist sayılarında azalmalar olabilir. Bu durum Ülkemiz ve dünya turizm sektörünü etkileyecektir. Fakat Ülkemize gelen Çinli turist sayısının, Avrupalı ve Rus turistlere göre daha az miktarda olması, sektör adına çok büyük düşüşler yaratmayacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Anahtar Kelimeler: çin’in, wuhan, kentinde, ortaya, çıkan, yeni
Bu haber toplam 4445 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur