hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
81 İl Valiliğine Koronavirüs Salgını Konulu Ek Genelge Gönderildi EXPO Sakarya şehrin tanıtımına katkı sunacak Bisiklet Vadisi şampiyona öncesi test yarışlarına ev sahipliği yaptı Endüstriyel kenevirlerin hasadı başladı Deprem kredilerinin iptali mecliste resmen yasalaştı BU ÇİLEK DÜNYA MARKASI OLMALI Sakarya’da 200 Okul ‘Okulum Temiz' Belgesi Aldı 6. Intraders Uluslararası Ticaret Kongresi Tamamlandı ÖZKOǒTAN SERT ÇIKIŞ: “O KİŞİ, HALA DERS VERİYOR MU?!” Durmuş; 'Sınıflar sizinle güzel çocuklar'
81 İl Valiliğine Koronavirüs Salgını Konulu Ek Genelge Gönderildi
81 İl Valiliğine Koronavirüs Salgını Konulu Ek Genelge Gönderildi
 

EXPO Sakarya şehrin tanıtımına katkı sunacak
EXPO Sakarya şehrin tanıtımına katkı sunacak
 

Bisiklet Vadisi şampiyona öncesi test yarışlarına ev sahipliği yaptı
Bisiklet Vadisi şampiyona öncesi test yarışlarına ev sahipliği yaptı
 

Endüstriyel kenevirlerin hasadı başladı
Endüstriyel kenevirlerin hasadı başladı
SAܒde İnsan Hakları Günü Paneli
 

SAܒde İnsan Hakları Günü Paneli

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Sakarya Valiliğince ortaklaşa olarak “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir panel düzenlendi.

13 Aralık 2019 Cuma 21:05
Yazdır

SAܒde İnsan Hakları Günü Paneli

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Sakarya Valiliğince ortaklaşa olarak “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir panel düzenlendi.

Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleşen panele Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay, daire müdürleri, akademisyenler, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Moderatörlüğünü Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak’ın yaptığı panelde İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Bulut ile Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş konuşmacı olarak yer aldı.

“Medeniyetimizdeki hakları ortaya çıkarmalıyız”

Panelin açılışında konuşan Rektör Savaşan, yalnızca insan haklarının değil, tüm yaratılmışların hakkının en ince detaylarına kadar korunduğu, gözetildiği ve aynı zamanda yükümlülüklerinin de belirlendiği bir medeniyete sahip olunduğunu söyledi. Prof. Dr. Savaşan, “Sanki bazı şeyler eksik gidiyor gibi, çünkü bizim bir medeniyetimiz ve onun ağırlığı var. Orada aslında insana kalben ya da tüm yaratılanlara tanınmış bir hak var. Ancak bunu ne kadar koruyabildiğimizi iyi analiz etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu ve benzeri panel ve konferans gibi etkinlikler yoluyla, konuya ilişkin farkındalığı aydınlatmak, bilinci yaymak, bir şekilde konuya daha detaylı dikkat çekmek gerekir. Aynı zamanda medeniyet perspektifinin geliştirilmesi için de bunlar gereklidir. Bu etkinliğin de bu anlamda hem farkındalık oluşturmasını hem de bu dönüşümün gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“İnsan hakları bilinci oluşmalı”

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay da bu etkinliğin insan hakları bilincinin daha da yerleşmesine katkı sağlamasını dilediğini belirterek, panelin gerçekleştirilmesinde kendilerine destek veren Vali Ahmet Hamdi Nayir’e, konuşmacılara, moderatörlük yapan hukukçular ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Baro Başkanı Abdurrahim Burak ise panele katılımın yoğun olmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Burak, “Magna Carta ile başlayan, İngiliz Yurttaş Hakları Bildirgesi ile güçlenen, 1789 Fransız ihtilaliyle anayasal bir hüviyet kazanan, 1948 yılında ise İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile uluslararası bir boyuta ulaşan ve günümüzde hala temel problemlerden birisi olmaya devam en temel insan hakları olgusunun Gazze’de, Kudüs’te, Yemen’de, Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Guta’da, Arakan’da, Doğu Türkistan’da ayaklar altına alındığına şahit oluyoruz. Dünyanın birçok yerinde zalimler, yalnızca kendi emelleri doğrultusunda hak ihlallerini sürdürüyor. Bunların önlenmesi konusunda her devlete, her millete, her ferde çok büyük görevler düşüyor” dedi.

Panel ile devam etti

Panelde konuşmacı olarak yer alan İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Bulut “İnsan Hakları Kavramı ve Tarihsel Gelişimi”, SAÜ Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş da “İnsan Haklarının Uluslararası Mekanizmalarca Korunması” konularında konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, hukuk, fakültesi, valiliğince, ortaklaşa
Bu haber toplam 1303 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free