Karasu Limanı'nda seferler haftada üçe çıktı
 

Karasu Limanı'nda seferler haftada üçe çıktı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

31 Ekim 2019 Perşembe 22:46
Yazdır
Karasu Limanı'nda seferler haftada üçe çıktı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1165 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Eylül ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Oktay Topçu sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıldönümünü kutlayarak başladığı konuşmasında projeler hakkında bilgi verdi.
Başkan Yardımcısı Cem Gün konuşmasında şunları dile getirdi: “Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bizler bağımsızlığını ve ekonomisini tırnaklarıyla kazıyarak bu günlere ulaşan bir milletiz. Cumhuriyet çatısı altında birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak daha nice mutlu yıl dönümler yaşayacağımıza inanıyorum.

SATSO'DAN 'BARIŞ PINARI HAREKÂTI'NA TAM DESTEK

Biz de oda olarak bu vesile ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, terörden temizlenmiş güvenli bir bölge oluşturmak amacıyla başlatılan barış pınarı Harekatı’na destek vermek amacıyla Sakarya’daki oda ve borsalar, meslek kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri bir araya gelerek bir basın bildirisi yayınladık. 81 İl’de aynı anda tüm odalar ve borsalarla birlikte açıklamayı yaptık. Katılan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyoruz.

2020 İŞ PLANI ÇALIŞTAYI
SATSO 2020 İş Planı Çalıştayı, meclis üyelerimizin yoğun katılımı ile İzmir’de gerçekleştirildi. Katılan tüm meclis üyelerine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Çalıştayda elde ettiğimiz her fikir bizim için ve şehrimizin geleceği için çok değerli. Hem Sakarya’nın hem de kurumun güçlü ve zayıf yönlerini görerek durum tespiti yapmayı ve geliştirmeye açık hususları paydaşları ile mercek altına alarak iyileştirmeyi hedefleyen odamız, 2020 iş planı çalıştayı ile 2018-2021 stratejik plan vizyonu çerçevesinde bir sonraki yıl yapılacak çalışmaların temelini oluşturdu. Geçerli ve uygulanabilir bir planın yapılması ve sürdürülebilirliği için en önemli şart katılımcılıktır ve böylesine güçlü bir katılımı görmekten mutlu olduk. Her bir meclis üyemize katılımları ve katkıları için tekrar teşekkür ediyorum.

ODA VE BORSALARDAN ORTAK ÖDÜL TÖRENİ

Akyazı Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapılan istişare toplantısında  ‘2019 Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni’ni bu sene de ilimizdeki TOBB’a bağlı oda ve borsalarımızla müştereken gerçekleştirme kararı alındı. Bu doğrultuda yılsonunda TOBB başkanımızın da müsait olduğu bir tarihte kendisinin de katılımı ile Sakarya’nın yıldızları ödül törenimizi gerçekleştireceğiz.

ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ
Bilindiği üzere Türk dünyasının en büyük nüfuslu ülkelerinden biri olan Özbekistan, orta Asya Cumhuriyetleri içinde çok geç bağımsızlığını kazandığı hâlde ciddi bir ekonomik gelişme gösteren büyük bir ülkedir.

İpekyolu'nun en önemli noktalarından biri olan Özbekistan’a SATSO olarak 31 Ekim - 04 Kasım 2019 tarihleri arasında Taşkent, buhara ve Semerkant ziyaretlerini içeren bir inceleme ve işbirliği ziyareti yapılacak. Program, resmi kurum ziyaretlerinin yanı sıra ülkede bulunan iş adamları görüşmeleri ve projelerin yerinde görülmesine fırsat sağlayacak.

KARASU LİMANI’NDA SEFER SAYISI ARTTI
Karasu limanı ile ilgili güzel bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Temmuz ayından beri karasu limanımızda faaliyette olan ve Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı ile haftada 2 kez karşılıklı gerçekleşen Ro-Ro seferlerine talep inanılmaz derecede artmış durumda. Artık Ro-Ro gemisi karasu limanımızdan her zaman tam kapasite dolmuş bir vaziyette kalkıyor. Ulaşım rahatlıklarımız, limanımızın büyüklüğü ve gelişmişliği lojistik sektörünü kendine çekiyor.

18 Ekim tarihinden itibaren de gemi seferleri artık haftada 3 güne çıkmış bulunmakta. Ülkemizin birçok limanında faaliyet gösteren bir gemi acentesi şirketi, karasu limanımızın potansiyelinin farkına varıp haftada 1 kez aynı hat üzerine sefer eklemiştir.

Bizler de Karasu Limanımızda bulunan geçiş belgesi dağıtım ofisimizde 2 personelimiz ile lojistik sektörüne geçiş belgesi (dozvola) hizmeti sunmaya devam ediyoruz.  10 Temmuz’dan şu ana kadar 4539 adet dozvola belgesi verilmiştir.

Umuyoruz ki limanımızın stratejik önemi ve potansiyeli her geçen gün artarak büyümeye devam edecek, şehrimizin ve ülkemizin ihracatına hizmet edecektir. Şehrimize ve limanımıza hayırlı olsun.

Ayrıca Karasu limanının tercih edilmesinin önemli bir etkeni de limanda KDV ve ÖTV’den muaf dizel yakıt satışının yapılmasıdır.  Türkiye’de toplam 18 liman ve geçiş kapısından 9’unda bu muafiyet uygulaması mevcuttur. Karasu limanı da bunlardan biridir.  Bu konu diğer limanlara göre karasu limanımıza avantaj sağlamaktadır.

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanlığı tarafından Elite World Sapanca Otel’de gerçekleşen “Türkiye 3 bant bilardo şampiyonası 2. Etap “ müsabakaları odamızın da paydaşlığı ile ilimizde gerçekleştirildi. Bizler sporun her dalını desteklemekten ve izlemekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca Kırkpınar Karavan Şenliği’ni de oda olarak destekledik. Bu tür etkinliklerin ilimizin hem ticaretine hem turizmine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

FERİZLİ OTOMOTİV VE METAL İHTİSAS OSB TÜZEL KİŞİLİĞİ TESCİLLENDİ
Ferizli otomotiv ve metal ihtisas organize sanayi bölgesi kuruluş protokolü, sanayi ve teknoloji Bakanlığı’nca onaylanarak tüzel kişiliği tescil edilmiştir. Organize sanayi bölgesi tam kapasite ile üretime geçtiğinde yaklaşık 15.000 kişinin istihdam edileceği öngörülmüştür. Bölgede; otomotiv ve otomotiv yan sanayi, metal ve metal yan sanayi, metal ürünlerden imal edilen eşya, makine, elektrikli ve elektronik ürünler üretilmesi planlanmaktadır.

FAİZ İNDİRİMİ İLE YENİ YATIRIMLARIN ÖNÜ AÇILACAKTIR
Türkiye cumhuriyet merkez bankası para politikası kurulu ekim ayı olağan toplantısında, yüzde 16,50 seviyesinde olan faiz oranını 250 baz puanlık bir indirimle yüzde 14’e düşürdü. Böylelikle temmuz ayından bu yana toplamda 1.000 baz puanlık faiz indirimi gerçekleşti.

Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimleri yeni yatırımların önünü açarak üreticimizin rekabet edebilirliğini güçlendirecektir. Yüksek faizler nedeniyle askıya alınan birçok yatırım bu gelişme sayesinde hız kazanacaktır.

Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği faiz indirimlerinin ekonomi dünyasına hızlı yansıması için temennimiz, kredi faizlerinin de bu ivme ile hızlı düşüş göstermesi yönünde olup, bankacılık sektörünün üzerine düşen görevi yapmasını arzuluyoruz. İş ve üretim dünyamızın yatırım ortamının düzenlenmesine yönelik atılan bu önemli faiz indiriminin devam ederek yatırımcılarımızın daha da destekleneceğine inanıyorum.

Biz iş dünyası olarak üzerimize aldığımız sorumluluğun bilinci ile üretmeye ve var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz.

EK HİZMET BİNALARI HIZLA İLERLİYOR
Hizmet binalarımızın dış cephe giydirme ihalelerini ve çevre düzenlemesi ihalelerini gerçekleştirdik. Hizmet binalarımızın kısa zamanda tamamlanması ve odamızın yeni bir yüze kavuşması için çalışmalarımız devam ediyor. Odamızın yeni binalarında üyelerimizle birebir ilişki içinde olan birçok kurumu da ağırlamayı planlıyoruz. Tamamıyla üyelerimize kolaylık sağlayacak, ihtiyaçları olan her işlemi odamız bünyesinde kolaylıkla yapabilecekleri projeler gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz.” diye konuştu

Anahtar Kelimeler: sakarya, ticaret, sanayi, odası, ekim, ayı
Bu haber toplam 2634 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler