hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
81 İl Valiliğine Koronavirüs Salgını Konulu Ek Genelge Gönderildi EXPO Sakarya şehrin tanıtımına katkı sunacak Bisiklet Vadisi şampiyona öncesi test yarışlarına ev sahipliği yaptı Endüstriyel kenevirlerin hasadı başladı Deprem kredilerinin iptali mecliste resmen yasalaştı BU ÇİLEK DÜNYA MARKASI OLMALI Sakarya’da 200 Okul ‘Okulum Temiz' Belgesi Aldı 6. Intraders Uluslararası Ticaret Kongresi Tamamlandı ÖZKOǒTAN SERT ÇIKIŞ: “O KİŞİ, HALA DERS VERİYOR MU?!” Durmuş; 'Sınıflar sizinle güzel çocuklar'
81 İl Valiliğine Koronavirüs Salgını Konulu Ek Genelge Gönderildi
81 İl Valiliğine Koronavirüs Salgını Konulu Ek Genelge Gönderildi
 

EXPO Sakarya şehrin tanıtımına katkı sunacak
EXPO Sakarya şehrin tanıtımına katkı sunacak
 

Bisiklet Vadisi şampiyona öncesi test yarışlarına ev sahipliği yaptı
Bisiklet Vadisi şampiyona öncesi test yarışlarına ev sahipliği yaptı
 

Endüstriyel kenevirlerin hasadı başladı
Endüstriyel kenevirlerin hasadı başladı
Engin Özkoç'un Basın Toplantısı
 

Engin Özkoç'un Basın Toplantısı

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKOÇ: “TÜRKİYE’NİN BU GÜNDEMİNDE ODALARIN SEÇİM SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRMEK, HANGİ DERDE ÇARE OLACAK”

6 Mayıs 2020 Çarşamba 23:28
Yazdır

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Türkiye’nin mevcut koşullarında baroların, odaların seçim sistemini değiştirmeyi gündeme alan iktidarı eleştirerek, “Odaların seçim sistemini değiştirmek, hangi derde çare olacak. Pandemiyi mi bitirecek, işsizliğe çare mi olacak, eğitim sistemini raya mı sokacak, 7 lirayı aşan doları mı durduracak! Tek derdiniz; iktidar!” dedi.

Engin Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Bugün Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ölüm yıldönümü olduğuna işaret ederek sözlerine başlayan Özkoç, “Üzerinden 48 yıl geçti. Darağacına gittiklerinde Hüseyin 23, Deniz ve Yusuf 25 yaşlarındaydı. ‘Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye’ diyerek, idam sehpasına yürüdüler. Onlar, bizim yaşları hiç büyümeyecek, mücadeleleri nesiller boyu sürecek kardeşlerimizdir. Anılarına, inançlarına ve mücadelelerine sahip çıkacağız” dedi.

“BAROLAR VE ODALARDA DA TASFİYECİ ZİHNİYET İŞE YARAMAYACAK”

Özkoç, Türkiye ve dünyanın pandemi mücadelesi yürüttüğünü belirterek, “İnsanlarımız canının derdinde; işine ne zaman, ne koşulda dönebileceğinin derdinde; evine, çocuklarına ekmek  götürme derdinde. Ancak AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın derdi, gündemi; meslek odalarının seçim sistemiyle ilgili düzenleme yapmak” dedi.

Özkoç, sözlerine şöyle devam etti:

“Meslek odalarının seçim sistemi derhal değiştirilsin diye emir veriyor. Neden? Çünkü kamu adına hizmet veren, yürütmeyi denetleyen bu anayasal kurumlar, iktidarın yanlışlarını ortaya koyuyorlar. Her konuda olduğu gibi kendisine yapılan eleştiriyi, AKP genel başkanı ve partisi,tehdit olarak görüyor. Hiçbir eleştiriye tahammülleri yok. İçine sızamadığı hiçbir yapıyı kabul etmiyorlar. Pandemi, yoksulluk, işsizlik hiç önemli değil, iktidarı için tehdit algıladıkları herşeyin üzerine gidiyorve ele geçirmeye çalışıyorlar.

Nasıl kent merkezlerinde oy alamayınca, büyükşehirlerde bütünşehir yasası çıkarttılarsa, şimdi de aynı mantıkla odaların ve sivil toplum örgütlerinin üzerine gidiyorlar.

Ancak büyükşehirlerde oyunları nasıl tutmadıysa, halkın iktidarının önüne nasıl geçemediyse, barolar, tabip odaları, meslek odalarında da darbeci, tasfiyeci zihniyet işe yaramayacaktır.”

“TEK DERDİNİZ; YANLIŞI GÖSTERENİN, FARKLI GÖRÜŞÜN SESİNİ KESMEK”

İnsanımızın aklını ve vicdanını kimsenin hafife almaması gerektiğini vurgulayan Özkoç, “Herkes, hepimiz gerçeği görüyoruz. Türkiye’nin bu gündeminde meslek odalarının seçim sistemini değiştirmek bizim hangi derdimize çare olacaktır?Pandemiyi mi bitirecek? İşsizliğe çare mi bulacak? Eğitim sistemini bir raya mı oturtacak? Üretim mi sağlayacak? Yoksa 7 lirayı geçen doların ateşini mi söndürecek. Tek derdiniz iktidar. Size yanlışınızı gösteren,farklı görüş dile getirenherkesin, her kurumun, yapının sesini kesmek, sizin öncelikli işiniz. Nasıl CHP’yi tasfiye etmekten söz ediyorsanız, gazetecileri içeri atıyorsanız, iş dünyasına tehditler savuruyorsanız, sendikaları avucunuzun içine almaya çalışıyorsanız, meslek odalarında da yapmaya kalktığınız bu. Başaramayacaksın!” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ŞEHİT KABUL EDİLMESİ İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİK”

Özkoç, bugünün, sağlık çalışanlarının oda seçimlerini tartışma günü değil, verdikleri emeği, özveriyi yüceltme günü olduğunu gerektiğini belirterek, “Önceliğimiz tam da bu salgın döneminde hayatlarını büyük bir riske atarak, yaşamları kurtarmaya çalışan sağlıkçıları düşünmektir. Sağlık çalışanlarımız, bu görevlerini sürdürürken, başlarına Allah korusun bir şey gelir, bir vefat gerçekleşirse o zaman ‘görev şehidi’sayılmalılar. Bunun için Engin Altay, Özgür Özel ve ben, CHP’nin 3 grup başkanvekili olarak kanun teklifimizi bugün Meclis’e sunduk. Genel Kurul açıldığında da takipçisi olacağız” dedi.

“BELEDİYELERİMİZİN YAKASINDAN DÜŞÜN”

Özkoç, iktidarın bir an önce gerçek gündeme dönmesi, halkın ihtiyaçlarına çare üretmek için çalışması gerektiğini belirterek, “Ayrıca bir talebimiz var; belediyelerin yakasından düşün. Belediyeler ekmek dağıtıyor engelliyorsunuz, bağış topluyor engelliyorsunuz, sıcak yemek dağıtıyor engelliyorsunuz, gazete dağıtıyor engelliyorsunuz, yetmiyor şimdi de soruşturma açıyorsunuz” diye konuştu.

Özkoç, İGDAŞ soruşturmasına ilişkin özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“İGDAŞ 6,5 milyon abonesiyle Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketidir. Sayaçların 25-35 gün arasında okunması gerekir. Elbette pandemininyaşandığı bu süreçte, sokağa çıkma yasaklarının da olması nedeniyle sayaç okuması, günü gününe yapılamadı. Bu durum, sadece İGDAŞ’A özgü bir durum değil, tüm dağıtım şirketlerinde aynı durum söz konusu. Bu konuda İGDAŞ hem şifaen hem de yazılı olarak EPDK’ya bilgi vermiştir. Buna rağmen bugün soruşturma açıldı. Halkımızın cebinden fazla çıkmış tek bir kuruş yoktur.

“GERÇEK NEDEN; ASKIDA FATURA UYGULAMASININ BUGÜN BAŞLATILMASI”

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu yeni bir mücadele başlatıyor; Askıda Fatura uygulaması. Pandemi nedeniyle zor durumda olan, faturalarını ödeme sıkıntısı yaşayan yurttaşlarımız var. İmamoğlu, bu faturaları askıya çıkartıyor. Hayırsever yurttaşlarımıza da diyor ki bu vatandaşlarımıza yardımcı olun, faturalarını siz ödeyin. Sadece 24 saat içinde 9 bin başvuru yapıldı.

Bu kimi rahatsız eder? AKP’yi. Kimi rahatsız eder? AKP Genel Başkanını. Kimi rahatsız eder? Onlara kayıtsız şartsız itaat eden kurumları. Onlar tam da böyle bir günde ne yapıyor? Hemen harekete geçiyorlar ve nasıl itibarsız hale getirebilirizin peşine düşüyor. Ne İGDAŞ’ı ne belediyeye bağlı kurumları ne de Belediye Başkanlarımızın halkımız için verdiği mücadeleyi itibarsız hale getiremezsiniz.”

“AKP’NİN KORKULU RÜYASI BELEDİYELER”

İktidarın, başta maske dağıtımı olmak üzere hizmet götürmede nasıl çuvalladığını halkın çok açık gördüğünü belirten Özkoç, “Belediyelerimiz milletten aldıkları görevi, şerefle, onurla, özveriyle size rağmen yerine getirmeye devam edecek. Bizler size rağmen görevimize devam edeceğiz. Tasfiye sürecini başlatsanız dahi Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkımızla birlikte bu sürece karşı da direneceğiz. İktidarlar, Türkiye Cumhuriyetinde ve tüm demokrasilerde seçimle gelir, seçimle giderler. Milletimiz de en yakın seçimlerde sizi, başarılarınızı ya da başarısızlıklarınızı kayda alıyorlar. Belediyelerimizle sizi kıyaslıyorlar. Sizin korkulu rüyalarınız belediyelerimiz. Halkın gönlünde yer alıyorlar.Biz milletimiz için uğraşıyoruz, milletimizden bizi kopartamayacaksınız”  diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: chp, grup, başkanvekili, özkoç “türkiye’nin, gündeminde, odaların
Bu haber toplam 8996 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free