81 ilde aynı anda fidan dikme rekoru kırıldı
 

81 ilde aynı anda fidan dikme rekoru kırıldı

Doğa ve çevreye yönelik farkındalık hareketleriyle öne çıkan ÇEKUD Derneği, Türkiye’nin 81 ilinde ve dünyanın farklı noktalarında aynı anda onbinlerce fidan ve tohumu toprakla buluşturarak kırılması güç bir rekora imza attı.

9 Nisan 2019 Salı 01:40
Yazdır

81 ilde aynı anda fidan dikme rekoru kırıldı

 

Doğa ve çevreye yönelik farkındalık hareketleriyle öne çıkan ÇEKUD Derneği, Türkiye’nin 81 ilinde ve dünyanın farklı noktalarında aynı anda onbinlerce fidan ve tohumu toprakla buluşturarak kırılması güç bir rekora imza attı.

“Köklerimiz Bu Topraklarda” mottosuyladoğanın korunması ve çevreyle ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen fidan dikim etkinliği, 7 Nisan Pazar günü saat 13.00’te tüm merkezlerde aynı anda başlatıldı.

 

Daha önce Sofrada Sıfır Artık ve karbon ayak izini ölçen Karbonmetre projeleri ile sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com projelerini hayata geçirenÇevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) baharın gelmesiyle birlikte ilginç bir faaliyete daha imza attı.

 

ÇEKUD tarafından geçen yıl başlatılan ve kamuoyunda yankı uyandıran“Köklerimiz Bu Topraklarda” konseptli doğayla buluşma ve fidan dikme etkinliğinin bu yıl ikincisi 7 Nisan 2019 Pazar günügerçekleştirildi. Türkiye’nin 81 ilinin tamamında, büyük ilçelerde ve ÇEKUD’un yurt dışı gönüllü danışmanlarının katkısıyla dünyanın farklı şehirlerinde saat 13.00’te aynı anda başlayan etkinlik kapsamındaonlinlerce fidan ve tohum toprakla buluştu. Tüm merkezlerde aynı anda fidan dikilmesiyle kırılması güç bir rekor denemesi de başarıyla gerçekleştirilmiş oldu.

 

Sakarya’da bu etkinlik Söğütlü’nün Akgöl Mahallesinde bulunan Akgöl kenarındaki yamaçlarda gerçekleştirildi. Etkinliğe ÇEKUD Marmara Temsilcisi Prof. Dr. Ahmet Alp, Sakarya Temsilcisi Doç. Dr. Özer Uygun, Agâh Sosyal Gelişim Derneği, Sakarya Gençlik Kulübü izcileri ve çok sayıda ÇEKUD gönüllüsünden oluşan 100’ü aşkın kişi katıldı. Prof. Dr. Ahmet Alp’in konuşmasının ardından 1000’den fazla fidanSakarya Söğütlü’nün Akgöl Mahallesinde bulunan Akgöl kenarındaki yamaçlarda toprakla buluşturuldu.

 

“Ağaçlar elbirliğiyle bize temiz hava veriyorsa…”

Etkinlik kapsamında bir açıklama yapan ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Muzaffer Özcan, “İnsanlığa ve çevreye katkıda bulunmak amacıyla, beraber nefes alıp verdiğimiz tabiat ailesinde bizimle birlikte olduğunuz için her birinize şükranlarımı sunuyorum. 15 bölge, 81 il ve 8 yurtdışı gönüllü danışmanları ile binlerce çevre ve doğa dostuyla birlikteÇEKUD olarak başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili birçok farkındalık faaliyeti düzenliyoruz. Konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret ediyor, bu alanda önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Ağaçlar ve ormanlar, iyi/kötü insan ayrımı yapmaksızıntemiz havayı elbirliğiyle hepimizekarşılıksız sunuyorsa biz de elbirliğiyle 81 ilde aynı anda doğaya yeni fidanlar kazandırmalıyız diye düşündük. Bu düşünceden hareketle geçen yıl ‘Köklerimiz Bu Topraklarda Projesi’ni başlattık. Yoğun ilgi görünce bu etkinliği geleneksel hale getirmeye karar verdik” dedi.

“Bu girişim rekor denemesinden öte çevreye yönelik bir farkındalık hareketidir”

Projenin amacının, çevre duyarlılığının ve ağaçlandırmanın öneminin toplumun her kesiminde pozitif yönde algılanmasına ve benimsenmesine katkı sağlamak olduğunu kaydeden ÇEKUD Başkanı                  Av. Muzaffer Özcan, “Biz biliyor ve inanıyoruz ki, içinde yaşadığımız evrendeki her varlığın bir yaradılış amacı, bir gayesi, bir de hak alanı var. İnsan dışındaki varlıkların insanlar üzerinde hakları olduğunufark etmeliyiz. Bizler,evrendeki varlıklarınbelli bir kural içinde birbiriyle uyumlu şekilde hayatını devam ettirdiğinin bilincindeyiz. İnsanoğlu hırs ve hatalarıyla doğadaki bu uyumu kesintiye uğratmamalı. Kendisine bilinç ve akıl bahşedilmiş olan insanın, doğayı tahrip etmek bir yana, doğadaki mükemmel düzenin sürdürülebilirliğini sağlamak için yeni mesuliyetler, yeni görevler üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz.Çevre ve doğa dostlarıylaTürkiye genelinde ve yurt dışındaki gönüllü danışmanlarımız aracılığıyla farklı ülkelerde eşzamanlıolarak fidan ve tohum dikimi işte bu anlayışlagerçekleştiriyor. Etkinliğimiz, ülkemizde ve dünyada bu alandabir ilk olma özelliği taşıyor. Özellikle 81 ilde aynı anda fidan ve tohumları toprakla buluşturarak anlamlı bir rekor kırmış olduk. Bu bir rekor denemesinden öte çevreye yönelik bir farkındalık hareketidir.Bu anlamlı etkinliğe iştirak eden onbinlerce çevre ve doğa dostunateşekkür ediyoruz”diye konuştu.

 

Daha önce Sofrada Sıfır Artık, karbon ayak izini ölçen Karbonmetre ve sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com projelerini hayata geçiren ÇEKUD, Türkiye’de en fazla fidanı toprak buluşturan sivil toplum kuruluşu olarak tanınıyor.

ÇEKUD Hakkında

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), yaşadığımız doğanın korunması ve çevreyle ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla 1999 yılında kuruldu.

 

Derneğin misyonunu, doğa ile insan arasında bozulan dengenin yeniden tesisi amacıyla, tüm varlıkların varoluş gayesine uygun, toplumda çevre ve ahlak bilincini arttırarak, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşmasına katkı sağlamak olarak belirledi.

 

ÇEKUD, bugün 15 bölge, 81 il ve 8 yurtdışı temsilcisi ile binlerce çevre ve doğa dostu gönüllüsüyle birlikte kamu yarararı statüsünde faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur.

 

Hedef kitlesini 8 milyarlık insanlık ailesi ve gelecek nesiller olarak revize eden ÇEKUD, başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili düzenlediği konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret etmekte, bu alanda önemli projeleri hayata geçirmektedir.

Anahtar Kelimeler: doğa, çevreye, yönelik, farkındalık, hareketleriyle
Bu haber toplam 2225 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler