-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --
-- Adversting 1 --

"Evet’leri öyle bir patlatmalıyyız ki..."

17:33:45 | 2017-03-11
-- Adversting 5 --

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "16 Nisan’da sandıkta ’evet’leri patlamalıyız. Öyle patlatmalıyız ki Merkel Almanya’dan duyduğunda o sesle yerinden fırlamalı. ’Yine mi Türkler?’ diyebilmeli" dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ İstanbul Kartal’da Karayemiş Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltı etkinliğinde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üyeleriyle biraraya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Bozdağ, referandum süreciyle ilgili konuştu.
Kartallılara seslenen Bakan Bekir Bozdağ, AK Parti iktidarının güçlü istikrarıyla Türkiye’nin önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, "Bu kadar olayların yaşandığı dönemde güçlü bir siyasi istikrar, güçlü bir AK Parti iktidarı ve Türkiye’nin Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir lideri olmasaydı acaba bu kadar fırtına, kasırga, hadise Türkiye’yi nereye taşırdı? Ekonomimiz böyle dayanıklı olabilir miydi? Türkiye 3’üncü köprüsünü, Marmaray’ı, Avrasya Tüneli’ni, Osman Gazi Köprüsü’nü, Çanakkale 1915’i, şehir hastanelerini, toplu konutları, üniversiteleri, sağlıkta büyük değişim dönüşümü, 3’üncü havaalanı gibi böylesi devasa büyük projeleri yapabilir miydi? Yapamazdı" dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA: BİR KARAR VER
Başkanlık sisteminin tek adamlığın önüne engel koyan ve Türkiye’de hiçbir kişinin tek adam olmasına izin vermeyen bir sistem olduğunu belirten Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderme yaparak, "Sayın Kılıçdaroğlu şimdi Cumhurbaşkanı ayrı partiden, yürütme ayrı partiden, meclis çoğunluğu ayrı partiden oldu, o zaman kavga çıkar. Yav be adam sen demiyor muydun bu sistem tek adam getiriyor. Şimdi de diyorsun ki Cumhurbaşkanı ayrı, meclis ayrı çoğunluk olursa kavga çıkar diyorsun o zaman bir karar ver sen. Bu sistem tek adamlık sistemi mi, yoksa tek adamlığa son veren bir sistem mi?" dedi.

"OYA İHTİYACI OLMASAYDI HİÇBİR GÜÇ KILIÇDAROĞLU’NU ERBAKAN HOCAYA DUA ETTİREMEZDİ"
Başkanlık sisteminin gündeme gelmesiyle beraber CHP’de büyük bir değişimin kendini gösterdiğini vurgulayan Bozdağ, "Merhum Erbakanı iktidar etmemek için 28 Şubatçılarla beraber çalışanlar bunlar. Ama dikkat edin Erbakan hocamızı anma toplantısına sayın Kılıçdaoğlu katıldı, elini açtı, Erbakan hocamız için dua etti. Eğer bu halk oylması olmasaydı, Saadet Partililerin oyuna ihtiyacı olmasaydı vallahi hiçbir güç Kılıçdaroğlu’nu Erbakan Hocamızı anma toplantısına götürüp Erbakan hocaya dua ettiremezdi" şeklinde konuştu.

"YENİ SİSTEM ’YAN GEL YAT’ SİSTEMİNİ DE ORTADAN KALDIRIYOR"
Türk siyaseti ve devlet hayatında sürekli değişimin ve millet iradesinin var olacağına yer veren Bozdağ, "CHP’nin şimdi iktidar derdi yok. 26’yı alıyor. Oh mecliste yan gel yat. Yeni sistem yan gel yat sistemini de ortadan kaldırıyor. Ter dökecek ter, çalışacak çalışmazsan hiçbirşey sahibi olamayacaksın.Yatmaya alışmış olanlar da bu sisteme karşı" diye konuştu.

"SİYASETİ GENÇLEŞTİRMEK SON DERECE ÖNEMLİ"
Milletvekilliği yaşının 18’e düşürülmesiyle ilgili açıklama yapan Bekir Bozdağ, "Siyaseti gençleştirmek son derece önemli. Değişimle dinamizm, biraraya getirmek önemli. Ve burada büyük adımı da biz 18 yaşla atıyoruz. Çok eleştiriliyor. Bazıları çoluk çocuğa mı memleketi emanet edeceğiz diyor. Meclisi çocuklarla mı dolduracaklar diyor. Bunu Milletvekili seçilen gençlere diyorlar. Evleniyorlar, yuva kuruyorlar aman bu yaşta yuva kurulur mu demiyoruz. Ehliyet alıyor şöfor oluyor kendimizi sevdiklerimizi onun bindiği arabaya bindiriyoruz aman bunların hayatını tehlikeye atar demiyoruz. Askere alıyoruz aman bunlar gencecik neden askere alıyoruz? demiyoruz.Terör örgütleriyle mücadeleye gönderiyoruz. Yahu bunlar gencecik çocuklar terör örgütleriyle mücadeleye gönderilir mi? Demiyoruz. Gerektiğinde mücadelede şehit oluyor, gazi oluyor, Yahu bu gençlerin şehit olmasına gazi olmasına niye izin veriliyor demiyoruz, eleştirmiyoruz" dedi.

"AVRUPA’NIN TEK DERDİ ZAYIF BİR TÜRKİYE"
Avrupa’nın Türkiye’nin hükümet sistemini değiştirmemesi için baskı yaptığına değinen Bakan Bozdağ, "Türkiye’nin hükümet sistemi değiştiriliyor. Ama Almanya’ya bakarsanız sanki Türkler federal Almanya’nın hükümet sistemini değiştirmek için uğraşıyormuş gibi bir algı var. Avrupa konseyi üyesi bazı ülkeler Türkiye hükümet sistemi değil de kedi ülkelerinin sistemi değişiyormuş gibi telaşlanıyorlar. Türk siyasetçilerin oralarda konuşmalarına izin vermiyorlar. İfade hürriyeti, toplanma hakkı,hukukun üstünlüğü, demokrasi diyorlar. Ama hiçbirine saygıları yok. Bütün bunların tek derdi zayıf bir Türkiye, istikrarsız bir Türkiye" şeklinde konuştu.

"’EVET’LERİ PATLATMALIYIZ"
Referandum süreciyle ilgili önemli açıklamalar yapan Bozdağ, "Bu sistem değişikliği ülkemizin ve milletimizin bekası, istiklali istikbali istikrarı ve Türkiye’nin, Türk milletinin güçlü kalması için şarttır. Biz hep beraber el ele vermeliyiz.Parti farklarını bir kenara bırakmalıyız. Türkiyemiz ve geleceğimiz için 16 nisanda sandıkta ’evet’leri patlamalıyız. Öyle patlatmalıyız ki Merkel Almanya’dan duyduğunda o sesle yerinden fırlamalı.’Yine mi Türkler?’ diyebilmeli. Öyle patlamalıyız ki, Kandil’deki teröristler, Persilvanya’daki FETÖ, DHKP-C ve bütün terör örgütleri bu millete yol çizemeyeceklerini bir kez daha görmeliler. Türkiye’nin daima istikrar içinde ve güçlü iktidarla yönetilmesi, milletimizin ve devletimizin krizler, kaoslar ve benzeri olumsuzluklarla güçlü bir şekilde boğuşup onları alt edebilmesi ve Anadolunun daima huzur, güven ve barış adası olarak varlığını devam ettirebilmesi için birlikte yeni dönemin kapılarını açalım.16 Nisan’a kadar her sevdiğine saydığına, hatırının nazının geçtiğine bu meseleyi iyi anlatmalıdır. Bu mesele Tayyip Bey için değil Tayyip Bey!den sonrası içindir. AK Parti için değil AK Parti’den sonrası içindir. Türkiye’nin daima siyasi istikrar ve güçlü iktidarlar tarafından yönetilmesi için, milletimizin, devletimizin ve cumhuriyetimizin bekası içindir" dedi.
(İHA)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  

Tümü