hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Zirvede Otomotiv Konuşuldu
 

Zirvede Otomotiv Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu (EMK) tarafından “Otomotiv Zirvesi” düzenlendi.

20 Aralık 2018 Perşembe 22:35
Yazdır

Zirvede Otomotiv Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu (EMK) tarafından “Otomotiv Zirvesi” düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe BMC Power Genel Müdür Danışmanı Şenol Gülgönül ve OTOKAR Üretim Sürekli Gelişim Yöneticisi Nur Bozdurgut Tunç konuşmacı olarak katıldı.

BMC Power Genel Müdür Danışmanı Şenol Gülgönül, etkinlikte öğrencilere BMC ve çalışma alanları hakkında bilgi verdi BMC Power’ın Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden birisi olduğunu belirten Gülgönül, “insan kaynakları”, “son kullanıcı kısıtları” ve “sanayi” alanlarında sektörde sıkıntı yaşandığını aktardı. Türkiye’nin en büyük ihraç kalemlerinden birisinin otomotiv üretimi olduğunu ifade eden Gülgönül, buna karşın motor ve transmisyon tasarımı konusundaki firma sayısının daha az olduğunu kaydetti.

Sektör olarak yurt dışından alınan ürünlerde yaşadıkları “son kullanıcı lisansı” sorununa da değinen Gülgönül, “Bu konuda iki tane soru var. “Ürünü nereden kullanacağınız” ve “ürünü nerede kullanacağınız” sorularına yanıt vermeniz gerekiyor. Birinci sorunun cevabında iki tane şık var; askeri mi ticari mi? Askeri dersen, firma bunu vermeyebilir. İkinci soruda ise ürünü nerede kullanacağınızı taahhüt etmeniz gerekiyor. Ürünü başka ülkelere satma isteğiniz halinde ihraç kısıtlamasıyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu, her ne kadar çok basit bir cümle gibi gözükse de şu anda sektörde çok önemli baş ağrılarından bir tanesi. Fırtına araçlarını Türkiye'de ürettik, bundan dolayı Azerbaycan’a satamadık. Sadece Türkiye'de kullanmamıza izin verildi” diye konuştu.

Ağır vasıtalarda dizel devam edecek

Dizel araçların geleceğine yönelik olarak yapılan tartışmalara değinen Gülgönül, yapılan araştırmaların dizelin ağır vasıtalarda devam edeceğine işaret ettiğini kaydetti. Gülgönül, “Dünyadaki araştırmalardan edindiğimiz izlenim ve pratikte de gördüğümüz kadarıyla ağır vasıtalarda dizele devam edilecek. Ağır vasıtalarda dizel kullanımı yüzde 84’lere kadar düşebilir, ancak yine çoğunluk dizel motorda. Belki hibrit motorlarda, yani dizel ve elektrik desteklilerde artış olabilir. Binek araçlarda ise 2020’den sonra elektrikli araçların yaygın bir şekilde piyasaya gireceği öngörülüyor. Çin’den ve Avrupa’dan çok çeşitli firmalar, tamamen elektrikli araçlar konusunda çalışıyor. Dolayısıyla ağır vasıtada dizel araçlarda sektör, en azından uzun bir süre ayakta kalacakmış gibi görülüyor” ifadelerini kullandı.

OTOKAR kendi teknolojisini geliştiriyor

OTOKAR Üretim Sürekli Gelişim Yöneticisi Nur Bozdurgut Tunç da konuşmasında OTOKAR ile ilgili öğrencilere bilgiler verdi. OTOKAR’ın savunma sanayisinde en büyük şirket olduğunu söyleyen Tunç, OTOKAR’ın ana görevinin ürünlerini müşteri beklentileri doğrultusunda pazarlamak olduğunu belirtti. Tunç, “OTOKAR, kendi teknolojisini geliştirerek ürünlerinde yerli ve milli kimlik özelliğini koruyor. Topyekûn mükemmellik felsefesi ile müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetinde sürekliği sağlamayı hedefliyor. OTOKAR bugün bir dünya şirketi olmakla birlikte, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi şirketi durumundadır” dedi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, endüstri, mühendisliği, topluluğu, emk
Bu haber toplam 2120 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free