hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Kariyer Şampiyonları SAܒde Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Sergisi Geleceği Yazanlar Satranç Turnuvası “Amacımız toplumumuzun tümüne dokunmak” Çelikel Makine İkmal Şube Müdürü oldu “Esnaf güçlenirse Sakaryamız güçlenir” SATSO İHRACAT AKADEMİSİ BAŞVURULARI BAŞLADI BAŞARI VE BEREKET BİRLİK VE İSTİŞARE İLE GELİR SAGİF2018 İçin İmzalar Atıldı
TEŞEKKÜRLER SAKARYA
TEŞEKKÜRLER SAKARYA
 

İmar ve Şehircilik Dairesi’ne Deverenli atandı
İmar ve Şehircilik Dairesi’ne Deverenli atandı
 

Söğütlü MYO’nun temeli atıldı
Söğütlü MYO’nun temeli atıldı
 
Afrin’de Görev Yapan Mehmetçiklere ve Asker Oğluna Uğut Tatlısı Gönderdiler
Afrin’de Görev Yapan Mehmetçiklere ve Asker Oğluna Uğut Tatlısı Gönderdiler

“Yeniden ayağa kalkmayı öğrendik”
 

“Yeniden ayağa kalkmayı öğrendik”

Suriyeli Sığınmacı Kadınların İstihdamına yönelik Mesleki Eğitim Kurslarının sertifika töreni gerçekleştirildi.

9 Şubat 2018 Cuma 23:23
Yazdır
Suriyeli Sığınmacı Kadınların İstihdamına yönelik Mesleki Eğitim Kurslarının sertifika töreni gerçekleştirildi. Kursiyer Etemad Loukhaj, “Dikiş kursunda meslek sahibi olduk ve özgüven kazandık. Yeniden ayağa kalkmayı öğrendik” dedi. Başkan Toçoğlu, sığınmacı kadınların projeyle birlikte meslek sahibi olduklarını ve çalışma hayatına atılabileceklerini söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Suriyeli Sığınmacı Kadınların İstihdamına yönelik Mesleki Eğitim Kurslarının sertifika törenine katıldı. Büyükşehir Belediyesi, KADEM, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle düzenlenen kursların sertifika törenine Sakarya Valisi İfran Balkanlıoğlu’nun Eşi Esma Balkanlıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, KADEM Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Sezen Güngör, KADEM Sakarya İl Temsilcisi Zehra Toçoğlu, KADEM üyeleri ve kursiyerler katıldı.

Hayat mücadelesine devam etmek istiyoruz
Kursiyerlerden Etemad Loukhaj, “Bu fırsatı bizlere sunduğu için Türkiye’ye ve KADEM’e teşekkür ediyoruz. Sizler bu kursu açarak savaştan kaçan ve şehrinize sığınan bizlere yardımcı oldunuz. Destek verdiniz. Burada bizlere hayata tutunmamız için çok şey kattınız. Dikiş kursunda meslek sahibi olduk ve özgüven kazandık. Yeniden ayağa kalkmayı öğrendik. Tüm öğretmenlerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” derken; Ayşa Hamşo, “Arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyorum. Buraya meslek öğrenmek için geldik. Sıfırdan başladık. Bütün Suriyeliler adına hocalarımıza teşekkür ediyoruz” diye belirtti.

Her daim kadınlara dokunmayı amaçlıyoruz
KADEM İl Temsilcisi Zehra Toçoğlu, “3 ay önce lansmanını yaptığımız projemizin ilk etabının tamamlanmasının mutluluğunu paylaşıyoruz. KADEM olarak kadın meselelerine asla duyarsız kalmıyor ve kadınların hayatına dokunabilmek onların toplumla arasındaki ilişkiyi düzenlemek üzerine projeler üretiyoruz. Bu projelerimizden biri de Suriyeli Sığınmacı Kadın ve Ailelerine Yönelik Toplumsal Uyum projesiydi. İlk olarak Türkçe Dil Kursları Eğitimi verdik. Ardından dikiş atölyesinde yaklaşık 30 sığınmacı kadına mesleki eğitim dersi sunduk. Kadınların eğitim aldıkları alanda uzmanlaşmalarını sağlamak adına Sakarya’da tekstil sektöründe hizmet veren firmalar ile görüşmelerimiz devam etmektedir. KADEM olarak her daim kadınlara dokunmayı amaçlıyor ve bu konuda çalışmalar yapıyoruz”  dedi.

İlimizin istihdamına destek sağlayacağız
İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, “Sığınmacı Kadınların İstihdamına yönelik Mesleki Eğitim Kursları Projesinin çıkış amacı Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize yardım etmekti. KADEM Sakarya Temsilcisi Zehra Toçoğlu ile bir araya gelip istişarelerde bulunduğumuzda ilimizde tekstil sektöründe ara elemana ihtiyaç olduğunu konuştuk. Bu projeyi hayat geçirerek Suriyeli sığınmacılara ve ilimizin istihdamına destek sağlayacağımızı düşündük. Kursu başarıyla bitiren tüm kursiyerleri kutluyorum.”

İnsani görevimiz
İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Türkiye’deki 81 il arasında en çok göç alan illerden bir tanesi Sakarya olmasına rağmen şehrimizde Suriyeli kardeşlerimize yönelik yapılan çalışmalar diğer illere örnek niteliği taşıyor. 30 tane sığınmacı kardeşimizin bir meslek sahibi olmasını sağlamak, evlerine aş götürmelerine vesile olmak en büyük insani görevlerimizden biri. İl Milli Eğim Müdürlüğü olarak insani sorumluluğumuzu yerine getirdiğimiz için mutluyum. Başarıları daim olsun.”

Kursiyerlerimizle gurur duyuyoruz
KADEM Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Sezen Güngör, “Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Yönelik Toplumsal Uyum Süreci Projesi’ne KADEM ailesi olarak oldukça önem vermekteyiz. Bu projeyle sığınmacı kardeşlerimizin topluma uyum sağlaması için önemli bir adım atmış olduk. Ülkemizde artık daha mutlu ve ait hissedebilecekler. KADEM olarak kursiyerlerimizin kursu başarıyla bitirmesinden dolayı çok memnunuz. Kursiyerlerimizin her biriyle gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyük bir adım
Programda konuşan Başkan Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak KADEM, İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sakarya’da birçok sosyal sorumluluk projesine imza atıyoruz. Bugün de zorunlu olarak yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize yönelik hazırlanan istihdam projesinin sertifika töreninde bir aradayız. Bu eğitimin ülkemizde ve şehrimizde sığınmacı olarak hayatlarına devam eden insanların ekonomik anlamda kendi kendilerine yetebilmeleri için büyük bir adım olarak görüyorum. İnşallah kardeşlerimiz aldıkları bu sertifikalar sayesinde çalışma imkânı elde edecek. Öncelikli olarak projenin eğitim ayağını üstlenen Milli Eğitim Müdürlüğümüze, İŞKUR’a, her zaman yanında olmaktan gurur duyduğumuz ve Türkiye’de kadına yönelik çok ciddi hizmetlere imza atan KADEM’e teşekkür ediyorum. Büyükşehir olarak KADEM’in sığınmacılara yönelik yapacağı tüm projelerde yanlarında olacağız” diye belirtti.

Anahtar Kelimeler: suriyeli, sığınmacı, kadınların, istihdamına, yönelik, mesleki
Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
şamil
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2008 Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
Adasenotomotiv
Gökhan
ibo
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free