hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Başkan Adayı Aydoğan Arslan’a dernek ziyaretlerinde yoğun ilgi MİMARLIK MÜHENDİSLİK ÇALIŞTAY SONUÇLARI BAŞKAN ADAYLARINA SUNULDU ÖZKOÇ, KOLİP VE KAZAN İÇİN OY İSTEDİ Maliye Topluluğundan Bilgi Yarışması Diş Hekimliği Fakültesi Basın Toplantısı Fen Bilimleri Enstitüsünde Devir Teslim Osmanlı-Mısır İlişkileri Ele Alındı Matematik Bölümünden Pi Günü Çıkarması SEDAŞ’TAN JENERATÖR KULLANIMI İÇİN İŞ GÜVENLİĞİ UYARISI Sakarya’nın bayramı başlıyor
MİMARLIK MÜHENDİSLİK ÇALIŞTAY SONUÇLARI BAŞKAN ADAYLARINA SUNULDU
MİMARLIK MÜHENDİSLİK ÇALIŞTAY SONUÇLARI BAŞKAN ADAYLARINA SUNULDU
 
ÖZKOÇ, KOLİP VE KAZAN İÇİN OY İSTEDİ
ÖZKOÇ, KOLİP VE KAZAN İÇİN OY İSTEDİ
 
Birlikteliğimizle daha da güzel bir Sakarya doğacak
Birlikteliğimizle daha da güzel bir Sakarya doğacak
 
TANK PALET İÇİN 5 SAATTE 5 BİN İMZA
TANK PALET İÇİN 5 SAATTE 5 BİN İMZA
Yeni Kimliğimiz Mikrobiyota
 

Yeni Kimliğimiz Mikrobiyota

Sakarya Üniversitesi Sağlıkta Bilişim - Teknoloji ve İnovasyon Araştırmaları Topluluğu (BİLTEKİN) ve Deneysel, Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği (BİOSAD) tarafından “Mikrobiyota, Probiyotikler ve Akılcı Beslenme Sempozyumu” düzenlendi.

10 Mayıs 2018 Perşembe 21:33
Yazdır

Yeni Kimliğimiz Mikrobiyota

Sakarya Üniversitesi Sağlıkta Bilişim - Teknoloji ve İnovasyon Araştırmaları Topluluğu (BİLTEKİN) ve Deneysel, Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği (BİOSAD) tarafından “Mikrobiyota, Probiyotikler ve Akılcı Beslenme Sempozyumu” düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde 9 Mayıs’ta gerçekleşen sempozyuma sağlık alanında farklı üniversite ve merkezlerden 100’e yakın akademisyen katıldı. Sempozyumda alanında yetkin isimlerin yaptığı sunumlar ile mikrobiyota, probiyotikler ve akılcı beslenme konuları farklı yönlerinden değerlendirildi.

Çalıştay başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş’in açılış konuşmasının ardından başkanlığını Prof. Dr. Nurettin Cengiz’in yaptığı birinci oturuma geçildi. Bu oturumda Prof. Dr. Mustafa Altındiş “Mikrobiyota ve Geleceği”, Prof. Dr. Mehmet Köroğlu “Mikrobiyotada Örnek Alımı” ile İstinye Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Filiz Yarımcan “Mikrobiyotada Araştırma Yöntemleri ve Yeni Nesil Sekans Sistemi (İstinye Deneyimi)” konularında sunum yaptı.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Süleyman Kaleli’nin yaptığı ikinci oturumda; Acıbadem Sağlık Grubundan Uz. Dr. Rahmi Tuna Tekin “Yaşamın Erken Döneminde Bağırsak Mikrobiyotası ve Sonraki Dönemlere Etkileri”, Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Rabia Güney “Anne Sütü ve Mikrobiyota”, Dr. Öğr. Üyesi Doğukan Yılmaz “Oral Mikrobiyota”, Medical Park Hastanesinden Doç. Dr. Gülfem Ece “Çevresel Faktörler ve Mikrobiyota” ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Doç. Dr. Tuba Dal “Yaşlılıkta Mikrobiyota” konularında sunumlarını gerçekleştirdi.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Mustafa Altındiş’in yaptığı üçüncü oturumda; Doç. Dr. Ahmet Tarık Eminler “İrritabl Bağırsak Sendromunda Probiyotiklerin Kullanımı”, Prof. Dr. Öner Özdemir “Alerjik Hastalıkların Önlenim ve Tedavisinde Probiyotikler”, Dr. Öğr. Üyesi Aybala Neslihan Alagöz “Alzheimer ve Parkinson Başlığında Nörodejeneratif Hastalıklarda Mikrobiyota ve Probiyotikler” ile Dr. Öğr. Üyesi Hilal Uslu Yuvacı “Jinekoloji ve Obstetride Probiyotiklerin Kullanımı” konularında sunum yaptı.

Hacettepe Üniversitesinden Doç. Dr. Zehra Büyüktuncer Demirel başkanlığında gerçekleştirilen dördüncü oturumda; Acıbadem Sağlık Grubundan Prof. Dr. Murat Baş “Bağırsak Mikrobiyotası ve Prebiyotikler&Probiyotikler”, Hacettepe Üniversitesinden Doç. Dr. Zehra Büyüktuncer Demirel “Beslenme Modellerinin Mikrobiyotaya Etkisi”, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Efsun Karabudak “Fermente Besinler Ne Kadar Probiyotikler?” ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinden Uzm. Dyt. Ezgi Bellikçi Koyu “Metabolik Sendromun Tedavisinde Probiyotiklerin Yeri Olabilir mi?” konularında sunularını gerçekleştirdi.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Hasan Çetin Ekerbiçer ve Doç. Dr. Selma Altındiş’in yaptığı beşinci oturumda; Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Prof. Dr. Fatih Gültekin “Gıda Katkı Maddeleri ve Mikrobiyota”, Dr. Öğr. Üyesi Bahar Sevimli Dikicier “Dermatolojik Hastalıklarda Probiyotiklerin Kullanımı”, Arş. Gör. Kerem Yılmaz “Alkol ve Mikrobiyota”, Dr. Rıdvan Karagöz “Aile Hekimliğinde Probiyotik Pratiği”, Gazi Üniversitesinden Doç. Dr. Sezercan Bektaş “Uluslararası Hukuki Düzenlenmelerin Mikrobiyota Çalışmalarına Etkileri” ve Doç. Dr. Suzan Öztürk Yılmaz “Gıdalarda Probiyotik Bakteriler ve Bunların İzolasyonu, Tanılanması” konularında sunularını gerçekleştirdi.

Konuşmacıların bilgi ve deneyimlerinin paylaşıldığı sunularda katılımcılardan gelen sorulara yanıtlar arandı.

Mikrobiyota, probiyotikler ve akılcı beslenme nedir?

Günümüzde, tıp alanındaki gelişmeler sağlıklı yaşamın doğumla birlikte oluşmaya başlayan ve bizim mikrobiyotamızı oluşturan flora elemanı mikroorganizmalarla çok yakından ilgili olduğuna işaret etmektedir. Güncel araştırmalar doğrultusunda yeni bir organ gibi değerlendirilmeye başlanan mikrobiyota, pek çok hastalık üzerine olan etkileri bakımından araştırılmaya devam edilmekte, sorulara yanıtlar aranmaktadır. Bağırsak mikrobiyotası araştırmalarında ilk bulgular, konunun tıpta birçok hastalığın tanı ve tedavisinde yer alacağı şeklinde olmuştur. Yapılan çalışmalarda bazı kanserler, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, bazı nörolojik hastalıklar, diabetes mellitus, astım, vb. birçok kronik hastalığın mikrobiyota ile ilgili olduğu görülmektedir. Doğumla birlikte oluşmaya başlayan bağırsak mikrobiyotamızda doğum şeklimiz etkili olabilmektedir. Normal doğumda annenin doğum kanalındaki yararlı bakteriler bebeğin bağırsaklarına yerleşirken, sezeryen doğumda doktorun, hemşirenin elindeki hatta hastane ortamındaki bakteriler, bebeklerin bağırsaklarına yerleşebilmektedir.

Anne sütü ve sonrasındaki beslenme tarzı da mikrobiyota üzerinde oldukça etkilidir. Anne sütü bağırsaklardaki yararlı bakterilerin (probiyotikler) artışını sağlayacak prebiyotik denilen maddeleri içermektedir. Ek gıdalara başlanması ile bağırsak bakteri yapısı olgunlaşıp şekillenerek hayat boyu oluşacak şeklini tamamlar. Bu dönemde akılcı şekilde beslenerek alınan prebiyotikler ya da probiyotikler bazı hastalıkların tedavisinde yararlı olabileceğinin yanı sıra kullanılan antibiyotikler bağırsak mikrobiyotasında kalıcı hasar bırakarak, çocuklarda obezite, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, otizm, alerjik hastalıklar, öğrenme bozuklukları gibi birçok soruna neden olabilir. Erişkinlerdeki bağırsak mikrobiyotası bozuklukları da benzer şekilde birçok kronik rahatsızlığa neden olabilir.

Mikrobiota ve probiyotiklerin sağlık ve hastalıklar üzerindeki etkisi artık bilinse de pek çok soruya cevap aranmaktadır. Geçmiş 20 yıl genetik çağı iken gelecek 20 yılın mikrobiyota çalışmaları olması muhtemeldir. Türkiye bu konuda henüz start alamamış olsa da bu alanın ülkemiz için farklı bir önemi vardır. Hızla değişmekle birlikte, halen beslenme alışkanlığımız batı ülkelerinden farklıdır. Bu nedenle kendimize özgü bir bağırsak bakteri yapımız olması muhtemeldir. Bu konu üzerinde yapılacak çalışmalarla, bize özel tanı ve tedavi yöntemleri geliştirilebilir. Tıbbın çok önemli güncel alanlarından olan mikrobiyota ve prebiyotikler ile ilgili son bilgilerin, deneyimlerin ve gelinen noktanın farklı uzmanlık alanlarda görev yapan akademisyenler tarafından aktarıldığı sempozyumda; Türkiye’de neler yapılabilir ve kimler ne şekilde rol alır, nasıl çalışılmalı konularında paylaşımlar ve planlamalar yapılmaya çalışıldı. Bu önemli alanda geri kalınmaması ve gelişmelere ayak uydurulması için gelecekte ülkemizde daha fazla bilim insanının bir araya gelerek bu konuya eğilmesine büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, sağlıkta, bilişimteknoloji, inovasyon, araştırmaları
Bu haber toplam 1451 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1903 Beşiktaş Jimnastik Kulübü kuruldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
şevki
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free