hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
YAŞLILARDA EVCİL HAYVAN BESLEMENİN ÖNEMİ
 

YAŞLILARDA EVCİL HAYVAN BESLEMENİN ÖNEMİ

Bugün gündemimize , evcil hayvanların gündelik yaşam, bakım hizmetleri açısından yaşlı bireylerin yaşamındaki rolü üzerinde durulması amaçlanmıştır.

17 Ekim 2019 Perşembe 05:18
Yazdır

YAŞLILARDA EVCİL HAYVAN BESLEMENİN ÖNEMİ

Bugün gündemimize , evcil hayvanların gündelik yaşam, bakım hizmetleri açısından yaşlı bireylerin yaşamındaki rolü üzerinde durulması amaçlanmıştır. İnsanlar ile hayvanlar arasındaki ilişkiler oldukça eskilere dayanmaktadır. Özellikle evcil hayvan sahipliği ve evcil hayvan terapisi gibi uygulamalar günümüzde bireylerin iyilik hali açısından evcil hayvanları daha önemli bir konuma getirmektedir. Evcil hayvanların bu işlevi, özellikle yaşlılık konusunda büyük öneme sahiptir.  Evcil hayvanları evcilleştirerek, insanlar bunları kendi menfaatleri için kullanabildiler. Bununla birlikte, hayvanlar sadece maddi değer sağlayıcısı olarak görülmemelidir.

Aslında, insanların yaşamlarını duygusal bir düzeyde zenginleştiriyorlar. Bu evrime klasik örnekler köpeklerdir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için sadık yoldaşlar olarak kabul edilirler. Sosyal ağların artıp komşuluğun azaldığı , yakın çevrenin (amca, dayı, hala ,teyze v.b. yakın akrabalar) artık eskisi gibi birbirleriyle yakın insani bağları kalmadı .Ataerkil aile düzeni süratle yok oluyor. Ya da yok oldu da diyebiliriz. Dünya da ve ülkemizde ciddi toplumsal ilişkilerde kayıplara neden oldu. Toplumun huzuru ve de mutluluğu değişim sürecine bağlı olarak maalesef dip noktalara ulaştı.

Aile de sevilen kişilerin kaybı ve çeşitli sağlık sorunlarının en yoğun ortaya çıktığı dönem olan yaşlılıkta, evcil hayvanların hem kurumsal hizmet hem de gündelik yaşam açısından faydaları oldukça fazladır. Bununla beraber bakım kurumları dışında yaşayan yaşlı bireylere de köpekler ,kediler sosyal destek ve daha fazla hareket imkanı sağlamaktadırlar.Bu sayede hareketten dolayı özellikle yaşlılıkta obezite’ nin azaltılması ya da yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar evcil hayvan besleyen yaşlılarda ,uzun süreli akıl hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, diyabet, son dönem kanser kronik ağrı, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, “refah” duygularının iyileştirilmesi ile ilişkilendirilmiştir. Evcil hayvan besleyen köpek, kedi sahibi, yaşlıların yaşam kalitesini ,memnuniyetini artırmaktadırlar.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKM

Anahtar Kelimeler: bugün, gündemimizeevcil, hayvanların, gündelik, yaşam, bakım
Bu haber toplam 1930 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free