hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak Sakarya’da hayvancılığın gelişimi için ortak çalışmaya hazırız Devletimiz tüm imkânlarıyla Sakarya’daydı Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI 3600 Aday Arasından Türkiye Finaline Adını Yazdırdı. Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sonuçlarına Sakarya Damgası SAÜ 50 Yılda Uluslararası Bir Markaya Dönüştü Uluslararası İşgücü Piyasası e-Haritası Hazırlandı MEM’de Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Hazırlıkları
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
 
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
 
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
 
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
Vergi Bilinci Artıyor
 

Vergi Bilinci Artıyor

Sakarya Üniversitesi SESAM çalışmaları kapsamında öğrencilerin vergi bilinci analizi yapıldı.

23 Ekim 2019 Çarşamba 19:47
Yazdır

Vergi Bilinci Artıyor

Sakarya Üniversitesi SESAM çalışmaları kapsamında öğrencilerin vergi bilinci analizi yapıldı.

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) araştırmaları kapsamında yapılan “Ön Lisans Öğrencilerinin Vergiye Bakışı ve Vergi Bilinç Düzeyi: Sakarya İli Örneği” çalışması tamamlandı.

SAÜ öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Hakan Yavuz’un danışmanlığında Can İlker Karacan tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Sakarya ilinde öğrenim gören ön lisans öğrencilerinin vergi bilinci ve vergiye bakışları ele alındı.

Gelecekte potansiyel vergi mükellefi olan ön lisans öğrencilerinin vergi bilinç düzeylerinin belirlenmesinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Hakan Yavuz, “Vergi bilinci, kamusal hizmetlerin yerine getirilmesi bakımından verginin önemini bilen toplum bireylerinin, vergi ile ilgili üzerine düşen ödevlerini yerine getirmedeki istekliliklerinin düzeyidir. Verginin doğru bir şekilde tanımlanması, devlet için önemini, amacını, gerekliliğini bilmenin yanı sıra bireylerin söz konusu vergileri ödemeye istekli olması, vergisini ödeyen ve ödemeyenlerin birbirlerine bakış açısı, toplum nezdindeki yeri, vergi bilincinin oluşmasını etkileyen faktörler bu kavramın ifade edilmesinde önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Vergi, kutsal bir kavram olarak algılanıyor”

Araştırmayı gerçekleştiren yüksek lisans öğrencisi Can İlker Karacan, anket çalışması üzerinden bir analiz yapıldığını söyleyerek, “Ankete 422 ön lisans öğrencisi katıldı. Çalışmada elde ettiğimiz bulguların sonuçları özetleyecek olursak, ankete katılan öğrencilerinin büyük çoğunluğu vergiyi bir vatandaşlık görevi olarak gördüğünü, verginin zorunlu olarak ve karşılıksız yapılan bir ödeme olduğunu düşündüklerini söylememiz mümkündür. Öğrencilerin verdikleri cevaplardan vergiyi doğru anladıkları ve vergiyi tanımından ziyade daha kutsal bir kavram olarak gördükleri anlaşılmaktadır” dedi.

“Vergi konusunda teorik bilgi eksik”

İkinci sınıf öğrencilerinin, birinci sınıf öğrencilerine kıyasla vergi bilinçlerinin daha yüksek olduğunu belirten Can İlker Karacan, “Öğrencilere eğitim hayatınız boyunca vergi hakkında bilgilenmenizi sağlayacak ders gördünüz mü sorusunu sorduk. Öğrencilerin yüze 60,7’si gibi önemli bir kısmı bu soruya hayır cevabını verdi. Öğrencilerin teorik anlamda vergi hakkında bir bilgi sahibi olmadıkları dikkat çekici bir bulgu. Aynı şekilde öğrenciler ödedikleri vergiler konusunda da yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtmişlerdir” şeklinde konuştu.

“Vergi ödeyenlerin dürüst ve zeki olduğu algısı var”

Çalışmada elde edilen sonuçlardan birinin de öğrencilerin yüze 90,7’sinin vergi ödeyenleri dürüst ve zeki olarak, yüzde 82,3’ünün de vergiyi ödemeyenleri kötü bir vatandaş, hırsız, kurnaz olarak tanımladıkları olduğunu açıklayan Karacan, öğrencilerin vergi ödemeye olumlu bakışlarının oldukça yüksek olduğu sonucuna ulaştıklarını söyledi.

Karacan, “Vergi uyumunun sağlanması konusunda kabul gören görüşlerden biri de toplanan vergilerin nereye harcandığının ve topluma geri dönmesi mükelleflerince bilinmesidir. Öğrencilerinin bu konudaki görüşleri incelendiğinde, ödenen vergilerin topluma tekrardan bir hizmet olarak geri döndüğü yönünde olumlu düşünmektedirler” dedi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, sesam, çalışmaları, kapsamında, öğrencilerin
Bu haber toplam 1345 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free