hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
ÖZPAŞ Marketten açıklama SATSO Yönetim Kurulu Toplantısı Online Konferansla Yapıldı İl Hıfzısıhha Kurulu 01.04.2020 Tarih ve 2020/15 Nolu Kararı İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldı Yunus Çiloğlu Meslek Lisesinde Kolonya ve El Dezenfektanı üretimi başladı ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ” TÜBİTAK Sergisi internet üzerinden yapılacak. MÜSİAD’dan Tam Destek SESAM, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne Yönelik Çalışma Raporu Hazırladı vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
 
 ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
 
vatandaşlarımızın  çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
 
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
Uzun Hikâye: Madde Bağımlılığından Mana Bağımlılığına
 

Uzun Hikâye: Madde Bağımlılığından Mana Bağımlılığına

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM), Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Fatih Budak konuk oldu. Konferansta “Uzun Hikâye: Madde Bağımlılığından Mana Bağımlılığına” konusu ele alındı.

20 Şubat 2020 Perşembe 21:57
Yazdır

Uzun Hikâye: Madde Bağımlılığından Mana Bağımlılığına

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM), Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Fatih Budak konuk oldu. Konferansta “Uzun Hikâye: Madde Bağımlılığından Mana Bağımlılığına” konusu ele alındı.

Çocuk yaşta madde bağımlısı olan Budak, madde bağımlılığı sürecini ve sonrasında yaşadıklarını anlattı. Madde kullanırken hiçbir değer kavramının kalmadığını belirten Budak, “Bireyler bunun farkında değil. Madde, beynin muhakeme eden bölümünü bozuyor ve iradeyi devre dışı bırakıyor” dedi. “Bir kereden bir şey olmaz” sözüne dikkat çeken Budak, “Herkes bir kereden bir şey olmaz diyerek başlıyor. Her deneyen bir kere denedi, iki kere denemedi deniyor. Fakat denedi, beyni o mutluluğu yakaladı ve bir daha istedi. O yüzden bir kereden çok şey olur” şeklinde konuştu.

Uyuşturucuya sokak dilinde “eşya” dediklerini vurgulayan Budak, ailelerin anlamaması için bağımlıların kendi aralarında bu kelimeyi kullandıklarını ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti.

“En büyük koruyucu-önleyici çalışmalardan birisi de bir madde bağımlısını kurtarmak”

“Bir bağımlıya uzatacağın el; ailesine, topluma, devlete, millete ve onun haricinde başka maddeye başlayacak olan insanlara da uzatacağın eldir” diyerek devam eden Budak, kendi serüveninden de bahsetti. Budak, “Kırk kiloya kadar düşmüş, bir deri bir kemik kalmıştım. Ve bir kış günü öleceğimi hissettim. Sadece acılarım dinsin diye bir sürü madde alıyordum. Soğuktan nereye gideceğimi bilmiyordum ve bir gece üç tane köpeğin arasında yattım. O kadar kötü durumdaydım ki, en son Allah'a, ‘Beni kurtar’ diye yalvardım. Bir gün arkadaşımın annesiyle karşılaştım. Ama şuurumu kaybettiğim için kendisini hatırlayamadım. Bana, ‘Fatih bu işten kurtulmak istiyor musun?’ diye sordu. Daha sonra beni İstanbul’da bir hastaneye götürdü. Doktorlar, ‘Tıbben yaşaması mümkün değil. Alın götürün burada ölmesin’ dediler. Yedi tane hastaneye gittim, hepsi aynısını söyledi. Sonra bir rehabilitasyon merkezi, ‘Ölecekse de burada ölsün’ diyerek, beni kabul etti. Üç yıldır orada hizmet ediyorum” şeklinde konuştu.

“Sorun uyuşturucu değil, seni uyuşturucuya götüren sebepler”

İnsanın yaşamına devam etmesi için her zaman bir bağa ihtiyacı olduğunu dile getiren Budak, "Bu olmadan boşlukta kalırsın. Boşluğa düşünce de her yöne savrulur gidersin. Tedavi sürecinde biz insanları gerçek kaynağa, manevi kaynağa kaydırmaya başlıyoruz. Kişi kendine bir tane üstün güç belirlemiş oluyor. Bu gücün belli ritüelleri, istekleri, arzuları oluyor ve insan bu güçle çalışmaya başlıyor. Aslında Rabbi ile anlaşmaya başlıyor. Ben 33 yaşındayım. 30 yılım haram dairesinde geçti. Gerçekten helal dairesi keyfe kâfi” diyerek sözlerine son verdi.

Program, tedavi sürecinde olan iki kişinin konuşması, soru-cevap ve hediye takdimi ile sona erdi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, akademik, sosyal, gelişim, merkezince
Bu haber toplam 5124 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free