hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
UNUTMA 17 AĞUSTOS YENİDEN YAŞANACAK !
 

UNUTMA 17 AĞUSTOS YENİDEN YAŞANACAK !

Öncelikle 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı, hemşehrilerimizi rahmetle anıyorum. Rabim İnşallah bu felaketi bizlere tekrar yaşatmaz.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 03:10
Yazdır

UNUTMA 17 AĞUSTOS YENİDEN YAŞANACAK !

Öncelikle 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı, hemşehrilerimizi rahmetle anıyorum. Rabim İnşallah bu felaketi bizlere tekrar yaşatmaz.

17 Ağustos sabahı saat 03:02’de yaşanan bu felaketin 7,5 mw büyüklüğünde gerçekleşmesi büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur. Resmi rakamlara göre 17,480 kişinin hayatını kaybettiği, 23,781 kişinin yaralandığı ve 505 kişinin de engelli kaldığı depremin ekonomik boyutu da 15 milyar dolar olmuştur. Yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 96.796 konut, 15.939 işyeridir. Orta hasarlı binalar ise 107.315 konut 16.316 iş yeri, az hasarlı 113.382 konut, 14.657 işyeri olarak ifade edilmiştir. Bunların yıkılan ve hasarlı bina sayısının 82,000 olduğu konut ve işyeri olarak , 30.000 ağır hasarlı, 22.000 orta hasarlı, 30.000 hafif hasarlı olarak şehrimizde olduğu resmi kayıtlarda ifade edilmiştir. Bölgemizin fay hattı üzerinde olması nedeni ile yeryüzü var olduğu süre içerisinde ortalama 30 yıl ara ile bu tür felaketleri yaşayacağız. Bu nedenle toplum olarak bilinçli ve tedbirli olmamız depremin yapısal etkisini minimize etme çabası içerisinde olmamız gerekmektedir. Tabiki yapılar yapılırken yapı ruhsat yönetmeliği mümkün olduğunca uygulanmaktadır lakin burada vatandaşlarımız secim zamanlarına yakın zamanlarda ve vatandaşlarımız tarafından ruhsat harç ve yol katılım bedellerinin yüksek olması sebebi ile yapı ruhsatı veren birimlerinde göz ardı edilmelerden dolayı kaçak yapılaşmaya yönlenilmiştir. Bu yapıların mühendislik bilgisine ve yapı denetimine başvurulmadan yapılması ve bunlara imar barışı adı altında yapı kayıt belgesi verilmesi ileride yaşanacak doğal afetlerde can kayıplarının artmasına neden olacaktır. Yapı kayıt belgesi talep eden vatandaşlarımızın yapıları ilgili birimlerin mühendisleri ve yapı denetim firmaları tarafından gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra yapı uygun ise yapı kayıt belgesi verilmesi ileride yaşanacak olası depremlerde can kaybını minimize edebileceğini düşünmekteyim.

Deprem öncesinde bulunan ve 20 yılı aşmış betonerme yapıların konusunda uzman olan mühendisler ve ilgili birimler tarafından gerekli yapı muayeneleri yapıldıktan sonra örneğin nasıl araçlarımızı 2 yılda bir muayene yaptırıyorsak, yapılarımızındı aynı şekilde mühendislerin belirleyeceği yapı görev ömrünün sonuna gelip gelmediğinin tespiti yapılması, bu sonuca göre de yapının yıkım kararının yada gerekli onarımın şekillerinin seçilerek yapının onarılması, her yapıya 5- 10 yıl aralıklar ile kontrollerinin yapıldıktan sonra korozyona uğramamış yapılara yapı muayene vizesi verilmesi eminim ki depremin yapılardaki etkilerini minimize etmemize yardımcı olacaktır. Şehrimizdeki deprem öncesi mevcut yapıların birçoğunun ömrünü tamamladığı aşikârdır. Şehrimizde ve ülkemizde bu türde bulunan eski yapı alanlarının bir an evvel kentsel dönüşüme alınması can ve mal kaybını azaltacaktır.

Yapıların sadece yapılırken değil kullanılırken de denetlenmesi gerekmektedir.

17 ağustos 1999 depremini unutmadık unutmayacağız.

İYİ Parti Adapazarı Belediye                                                                                                                                 Meclis Üyesi

Türker ERGÜL

Anahtar Kelimeler: öncelikle, ağustos, 1999, yılında, yaşanan, depremde
Bu haber toplam 3117 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free