halil
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Darüşşafaka karşısında kazanacağız Büyükşehir’in 2018 bütçesi 1 milyar 250 milyon SEDAŞ’TAN TAM KADRO MÜDAHALE Irak Depremi Sürpriz Değil MÜSİAD Vali Balkanlıoğlu’nuAğarladı Sakarya Üniversitesinde Atamalar SAÜ İlahiyat Fakültesi Akademik Kurulu Yapıldı Vali Balkanlıoğlu MÜSİAD Sakarya Şubesinin “Dost Meclisi”ne Konuk Oldu TEK TEKER ARİF VEFAT ETTİ Sakaryaspor'un yeni teknik patronu Engin Korukır oldu

Büyükşehir’in 2018 bütçesi 1 milyar 250 milyon
Büyükşehir’in 2018 bütçesi 1 milyar 250 milyon
 
Sakarya Üniversitesinde Atamalar
Sakarya Üniversitesinde Atamalar
 
TEK TEKER ARİF VEFAT ETTİ
TEK TEKER ARİF VEFAT ETTİ
 
Sakaryaspor'un yeni teknik patronu Engin Korukır oldu
Sakaryaspor'un yeni teknik patronu Engin Korukır oldu
Ümmetin Sahipsiz Evlatları Arakan
 

Ümmetin Sahipsiz Evlatları Arakan

Sakarya Üniversitesi Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri Topluluğu tarafından “Ümmetin Sahipsiz Evlatları Arakan” adlı seminer düzenlendi.

27 Ekim 2017 Cuma 21:08
Yazdır

Ümmetin Sahipsiz Evlatları Arakan

Sakarya Üniversitesi Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri Topluluğu tarafından “Ümmetin Sahipsiz Evlatları Arakan” adlı seminer düzenlendi.

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleşen seminer Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Sebahattin Aydın, Yetim Vakfı Basın ve Sosyal Medya Sorumlusu Sefa Kutlu ve öğrencilerin katılımı ile başladı.

İçinde bulunduğumuz dönemi ‘zulüm çağı’ olarak niteleyen Sebahattin Aydın, “Zihnimizi yokladığımız zaman 1978’de Afganistan’da başlayan zulüm var. Ardından Çeçenistan’ı, Bosna’yı, Irak’ı dinlemeye başladık. Canlı yayında savaş izledik. 2. Irak Savaşında hapishanede Müslümanların çarmıha gerildiği fotoğrafları ve videoları Müslümanların izzeti ile oynamak adına yayınlandığını gördük. Şimdi Suriye, Mısır, Libya, Orta Afrika, Libya, Yemen, koleradan ve açlıktan ölen insanlar ve Arakan var” dedi.


Zulüm sona ermeli

Arakan’da yaşanan vahim olayları anlatan Aydın, şunları söyledi: “Diri diri yakılıyorlar. Sosyal medyada bölgeden gelen görüntüleri hepimiz izliyoruz. İşte böyle bir zulüm çağında yaşıyoruz. İyi ihtimalle zulüm olduğunda bu meseleyi dert ediniyoruz. Yaklaşık bir asırdır Budist saldırıları ile mağdur edilen mazlum Arakanlı Müslümanlar ilk defa ülkemizin gündemine 2012 yılında karşı karşıya kaldıkları katliamla gelmiştir. 2017 Kurban bayramı öncesinde Arakanlı Müslümanlar yeniden Budist saldırılarına maruz kalmış, yaşanan olaylarda 4 binin üzerinde ölü, 5 bin yaralı vermiş, yüzlerce köy yakılmış, binlerce cami, işyeri, medrese ve ev kullanılamaz hale getirilmiştir.


Yaşanan tüm bu mezalimin sonucunda 600 binin üzerinde Müslüman Arakanlı yaşam alanlarını terk ederek çetin bir yolculuk sonucunda Bangladeş’e göç etmek zorunda kalmıştır. Bu yolculuk esnasında çok sayıda insan özellikle ‘Naf Nehrini’ geçerken ölmüştür. Sağ salim Bangladeş’e ulaşabilenler ise bu sefer barınma, gıda, sağlık benzeri en temel insani yaşam koşullarından uzak kalmıştır. Bu durum bölgeye gelen Arakanlı Müslümanlara yönelik acil yardım kampanyalarını zaruri hale getirmiştir.


Destek olalım

Biz de Sakarya Üniversitesi akademik ve idari personeli olarak, bölgede yaşanan Mazlum Müslüman Arakanlılara yönelik göçün yoğunluğu ve yaşamın çetin koşulları nedeniyle yapılması ‘sağlık, gıda, barınma, hijyen ve nakdi’ yardım çalışmalarına destek olmak amacıyla insani yardım kampanyasına katkılarınızı bekliyoruz.

Yapılan yardımlar Sakarya İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri olarak Kasım ayının son haftası içerisinde bölgeye ulaştırılacaktır.


En güvenli göç yeri Bangladeş

İlk görev yerinin Arakan olduğunu ve ilk defa bir çatışma bölgesine gittiğini aktaran Yetim Vakfı Basın ve Sosyal Medya Sorumlusu Sefa Kutlu, şunları söyledi: “Arakanlı Müslümanlar için en güvenli göç yeri Bangladeş. Bangladeş yüzölçümü olarak Türkiye’nin yarısı kadar, nüfus olarak ise 3 katı fazla olduğu için Müslümanları biraz çekinceli alıyor. Ama bölge halkı Müslüman olduğu için elinden gelen yardımı esirgememeye çalışıyor. Arakan’a yardımlar ancak Bangladeş üzerinden ulaştırılabiliyor. Oraya gittiğimizde kamufle olmak zorundaydık. Çünkü orda istihbaratçılar kaldığımız otelleri basıp ve bize engel olmaya çalışıyorlardı.”

Bölgedeki hükümetin Müslümanların nüfusunu azaltmaya ve göç etmelerine yönelik politika izlediğini söyleyen Kutlu, Arakanlıların yaşadıkları sorunları anlattı. Kutlu, “Yaşam koşullarından dolayı göç etmek isteyen Arakanlılar, ellerinde kalan değerli eşyaları satarak bir kayık kiralıyorlar ve Naf Nehri’nden Bangladeş’in sınır bölgesine geçmeye çalışıyorlar. Sınır bölgesine ulaştıktan sonra kamplara yol alıyorlar ve orada yaşamaya başlıyorlar. Sadece pilav ve bölgeden gelen kuru gıda yardımları ile geçiniyorlar. Nüfusun yarısını çocukların oluşturduğu kampta, şu anda bulaşıcı hastalıklar yayılmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Program, yapılan söyleşinin ardından sona erdi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, genç, insan, hak, hürriyetleri
Bu haber toplam 360 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
şamil
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1996 Suudi Arabistan havayollarına ait bir Boeing 747 tipi yolcu uçağı ile Kazak İlyuşin İl-76 tipi kargo uçağı Yeni Delhi yakınlarında havada çarpıştı: 349 kişi öldü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
Adasenotomotiv
Gökhan
ibo
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free