hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
geyvemedya.com öksüz kaldı Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0 Çikolata Fabrikası için hazırlıklar sona eriyor Kart54 kiosklarında yeni dönem Toplu taşımada sağlıklı ulaşımlar için SEDAŞ Çalışanlarına Yüksekte Çalışma Eğitimi Atatürk İlkokulunda “Engellere Rağmen Bir Bütünüz” etkinliği Engelliler Gününde “Gör Beni” Projesi Sakaryalı Şairlerden Muhteşem Şiir Şöleni Duygusal Yük, İş Performansını Etkiliyor
geyvemedya.com öksüz kaldı
geyvemedya.com öksüz kaldı
 
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
 

Çikolata Fabrikası için hazırlıklar sona eriyor
Çikolata Fabrikası için hazırlıklar sona eriyor
 

Toplu taşımada sağlıklı ulaşımlar için
Toplu taşımada sağlıklı ulaşımlar için
Ulu Önder Atatürk 10 Kasım’da Anıldı
 

Ulu Önder Atatürk 10 Kasım’da Anıldı

Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79’uncu yıldönümünde, Sakarya Üniversitesi’nde anma törenleri düzenlendi.

10 Kasım 2017 Cuma 18:29
Yazdır

Ulu Önder Atatürk 10 Kasım’da Anıldı

Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79’uncu yıldönümünde, Sakarya Üniversitesi’nde anma törenleri düzenlendi.

Törenler Sakarya Üniversitesi akademik ve idari personelinin katıldığı kampüsteki Atatürk Anıtı’nda başladı. SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ali Yalçın’ın Atatürk Anıtı’na yaptığı çelenk sunumunun ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenler çaldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte bayraklar yarıya indirildi.

Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde “10 Kasım Atatürk’ü Anma” başlıklı bir program düzenlendi. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer

Elmas, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Prof. Dr. M. Ali Yalçın, Prof. Dr. Musa Eken, Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Prof. Dr. Kadir Ardıç, öğretim üyeleri ile öğrencilerin katıldığı programın açılışında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda SAÜ Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fikrettin Yavuz, “Atatürk ve Mazlum Milletler” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Atatürk mazlum milletlerin de sesiydi

Doç. Dr. Fikrettin Yavuz, Atatürk’ün konuşmalarında “mazlum milletler” sözünü ilk olarak 1922 yılının Ocak ayında kullanmaya başladığını belirtti. Birinci Dünya Savaşı sırasında sömürgeci güçler tarafından zulüm gören Afrikalılar ile ilgili Atatürk’ün sözlerini paylaşan Doç. Dr. Yavuz, “Atatürk, sömürgeciler ve onların ordularının Afrikalılara sürekli baskı uyguladığını, ancak bu büyük fikir hareketine karşı duramayacaklarını söylemiştir. ‘Bütün mazlum milletler zalimleri bir gün ortadan kaldıracaktır. O zaman dünyadan zalim ve mazlum kelimeleri kalkacaktır’ diyen Atatürk, bu sayede insanlığın kendine yakışan bir toplumsal düzene kavuşacağını ifade etmiştir” dedi.

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ile ilgili de sözlerini paylaşan Doç. Dr. Fikrettin Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı ve sonrasında bütün milletlerin ve şarkın davasını sürdürdüğüne, Afrika ve Asya uluslarının Türkiye’nin açtığı çığırdan mutlaka geçeceklerine inanıyordu.

Atatürk’ün 1933 yılındaki sözleri ise bu anlamdaki uzak görüşlülüğünü ve çağdaş dünya anlayışını belki de en değerli belgeleri ile bizlere göstermektedir. Uzaktan bütün şark milletlerinin uyanışlarını gördüğünü, sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacağını söylemiştir. Baktığımızda 1913 yılında Afrika’da bağımsız olan sadece bir devlet var. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Afrika’daki devletlerin bağımsızlıklarını ilan ettiklerini görüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün en azından bu noktada ileri görüşlülüğünü ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

Atatürk’ün etkilediği Doğu

Gerek sağlığında, gerek ölümünden sonra yapılan yayınlarda, Atatürk’ün tarihe yön veren isimlerle, bilinen karşılaştırmaların dışında mazlum milletlerin liderleriyle de karşılaştırıldığını görüyoruz. Asya ve Afrika’da ulusal kurtuluş savaşlarını başarıya ulaştıran devlet adamlarının Atatürk’ün etkisi altında kaldıklarını da biliyoruz. Hindistan Başkanı Pandit Nehru 1963 yılında ‘Kemal Paşa benim gençlik günlerimde kahramanımdı. O doğuda modern çağın yapıcılarından biridir’ diyor. Sonuç olarak Atatürk’ü doğru anlamaya ve anlatmaya gayret etmemiz gerektiğini, Türkiye’nin de dünyanın her tarafındaki mazlum milletlere umut ışığı olmaya devam edeceğini söylemek istiyorum.”

“Türkülerle Şiirlerle Atatürk” konseri

Konuşmanın ardından SAÜ Devlet Konservatuvarı öğrencileri, Prof. Dr. Nilgün Sazak’ın yönetiminde “Türkülerle Şiirlerle Atatürk” konulu bir konser verdi.

Anahtar Kelimeler: cumhuriyetin, kurucusu, ulu, önder, mustafa, kemal
Bu haber toplam 2296 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1983 İsrail, Trablusşam'da tutuklu 6 İsrail askerine karşılık 4800 Filistinliyi serbest bıraktı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free