hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama SATSO Yönetim Kurulu Toplantısı Online Konferansla Yapıldı
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
 
 ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
Türkiye’deki 11 Sakin Şehirden Biri
 

Türkiye’deki 11 Sakin Şehirden Biri

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünün tarafından “Taraklı Örneğiyle Sakin Şehir-Cittaslow” konulu bir konferans düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen konferansa Taraklı Belediye başkanı Tacettin Özkaraman konuşmacı olarak katıldı.

6 Mayıs 2016 Cuma 20:51
Yazdır

Türkiye’deki 11 Sakin Şehirden Biri

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünün tarafından  “Taraklı  Örneğiyle Sakin Şehir-Cittaslow” konulu bir konferans düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen konferansa  Taraklı Belediye başkanı Tacettin Özkaraman konuşmacı olarak katıldı.

Taraklının eski ismi Yenice Tarakçı’ydı

Taraklı ilçesinin tarihini anlatan Özkaraman, “Yavuz Sultan Selim Mısır seferine çıkarken, Taraklı ’da konaklayan Veziri Yunus Paşa tarafından yaptırılan Yunus Paşa Camisi diğer adıyla Kurşunlu Camii 1516 yılında yapılıyor. Evliya çelebi Seyahatnamesi’nde Taraklı hakkında bilgi vermiştir. İlçe halkının şimşir tarak ve kaşık yapması nedeniyle adının Yenice Tarakçı olduğu belirtilmiştir. Bu isim zamanla halk dilinde Taraklı olarak değişmiştir” dedi.

Sakin şehir kavramı hakkında da bilgiler veren Özkaraman, “Cittaslow İngilizce ve İtalyanca kökenlerden gelen bir kelimedir. Citta İtalyanca şehir slow ise yavaş, sakin anlamına gelmektedir. Yani biz bunu ‘Sakin Şehir’ olarak dilimize geçmiştir. Cittaslow, kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesine, aynılaşmasının önüne geçilmesidir. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerin, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi çalışılmaktadır” şeklinde konuştu.

Sakin Şehir Taraklı

Taraklının sakin statüsünde restore edilen yapılardan bahseden Tacettin Özkahraman, “Taraklı Türkiye’deki 11 sakin şehirden biridir. Eski bir tarihi yapısı var. Restore olmuş ve günümüzde restore olmaya devam eden birçok tarihi yapısı var. Bu yapılardan bazıları Küçük han, Hanımeli Konağı,  Hacı Rıfatlar Konağı, Abdi İbrahim Konağı, Kadirler Konağı, Çakırlar Konağı, Hisar Konağı, Fenerli Ev, Yunus Paşa ve Orhangazi Arastası gibi” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, saü, fen, edebiyat, fakültesi
Bu haber toplam 1940 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free