hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor Alman haber ajansı Sakarya’yı örnek gösterdi Karantinadaki misafirler unutulmadı SATSO üyeleri COVİD-19 sürecinde toplumsal dayanışma örneği gösteriyor Şehir Merkezinde dezenfekte seferberliği Devletimizin aldığı kararlara ve uyarılara uyalım Başkan Yüce yaşlılardan gelen talepleri dinledi SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
vatandaşlarımızın  çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
 
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
 
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
 
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı

Türkiye Söyleşileri
 

Türkiye Söyleşileri

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında "Türkiye Söyleşileri" programı düzenlendi.

23 Şubat 2019 Cumartesi 00:50
Yazdır

 

Türkiye Söyleşileri

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında "Türkiye Söyleşileri" programı düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Sebahattin Zaim Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, SAÜ Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

YTB’nin katkılarını görüyoruz

Türkiye'nin dünyada yaşanan hak ve adalet mücadelesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde önemli bir mücadele verdiklerini söyleyen Kıran, bu mücadelenin en önemli bileşenlerinden birinin de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının uluslararası öğrenci ve uluslararası eğitim seferberliği olduğunu vurguladı.

Dünyada yaklaşık 7 milyon öğrenci hareketliliği olduğu bilgisini veren Kıran, “Ülkemiz, bu 7 milyon öğrencinin 150 binine ev sahipliği yapıyor. Bunların önemli kısmını da Türkiye Bursları adı altında desteklemeye gayret ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı daha da arttırmak istiyoruz. Türkiye Burslarının yurt dışında ne kadar önemli bir yankı uyandırdığını dün de 'Budapeşte Süreci' kapsamında ülkemizde bulunan misafirlerden bizzat görme şansına sahip oldum. Pek çok misafir ve bakan, Türkiye Burslarının imkanlarını araştırıyordu. Bunun için bu mekanizmayı güçlendirmek adına, sizlerin imkanlarını geliştirmek ve genişletmek adına her türlü çabayı bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Dünya beşten büyüktür

Kıran, "Bugün dünyanın hangi coğrafyasına baksanız, tarihinde yaşamadığı pek çok sorunla aynı anda mücadele etmek zorunda kaldığını ve bir ülkedeki meselenin, dünyanın diğer ucundaki ülkeyi çok yakından ilgilendirebildiğini görüyoruz. Dünyanın tüm bölgelerindeki sorunların derinleştiği, yenileştiği ve yeni kavramların ortaya çıktığı dönemde Türkiye'nin, etrafındaki kriz ve istikrarsızlık sarmalına rağmen dünyanın her meselesinde yeni argümanlar, tezler ve politikalara karşı son derece dayanıklı, gelişmeleri de yönlendirecek derecede öncü bir rol oynadığını son dönemde gördük" ifadelerini kullandı.

ABD'nin, İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İslam İşbirliği Teşkilatı'nı iki gün içerisinde acil olarak toplantıya çağırdığını dile getiren Kıran, "Öncelikle İslam dünyasının güçlü sesini dünyaya duyurarak ve ardından Birleşmiş Milletler’de Kudüs konulu karar tasarısını herkes reddedileceğini beklerken 120'nin üstünde ülkenin desteğini alarak, adeta 'Dünya beşten büyüktür' haykırışının somut anlamda tescillendiği bir örnek olarak kayda geçirdik" şeklinde konuştu.

Gönül elçileri

Afrika ve Türkiye'nin birçok alanda iş birliği potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Kıran, "Türk iş adamlarının bugün Afrika kıtasında üstlendiği projelerin tutarı 60 milyar doları aştı. 2002 yılında Afrika kıtasındaki 16 büyükelçilik sayısının bugün 42 oldu. Türkiye, burs programlarına başladığı günden bu yana 10 binden fazla Afrikalı öğrenciye burs veriyor. Bugün binlerce Afrikalı öğrencimiz adeta Türkiye'nin gönül elçileri olarak Türkiye-Afrika iş birliğinin geleceğe yönelik köprüleri olarak bugün Türkiye'de eğitim görüyor" diye konuştu.

Uluslararası öğrenciler zenginliğimiz

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise konuşmasında “Sakarya’da nüfusuna baktığımızda, Kafkasya’dan Balkanlara kadar birçok yerden göç etmiş gelmiş burayı yurt tutmuş hemşerilerimizin bir rengini de uluslararası öğrencilerimiz katıyor. Bizim bu renkli nüfus yapımız içerisinde bir zenginliği de sizler oluşturuyorsunuz. Buradaki eğitiminizde en güzelini başararak ülkemiz hakkında ilimiz hakkında da itibarlarla bu eğitimi tamamlayıp kendi ülkenize faydalı olacak şekilde ülkenize dönmeniz. Buradaki eğitim kadar bu tür süreçlerin bu tür programların gelişmesinde sizlerin katkısı olacak.

Türkiye çok hızlı adım atıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, “Türkiye uluslararası öğrenci kabulü noktasında uluslararasılaşma noktasında çok hızlı adım atıyor. Son yıllarda Türkiye’nin göstermiş olduğu vizyonun ve performansının da etkisiyle çok hızlı bir şekilde Türkiye’de uluslararası öğrencilerin ilgisi artmakta. Türkiye hem kapasitesi bakımından hem göstermiş olduğu siyasi ve ekonomik performans bakımından uluslararası düzeyde eğitim alanında önemli bir düzeyde başarı elde etmektedir. Sakarya’mızın da bunu dahi ileriye taşıyacağından inancım tamdır. Ancak bizim için önemli olan sayıdan çok niteliktir. Biz hem nitelikli öğrencilerin Türkiye’ye gelmesini istiyoruz hem de Türkiye’ye geldiklerinde çok iyi bir eğitim öğretim programlarından geçerek kendilerini çok iyi geliştirsinler ama mutlaka ülkelerinin kalkınmasına sosyal barışına hizmet etsinler istiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler: yurtdışı, türkler, akraba, topluluklar, başkanlığının, ytb
Bu haber toplam 1705 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free