hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Şehir Merkezinde dezenfekte seferberliği Devletimizin aldığı kararlara ve uyarılara uyalım Başkan Yüce yaşlılardan gelen talepleri dinledi SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı Yurt Ücretleri Geri Ödenecek Tramvay projesi için ihale ertelendi Trafik ışıklarında ‘Evde Kal’ farkındalığı Şehrimizde gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
 
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
 
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
 
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
Türkçe Yeterlilik Sınavı Yapıldı
 

Türkçe Yeterlilik Sınavı Yapıldı

Sakarya Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Sakarya TÖMER)’nde 8 aydır Türkçe öğrenmekte olan uluslararası öğrenciler için Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) yapıldı

20 Haziran 2016 Pazartesi 21:50
Yazdır

Türkçe Yeterlilik Sınavı Yapıldı

Sakarya Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Sakarya TÖMER)’nde 8 aydır Türkçe öğrenmekte olan uluslararası öğrenciler için Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) yapıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen sınav, içinde Sakarya Üniversitesi’nin de bulunduğu 32 il ve 48 merkezde eş zamanlı olarak yapıldı. Türkiye genelinde YTB tarafından Türkiye burslusu olarak yükseköğrenim için Türkiye’de bulunan 3000 öğrenci sınava girdi. TYS, aynı anda farklı milletlerden en fazla kişinin girdiği dil sınavı olarak dünyada bir ilk özelliği taşımaktadır.

Sakarya TÖMER Müdürü Doç. Dr. Alpaslan Okur yaptığı açıklamada, “Hürriyet’in, AA’ya dayanarak verdiği habere göre Üniversitemiz, yabancı öğrenci sayısı bakımından İstanbul ve Anadolu Üniversitesinin ardından üçüncü sırada. Bu öğrencilerin çoğu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı aracılığıyla Türkiye Burslusu olarak yükseköğrenimlerini devam ettirmektedirler. 2015-2016 eğitim öğretim döneminde de hemen hemen dünyanın bütün ülkelerinden 3000 öğrenci Türkiye burslusu olarak ülkemize geldi ve farklı üniversitelerde Türkçe hazırlık kursları görmektedirler. Türkiye burslusu olarak Türkçe öğrenen öğrenci sayısı bakımından da Üniversitemiz, İstanbul Üniversitesi’nin ardından ikinci sıradadır. Türkiye burslusu bu öğrenciler için, bu yıl ilk defa merkezi bir sınav başarılı bir şekilde uygulandı. 3 gün süren bu sınavlar, ilk iki gün Türkçe konuşma becerisini ölçmeye yönelik, üçüncü gün de Türkçe okuma, yazma ve dinleme becerisini ölçmeye yönelik bir sınavdı. Sakarya TÖMER okutmanları tarafından titizlikle yapılan sınav sonuçlarını Yunus Emre Enstitü değerlendirecek. Sınavın titizlikle ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan okutman arkadaşlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Sakarya Üniversitesi TÖMER’de bu yılki eğitim öğretim döneminde 73 farklı ülkeden 315 uluslararası öğrenci Türkçe kursu aldı. Yapılan sınavlardan yeterli puanı almaları durumunda Türkçe sertifikası almaya hak kazanarak Üniversitemizde kendi alanlarında eğitim öğretime devam edecek.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, türk, dili, öğretimi, uygulama
Bu haber toplam 2283 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free