hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama SATSO Yönetim Kurulu Toplantısı Online Konferansla Yapıldı İl Hıfzısıhha Kurulu 01.04.2020 Tarih ve 2020/15 Nolu Kararı İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldı
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
 
 ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
Tüccar Tefeci gibi gösteriliyor
 

Tüccar Tefeci gibi gösteriliyor

Adapazarı Ticaret Borsası Başkanı Cahit Kılıç uygulanan yanlış politikalar nedeniyle tüccar vatandaşlara tefeci gibi gösteriliyor diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

20 Ekim 2008 Pazartesi 21:53
Yazdır
Kılıç yaptığı açıklamada şunları söyledi. " Türkiye'de uygulanan yanlış politikalar nedeniyle çifçilerimiz ve vatandaşlar tüccarlara çok farklı gözle bakıyorlar. Fındık'ta açıklanan fiyatın azlığı ve vatandaşın borç içinde olması nedeniyle malını tüccara teslim ediyor. Acil paraya ihtiyacı olan üreticiler randımana göreS 2.3 YTL ile 2.4 YTL arasında belirlenen fiyata fındıklarını tüccara veriyorlar. Tüccarlar ise bu fiyattan aldıkları fındığı 2.4 YTL. ile 2.5 YTL. arasında fındık fabrikalarına veriyorlar. Hükümetin açıkladığı fiyata fındığı ofise vermeleri mümkün değil ofis sadece üreticilerden fındık alıyor vede tapu gösterilmek kaydıyla, tapusu olmayan açma yapan vatandaş fındığını tüccara satıyor. Bunun yanı sıra ekonomik sıkıntı içinde olan vatandaşlar tüccarlardan önceden ihtiyaçlarını karşılamak için borç ta alıyorlar. Mısır için de aynı durum söz konusu, Hükümet 15 nem oranına sahip kuru mısıra 430 Yeni Kuruş fiyat verdi. Ofise bu fiyata kim mısır verebiliyor. Ofis nakliye, hammaliye giderleri için kilo başına en az 30 Yeni Kuruş kesinti yapıyor. bunun dışında 15 nem oranı dışında gelen her 1 nem oranında en az 10 Yeni Kuruş kesinti yapıyor. Bölgemizdeki mısır yaş olara 30 nem oranındadır. Bu durumda yaş mısır getiren üretici ofiste kilo başı 150 Yeni Kuruş eksik ödeme alıyor. Tüccar 30 nem oranındaki mısırı 270 Yeni Kuruş'tan alıyor. Açıklanan fiyatı gören vatandaşlar tüccarın neredeyse % 100 kar ettiği fikrine kapılıyorlar. Tüccar 15 nem oranındaki mısırın kilosunu 400-405 Yeni Kuruş'tan fabrikalara veriyor. Tüccar 15 nem oranının üzerindeki her 1 nem oranı için 8 Yeni Kuruş kurutma masrafı yapıyor. 15 nem oranı için toplamda 120 Yeni Kuruş kurutma maliyeti var. 30 nem oranındaki bir mısırı 15 nem oranına düşürmek için yapılan masraflar ile toplam fiyatı 390 Yeni Kuruş'u buluyor. Buna en az 10 Yeni Kuruş hammaliye ve nakliye fiyatı eklenirse fiyat 400 Yeni Kuruş'u bile geçebiliyor. Mısır üreticilerine de tüccar zaman zaman maddi yardım yapıyor. Mazot, Gübre ve çalışacak insanlara verecek parası olmayınca tüccardan borç para alıyor. Karşılığında da borcunu ürün karşılığı ödüyor. Bu durumda tüccar tefeci mi oluyor" dedi.
Anahtar Kelimeler: adapazarı, ticaret, borsası, başkanı, cahit, kılıç
Bu haber toplam 2912 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free