hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Büyükşehir karantinadaki vatandaşların yanında İlçelerde Koronavirüs tedbirleri sürüyor Sağlığınız için mesafenizi koruyun SAKARYAGİAD: SAKARYA İÇİN DEĞER MÜSİAD’dan Erzak Yardımı Sakarya’nın Mali Değerlendirmesi Yapıldı İl Hıfzısıhha Kurulu 06.04.2020 Tarih ve 2020/18 Nolu Kararı İlimizde Gözlem Süresi Dolan Kişilerin Tahliyesi Sürüyor VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE; İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 06.04.2020 Tarih ve 2020/18 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 06.04.2020 Tarih ve 2020/18 Nolu Kararı
 
İlimizde Gözlem Süresi Dolan Kişilerin Tahliyesi Sürüyor
İlimizde Gözlem Süresi Dolan Kişilerin Tahliyesi Sürüyor
 
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
 
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
Tarımda kendimize yetmeli fazlasını ihraç etmeliyiz
 

Tarımda kendimize yetmeli fazlasını ihraç etmeliyiz

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ makamında, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ağırladı.

4 Kasım 2019 Pazartesi 20:25
Yazdır
Tarımda kendimize yetmeli fazlasını ihraç etmeliyiz

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ makamında, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ağırladı.

Söz konusu ziyarete TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Akyazı Ticaret Borsası ve Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar ile il ve ilçe oda başkanları iştirak etti.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ’a taziyelerini ileterek söze başlayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sakarya’da tarım konusunda projeler gerçekleştirmek istiyoruz. Hazırlanan Sakarya Tarım Raporunu inceledik ve çok önemli bir rapor olarak görüyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ile yaptığımız istişareler sonucunda bu şehrin mevcut tarım potansiyelinin artırılmasını gerektiğini düşünüyoruz. Sakarya daha çok bir sanayi şehri olarak görülse de burası gerçekten tarım için yaratılmış bir şehirdir. Buradaki sorun mevcut potansiyelini tam olarak ortaya koyamamasıdır. Sakarya ayvada bir dünya markasıdır ancak dünya ayva ihracatının yüzde 22’sini ülkemiz karşılıyor ve bu çok küçük bir rakam. Hollanda, hiç ayva yetiştirmemesine rağmen dünya pazarının yüzde 57’sine sahiptir. Bizler de mevcut potansiyelimizin farkına varıp buna uygun olarak çalışmamız gerekiyor. Mevcut potansiyelimizin yanında yeni alternatif ürünleri de toprağımız ile tanıştırmamız gerekiyor. Karadeniz bölgesinde fındığa alternatif ürün üretimi de denenmeye başladı ve bu gibi ürünleri çiftçimiz ile tanıştırmamız gerekiyor.” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek tarım konusunda şehrimizin reforma ihtiyacı olduğunu belirtti. “Sakarya olarak Anadolu’da bulunan birçok ilden daha şanslı konumdayız. Ciddi anlamda üretim yapan bir potansiyelimiz, 6 milyar dolara varan ihracat rakamlarımız ve Türkiye ortalamasının altında işsizlik oranlarımız var. Sakarya olarak potansiyelimizi daha da artırmamız gerektiğine katılıyoruz. Sınai anlamda olan ciddi üretim kapasitemizin yanında asla tarımı da unutmamamız gerektiğini biliyoruz. Türkiye olarak tarımsal anlamda kendimize çok rahat yetebilmeli ve fazlasını da ihraç etmeliyiz. Ancak görünen durumda tarımsal anlamda ithalata ciddi harcamalar yapıyoruz. Tarımsal üretim bizler için çok önemlidir. Büyükşehir Belediyemiz ile ortak yürüttüğümüz ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın da destekleriyle kurulacak olan Doku Kültürü Laboratuvarımız sayesinde akla gelebilecek her türlü fidan ve fideyi burada üretebileceğiz. Tarımsal ürünlerin raf ömrünün uzamasını burada sağlayabileceğiz.

Şehrimizin sanayi üretimini organize sanayi bölgelerimiz ile düzenli bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bir şehrin yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 2’lik bir kısmı sınai üretim için kullanılabilmektedir ve şehrimizde bu oran daha yüzde bir oranına bile yaklaşmadı henüz. Tarım yapılamayan arazilerimizde ihtisas, karma ve makine gibi alanlarda OSB projeleri geliştirmeye çalışıyoruz. Tüm bu projelerimizi yürütürken de doğayı ve çevreyi kirletmeden, temiz enerjilerle, düzenli bir biçimde üretim yapılmasına özen gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, ticaret, sanayi, odası, satso, yönetim
Bu haber toplam 1555 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free