hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Vali Nayir SAMİKOP 2. Olağan Genel Kuruluna Katıldı Yeni sistemle koku sorunu tarih oldu Sakaryaspor’un her zaman yanındayız Ganalı iş adamları SATSO'daydı SeTPZ-Sakarya eTwinning Tematik Paylaşım Zirvesi büyük ilgi gördü. Fen Lisesinde Başarı Coşkusu Halit Molla Vatanını Sevenlerce 2. Kez Anıldı Sağlık çalışanlarına saldırı 2 teknisyen yaralı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 21 Haziran mesajı Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz
Vali Nayir SAMİKOP 2. Olağan Genel Kuruluna Katıldı
Vali Nayir SAMİKOP 2. Olağan Genel Kuruluna Katıldı
 
Sakaryaspor’un her zaman yanındayız
Sakaryaspor’un her zaman yanındayız
 
Sağlık çalışanlarına saldırı 2 teknisyen yaralı
Sağlık çalışanlarına saldırı 2 teknisyen yaralı
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 21 Haziran mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 21 Haziran mesajı
Tank Palet için 50 milyon dolar bulamıyorsan…
 

Tank Palet için 50 milyon dolar bulamıyorsan…

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kararının, Hükümetin ülkeyi yönetemediğinin acı bir itirafı olduğunu belirterek

21 Mart 2019 Perşembe 23:47
Yazdır

Tank Palet için 50 milyon dolar bulamıyorsan…

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kararının, Hükümetin ülkeyi yönetemediğinin acı bir itirafı olduğunu belirterek, “Hükümet bitmiş. Sen ülkenin bekası olarak gösterdiğin Tank Palet Fabrikası’na yatırım için 50 milyon dolar para bulamıyorsan, o zaman bu çok daha büyük bir vahamettir. Eğer mesele para değilse ve fabrikayı da Katarlılara satıyorsan, o zaman bunun adı başka bir şeydir” diye konuştu.

 

Türkiye acziyet içerisinde mi?

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tank Palet Fabrikası’nın milli tank olmak üzere, savunma sanayine son derece stratejik üretimler yapabilmesi için 50 milyon dolarlık yatırım yapılması gerektiğini hatırlatırken, “Bunu Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözlerinden biliyoruz. Her gittiği yerde 50 milyon dolarlık yatırımın üstesinden gelinemediği için, fabrikanın 25 yıllığına kiralanacağını söylüyor. Bu ifadeler, koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin, stratejik bir fabrikası için 50 milyon dolar bulamaması izlenimi verirken, ülkemizi de acziyet içerisinde düşmüş gibi gösteriyor” diye konuştu.

 

Beka meselesine 50 milyon dolar bulamıyor musun?

Milli savunma sistemlerinin üretilmesinin ve savunmada daha fazla milliliğe ulaşılmasının bir beka meselesi olarak adlandırıldığını ifade eden Milletvekili Dikbayır, “Evet bu bir beka meselesidir. Bu konuda biz de sonuna kadar destek veriyoruz. Şu anda ülkemizde ASESAN’ın ve özel sektörün yaptığı çok güzel çalışmalar var. İHA’lar, SİHA’lar. Bunları destekliyoruz. Ama diğer yandan siz beka meselesi olarak gördüğünüz, tank, obüs üreten fabrikamız ile ilgili Cumhurbaşkanı olarak özelleştirme kararnamesi çıkarıyorsanız ve ardından bunun özelleştirme değil de 25 yıllık kiralama olduğunu söylüyorsanız, burada bir sıkıntı var demektir. Türkiye, beka meselesi gördüğü bu önemli konuda, 50 milyon dolar parayı bulamıyor mu? O kadar maddi imkanlardan yoksun muyuz?” dedi.

 

Ülkeyi yönetemediklerinin itirafı

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kararının, Hükümetin ülkeyi yönetemediğinin acı bir itirafı olduğunu belirterek, “Hükümet bitmiş. Sen ülkenin bekası olarak gösterdiğin Tank Palet Fabrikası’na yatırım için 50 milyon dolar para bulamıyorsan, o zaman bu çok daha büyük bir vahamettir. Eğer mesele para değilse, o zaman fabrikayı Katarlılara satıyorsan da o zaman bunun adı başka bir şeydir. O zaman bu fabrikanın ısrarla Katarlı bir ortaklığa satılmak istenmesinin başka gerekçeleri var. İhale dahi yapılmadan oldu bittiye getirilerek Katarlı ortaklı BMC’ye burasının devredilmesinin başka hedefleri var.” şeklinde konuştu.

 

Gerekirse biz buluruz ama!

Tank Palet Fabrikası için gerekli 50 milyon doları bulmaya hazır olduklarını da ifade eden Milletvekili Dikbayır, “Nasıl ki o fabrika kurulurken, Sakaryalılar kendi aralarında para topladı; nasıl ki ASELSAN’ın temeli yine Sakaryalı çiftçilerin kendi aralarında topladıkları paralarla atıldı. Gerekirse milletimiz Beka meselesi olarak gösterilen bu konuda da her türlü maddi fedakarlığı yapmaya hazırdır. Biz o 50 milyon doları seve seve buluruz. Ama o zaman siz o koltukta nasıl oturacaksınız?” dedi.

 

OYAK vurgusu

Önceki gün OYAK Holding’e bağlı Erdemir Demir Çelik Fabrikası’nın 1 milyar dolarlık ilave yatırım kararı aldığını yine Cumhurbaşkanı’nın büyük bir müjde olarak verdiğini de vurgulayan Milletvekili Dikbayır, “Devlet, Tank Palet’e 50 milyon dolar bulamıyor ama akılcı yönetilen bir başka güzide kuruluşumuz 20 katı büyüklüğünde yatırım kararı alabiliyor. Cumhurbaşkanı, OYAK’tan Tank Palet Fabrikası’na yatırım için 20 milyon dolar borç istese, inanın 1 saniye bile düşünmeden verirlerdi. Ama dediğimiz gibi buradaki amaç farklı. Milli bir meselede ‘Biz yapamıyoruz, onun için kiralıyoruz’ gerekçesini asla kabul etmiyoruz” dedi.

 

Tek güç milletimizde

Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesinin karşısındaki tek gücün Sakaryalıların elinde olduğunu ifade eden Milletvekili Dikbayır, “Önümüzde 31 Mart seçimleri var. Sandığa bu konuda öyle bir irade bırakmalıyız ki, Hükümet ‘Evet Sakaryalılar Tank Palet’in satılmasını istemiyor’ diye düşünmeli. Hükümete öyle bir sarı kart göstermeliyiz ki, Cumhurbaşkanı Kazanmayı umduğu tazminatları ‘BMC Vakfına bağışlama hayallerini’ artık kuramamalı. Öyle bir ikazda bulunmalıyız ki, Hükümet diğer tüm yanlışlarına artık bir dur demeli, ekonomiyi düzeltmek zorunda kalmalı, düşmanlık dilini bırakmalı ve en azından 4 yıl daha ülkeyi barış ve kardeşlik içerisinde yönetmek zorunda kalmalı.” ifadelerini kullandı.

 

Anahtar Kelimeler: iyi, parti, sakarya, milletvekili, ümit, dikbayır
Bu haber toplam 687 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 Elvis Presley yeni şarkısı "Hound Dog" u televizyonda The Milton Berle Show'da tanıttı, Show sırasında yaptığı kışkırtıcı kalça hareketleri o devirde seyirciler tarafından müstehcen bulundu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free