hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Tank Palet için 50 milyon dolar bulamıyorsan…
 

Tank Palet için 50 milyon dolar bulamıyorsan…

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kararının, Hükümetin ülkeyi yönetemediğinin acı bir itirafı olduğunu belirterek

21 Mart 2019 Perşembe 23:47
Yazdır

Tank Palet için 50 milyon dolar bulamıyorsan…

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kararının, Hükümetin ülkeyi yönetemediğinin acı bir itirafı olduğunu belirterek, “Hükümet bitmiş. Sen ülkenin bekası olarak gösterdiğin Tank Palet Fabrikası’na yatırım için 50 milyon dolar para bulamıyorsan, o zaman bu çok daha büyük bir vahamettir. Eğer mesele para değilse ve fabrikayı da Katarlılara satıyorsan, o zaman bunun adı başka bir şeydir” diye konuştu.

 

Türkiye acziyet içerisinde mi?

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tank Palet Fabrikası’nın milli tank olmak üzere, savunma sanayine son derece stratejik üretimler yapabilmesi için 50 milyon dolarlık yatırım yapılması gerektiğini hatırlatırken, “Bunu Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözlerinden biliyoruz. Her gittiği yerde 50 milyon dolarlık yatırımın üstesinden gelinemediği için, fabrikanın 25 yıllığına kiralanacağını söylüyor. Bu ifadeler, koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin, stratejik bir fabrikası için 50 milyon dolar bulamaması izlenimi verirken, ülkemizi de acziyet içerisinde düşmüş gibi gösteriyor” diye konuştu.

 

Beka meselesine 50 milyon dolar bulamıyor musun?

Milli savunma sistemlerinin üretilmesinin ve savunmada daha fazla milliliğe ulaşılmasının bir beka meselesi olarak adlandırıldığını ifade eden Milletvekili Dikbayır, “Evet bu bir beka meselesidir. Bu konuda biz de sonuna kadar destek veriyoruz. Şu anda ülkemizde ASESAN’ın ve özel sektörün yaptığı çok güzel çalışmalar var. İHA’lar, SİHA’lar. Bunları destekliyoruz. Ama diğer yandan siz beka meselesi olarak gördüğünüz, tank, obüs üreten fabrikamız ile ilgili Cumhurbaşkanı olarak özelleştirme kararnamesi çıkarıyorsanız ve ardından bunun özelleştirme değil de 25 yıllık kiralama olduğunu söylüyorsanız, burada bir sıkıntı var demektir. Türkiye, beka meselesi gördüğü bu önemli konuda, 50 milyon dolar parayı bulamıyor mu? O kadar maddi imkanlardan yoksun muyuz?” dedi.

 

Ülkeyi yönetemediklerinin itirafı

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan Tank Palet Fabrikasının özelleştirme kararının, Hükümetin ülkeyi yönetemediğinin acı bir itirafı olduğunu belirterek, “Hükümet bitmiş. Sen ülkenin bekası olarak gösterdiğin Tank Palet Fabrikası’na yatırım için 50 milyon dolar para bulamıyorsan, o zaman bu çok daha büyük bir vahamettir. Eğer mesele para değilse, o zaman fabrikayı Katarlılara satıyorsan da o zaman bunun adı başka bir şeydir. O zaman bu fabrikanın ısrarla Katarlı bir ortaklığa satılmak istenmesinin başka gerekçeleri var. İhale dahi yapılmadan oldu bittiye getirilerek Katarlı ortaklı BMC’ye burasının devredilmesinin başka hedefleri var.” şeklinde konuştu.

 

Gerekirse biz buluruz ama!

Tank Palet Fabrikası için gerekli 50 milyon doları bulmaya hazır olduklarını da ifade eden Milletvekili Dikbayır, “Nasıl ki o fabrika kurulurken, Sakaryalılar kendi aralarında para topladı; nasıl ki ASELSAN’ın temeli yine Sakaryalı çiftçilerin kendi aralarında topladıkları paralarla atıldı. Gerekirse milletimiz Beka meselesi olarak gösterilen bu konuda da her türlü maddi fedakarlığı yapmaya hazırdır. Biz o 50 milyon doları seve seve buluruz. Ama o zaman siz o koltukta nasıl oturacaksınız?” dedi.

 

OYAK vurgusu

Önceki gün OYAK Holding’e bağlı Erdemir Demir Çelik Fabrikası’nın 1 milyar dolarlık ilave yatırım kararı aldığını yine Cumhurbaşkanı’nın büyük bir müjde olarak verdiğini de vurgulayan Milletvekili Dikbayır, “Devlet, Tank Palet’e 50 milyon dolar bulamıyor ama akılcı yönetilen bir başka güzide kuruluşumuz 20 katı büyüklüğünde yatırım kararı alabiliyor. Cumhurbaşkanı, OYAK’tan Tank Palet Fabrikası’na yatırım için 20 milyon dolar borç istese, inanın 1 saniye bile düşünmeden verirlerdi. Ama dediğimiz gibi buradaki amaç farklı. Milli bir meselede ‘Biz yapamıyoruz, onun için kiralıyoruz’ gerekçesini asla kabul etmiyoruz” dedi.

 

Tek güç milletimizde

Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesinin karşısındaki tek gücün Sakaryalıların elinde olduğunu ifade eden Milletvekili Dikbayır, “Önümüzde 31 Mart seçimleri var. Sandığa bu konuda öyle bir irade bırakmalıyız ki, Hükümet ‘Evet Sakaryalılar Tank Palet’in satılmasını istemiyor’ diye düşünmeli. Hükümete öyle bir sarı kart göstermeliyiz ki, Cumhurbaşkanı Kazanmayı umduğu tazminatları ‘BMC Vakfına bağışlama hayallerini’ artık kuramamalı. Öyle bir ikazda bulunmalıyız ki, Hükümet diğer tüm yanlışlarına artık bir dur demeli, ekonomiyi düzeltmek zorunda kalmalı, düşmanlık dilini bırakmalı ve en azından 4 yıl daha ülkeyi barış ve kardeşlik içerisinde yönetmek zorunda kalmalı.” ifadelerini kullandı.

 

Anahtar Kelimeler: iyi, parti, sakarya, milletvekili, ümit, dikbayır
Bu haber toplam 1996 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free