hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
SESOB VE İŞKUR İŞBİRLİĞİNDE “KADINDAN KADINA” İSTİHDAM DESTEK PROJESİ İMZALANDI
 

SESOB VE İŞKUR İŞBİRLİĞİNDE “KADINDAN KADINA” İSTİHDAM DESTEK PROJESİ İMZALANDI

Kadın istihdamının desteklenmesi ve artırılması amacıyla, kadınların yine kadın esnafların yanında istihdam edilmelerini içeren “Kadından Kadına” proje tanıtımı ve imza töreni gerçekleştirildi. Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen proje ile iş arayan kadınların,eleman arayan kadın esnaf ve sanatkârların yanında istihdamları hedeflenmiştir.

24 Aralık 2018 Pazartesi 18:59
Yazdır

SESOB VE İŞKUR İŞBİRLİĞİNDE “KADINDAN KADINA” İSTİHDAM DESTEK PROJESİ İMZALANDI.

Kadın istihdamının desteklenmesi ve artırılması amacıyla, kadınların yine kadın esnafların yanında istihdam edilmelerini içeren “Kadından Kadına” proje tanıtımı ve imza töreni gerçekleştirildi. Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen proje ile iş arayan kadınların,eleman arayan kadın esnaf ve sanatkârların yanında istihdamları hedeflenmiştir.

 

Kadın Girişimci, Esnaf ve Sanatkârımızın Desteklenmesini Önemsiyoruz.

Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan ATABEK, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ, SGK İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ ve çeşitli kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği BaşkanıHasan ALİŞAN; “Son yıllarda kadınlara yönelik şiddet eğiliminin artması, kadınlara verilmesi gereken desteği her zamankinden daha zorunlu hale getirmiştir. Kadınların istihdama dâhil edilmesi ve ekonomik alanda özgür olmaları, toplumdaki yerlerini güçlendirecektir. Bu bağlamda, işveren kadın esnaf ve sanatkârları temsilen, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, iş arayan kadınlar ile işgücü ihtiyacı olankadın esnaf ve sanatkârları ortak platformda bir araya getirmek için bir proje geliştirmiştir. Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bünyesinde oluşturduğumuz Kadın Danışma Kurulu (SESOB KDK) üyeleri ile yürüteceğimiz bu projede, hem kadın esnaf ve sanatkâr girişimci sayımızın artmasını hem de istihdamıartırmayı hedeflemekteyiz. Kadın Esnaf ve sanatkârlarımızı, İŞKUR’un kadınlara yönelik istihdam programlarından ve SGK’nın prim teşviklerinden yararlanarak, kadın istihdamına davet ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kadınların İşgücüne Katılım Oranları Artmakta

İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, kadınların işgücüne katılım oranının her geçen yıl aratarak devam ettiğini belirtti. Ayrıca, kadınların İŞKUR’un özel politika gerektiren grupları arasında yer aldığını kadınlara yönelik olarak geliştirilen, bakım desteği, İş-te Anne Projesi, prim teşvikleri, yarım çalışma ödeneği, doğuma bağlı izin süreleri gibi birçok uygulamanın kadınları dezavantajlı konumdan çıkarma amacını taşıdığını ifade etti. Dolayısıyla, bu anlamda Kurumun temel amaçlarından birinin kadın istihdamının kalıcı olarak artırılması olduğuna dikkat çekti.Bunun yanında, projeye destek sağlayan, başta SESOB başkanı Hasan ALİŞAN olmak üzere, Sakaryalı esnaf ve sanatkârlar ile katkıları dolayısıyla Milletvekili Sn. Çiğdem Erdoğan ATABEK’e teşekkürlerini iletti.

İŞKUR 2018 yılında Sakarya’da 10.500 kadının istihdamını sağladı.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan faaliyet açıklamasından; İŞKUR’un 2018 yılı içerisinde 25.400 kişinin istihdamına aracılık ettiği, bu sayının yaklaşık % 40’ını kadınların oluşturduğu öğrenildi. Bunun yanında İŞKUR’un Sakarya’da 2018 yılında düzenlemiş olduğu 11.800 kişilik kurs ve program uygulamasından yararlananların 5.500’ünü kadınların oluşturduğu açıklandı.

Kadının çok kimlikli oluşu beklenti düzeyini arttırmakta ve dezavantajlı kılmaktadır.

Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan ATABEK program dolayısıyla yapmış olduğu değerlendirmede “aile içerisindeki kadının rolü ve kimliği çok yönlüdür. Bu rolün çoğu zaman eş, anne, kardeş, abla veya gelin olarak karşımıza çıktığını, bütün bu rollerin gereğini yerine getiren kadının istihdama gelince bu çok yönlülüğünden dolayı dezavantajlı hale getirmektedir. Dolayısıyla, SGK prim teşvikleri, yarım çalışma ödeneği, doğuma bağlı izin süreleri gibi esnek çalışma uygulamaları kadınları dezavantajlı konumdan çıkarma amacını taşımaktadır. Bu süreçte, İŞKUR programları ve çocuklu anneler için bakım desteği gibi uygulamalar kadın istihdamının arttırılması bakımından önemli teşviklerdir. Kadın istihdamını önceleyen esnafımıza, işverenimize idarecilerimize candan şükranlarımı sunarım” ifadesinde bulunmuştur.

Protokol İmzalandı

Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen veiş arayan kadınlar ile birlikte kadın esnaf ve sanatkârlar, en çok kadın istihdam eden işletme yöneticileri ve Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bünyesinde oluşturulan Kadın Danışma Kurulu’nun katıldığı programda, hazırlanan protokolSakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYAile Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan ALİŞAN tarafından imzalandı.

 

Anahtar Kelimeler: kadın, istihdamının, desteklenmesi, artırılması, amacıyla, kadınların
Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free