hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor Kardeşlik ve dayanışmayı yaymaya devam edeceğiz Sakarya bölgesel gelişimde öncü olacak Sosyal sorumluluk projesi yüzleri güldürdü Engelli Bireylerin Sorunlarına SATSO'da Çözüm Arandı Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Karnesi Şampiyon Öğrenciler Gururlandırdı Sakaryalı Öğretmenler Zirvede Yerini Aldı SEDAŞ, Meslek lisesi öğrencilerini bilgilendirdi SAÜ Uluslararasılaşma Hamlelerini Sürdürüyor
Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Karnesi
Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Karnesi
 
Sakaryaspor: 1 - Bandırmaspor: 0
Sakaryaspor: 1 - Bandırmaspor: 0
 

Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
 
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
SAܒLÜ AKADEMİSYENLERDEN YENİ ANTİBAKTERİYEL ÜRÜN
 

SAܒLÜ AKADEMİSYENLERDEN YENİ ANTİBAKTERİYEL ÜRÜN

Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) bir grup bilim adamı, 2,5 yıllık bir çalışma sonunda kullanımdaki antibiyotiklerden çok daha ucuz ve etkili bir antibakteriyel ürün keşfetti. Patenti alınan ürünün kullanıma sokulması için çalışmalar sürüyor.

8 Ekim 2013 Salı 03:08
Yazdır


Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Mustafa Küçükislamoğlu, Prof. Dr. Mustafa Arslan, Doç. Dr. Mustafa Zengin, Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Başkanı Prof.Dr. Oğuz Karabay’ın birlikte yürüttüğü çalışmayla bulaşıcı hastalıklara neden olan hastane bakterilerine karşı oldukça etkili yeni bir antibakteriyel ürün geliştirildi.

Ürün, piyasada kolayca bulunabilen, ucuz ve bir bölümü doğal hammaddelerden elde edildi. Yapılan laboratuvar çalışmalarında ürünün mevcut antibiyotiklere göre bazı bakterilerde birkaç kat daha etkili olduğu tespit edildi. Elde edilen ürün tek başına dezenfektan veya antiseptik olarak kullanılabilecek. Ürün kişisel bakım ürünlerinde, içme suyu ve havuzların dezenfektan işlemlerinde, oda temizleyicisi olarak sprey ve klima aracılığıyla kullanılabilecek.

Vücutta çeşitli nedenlerle oluşan veya bulaşan mantarlara karşı etkili olduğu tespit edilen ürün hayvan yetiştiricileri tarafından ahır ve kümeslerde bakteri, parazit - mantar mücadelesinde etkili bir şekilde kullanılabilecek. Ancak antibiyotik olarak kullanılabilmesi için canlı deneylerin yapılması ve gerekli izinlerin alınması gerekiyor.

Ürün hakkında bilgi veren Doç.Dr. Mustafa Zengin, ürünün 2 buçuk yıllık bir çalışmayla ortaya çıkarıldığını belirterek şöyle konuştu: “Antibakteriyel ürünlerin tespiti için 700 yeni madde denedik. Bunlardan sadece ikisinin çok etkin olduğunu belirledik. Patent başvurumuzu yaptık. Başvurumuz onaylandı. Şu an uluslararası bir tekstil firmasında ürünün kullanımıyla ilgili ön çalışmalar ve deney sürüyor. Ürünün hammadde fiyatının çok düşük olması çok değişik alanlarda kullanımına imkan sağlamaktadır. Ürünün ilaç olarak kullanımı için uluslararası firmaların çalışma yapması gerekiyor. Şu an için buna bizim imkan ve gücümüz yetmez. Biz ürünün antibiyotik olma potansiyelini belirledik. Kullanıma sokulmasıyla ilgili çalışmalara destek verebiliriz.”

Zengin, söz konusu ürünün bir doğal ve yarı doğal hammaddelerden çıkarılarak sentezlendiğini belirterek bundan sonra tümüyle doğal antibakteriyal bir ürün üretmek için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesinde, saü, grup, bilim, adamı
Bu haber toplam 1825 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free