hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Şampiyona için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde lansman yapılacak Sakaryaspor her geçen gün daha da iyi olacak MÜSİAD Kutsal Topraklarda Uluslararası Öğrenci Merkezinden Balkanlardaki Liselere Ziyaret Dost Şehirler Barbar Kentler Her Şey Merak Etmekle Başlıyor SABİS Mobil Yenilendi SEDAŞ’ta Acil Durum Tatbikat Eğitimleri Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesinden Proje Başarısı “Trafikte Emniyetli Bisiklet Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?”
Selçuklular Türk ve İslam tarihi açısından özel konuma sahiptir
Selçuklular Türk ve İslam tarihi açısından özel konuma sahiptir
 
Şampiyona için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde lansman yapılacak
Şampiyona için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde lansman yapılacak
 
geyvemedya.com öksüz kaldı
geyvemedya.com öksüz kaldı
 
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
SAܒDE “MODERNİZM YÜZLERİ” İSİMLİ BİR PANEL DÜZENLENDİ
 

SAܒDE “MODERNİZM YÜZLERİ” İSİMLİ BİR PANEL DÜZENLENDİ

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Üniversiteli Akil Gençlik Öğrenci Topluluğu tarafından “Modernizm Yüzleri” isimli bir panel düzenlendi.

17 Aralık 2015 Perşembe 17:14
Yazdır

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Üniversiteli Akil Gençlik Öğrenci Topluluğu tarafından “Modernizm Yüzleri” isimli bir panel düzenlendi.
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve başkanlığını Prof. Dr. Fuat Aydın’ın yaptığı panelde, Prof. Dr. Besim Fatih Dellaloğlu, Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu, Doç. Dr. Özlem Oğuzhan, Doç. Dr. Bünyamin Bezci konuşmacı olarak yer aldı.
Modernlik, modernleşme ve modernizm kavramlarından bahseden Prof. Dr. Dellaloğlu, “Bu kavramlar batı dillerinde aynı anlama gelmezler. Modernizm İngilizce ve Fransızcada estetik bağlamda kullanılan bir kavramdır. Modernizm daha çok sosyal politik bağlamda kullanılır. Modernleşme ise Batıdaki modernliği bizzat üretememiş, buna sonradan dâhil olmuş ülkeleri tanımlamak için kullanılır” diye konuştu.
Modernizm kelimesinin ilk önce sıfat olarak çıktığını dile getiren Dellaloğlu, “Modernizm dediğimiz şey, batının geçirdiği tecrübenin, onun kurumsallaşmış halinin ortaya çıkışı ve bütün dünyaya doğru genişlemesidir. Yani bu açıdan bakarsak modernliğin siyasi formunun ulus devlet olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Modernleşmenin öznelerinden bahseden Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu, “Modernleşme, bireylik üstüne değil, vatandaşlık üstüne olan bir modernleşmedir. Vatandaş, yükümlülükleri ile modern olmaktadır. Buna karşı ise kadının modernleşmesi getirilmiştir” şeklinde konuştu.
Türk modernleşmesinin ilmi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Tekelioğlu, çevrenin ve çevre kültürünün modernleşmesinin politik bir unsur haline geldiğini belirtti.
Modern görme biçiminin yanılsamaya dayandığına dikkat çeken Doç. Dr. Özlem Oğuzhan, “Modern görme biçiminin amacı gerçektedir. Gerçeği eksiksiz bir şekilde yeniden üretmek ister. Bunun asıl amacı bir tanrısallaşma çabasıdır” ifadelerini kullandı.
Modern görme biçiminin temelindeki tekniğin ‘merkezi perspektif’ olduğundan bahseden Doç. Dr. Oğuzhan, “Görme rejisi olarak adlandırılan merkezi perspektif, iki boyutlu bir satır aralığında derinlik yanılsaması oluşturan üç boyutluluk izlenimi yaratan çizim tekniğidir” dedi.
Modern siyasetin temelleri, nasıl oluştuğu ve nasıl dönüştüğü konularını değerlendiren Doç. Dr. Bünyamin Bezci, “Modern siyasetin en temel özelliklerinden biri egemenlik kavramıdır. Egemenlik derken belli bir iktidar bütünlüğünün yeryüzüne indirilmesini kast etmekteyiz. Modern egemenlik, çoğu zaman geleneksel hayatta ilahiyata özgü olan kavramların daha politik içeriye kavuşmasıyla alakalıdır” şeklinde konuştu.
Modern siyasetin aslında egemenlikten çatışmacı siyasete kadar çokça toplumlaştığını söyleyen Doç. Dr. Bezci, “Siyasetin temelinin aslında müzakereci bir demokrasiden daha çok çatışmacı bir demokrasiye dayandığını söyleyebiliriz” dedi.
Program sonunda konuşmacılar, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, saü, üniversiteli, akil, gençlik
Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1983 İsrail, Trablusşam'da tutuklu 6 İsrail askerine karşılık 4800 Filistinliyi serbest bıraktı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free