hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Erasmus öğrencileri şehrin güneyini keşfetti Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek İş birliğiyle oluşacak fırsatlar gelişime ivme katacak Sakarya'nın Atık Yönetimi Tüm Yönleriyle Ele Alınacak ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU: Osmaniye Çalıştayına Sakarya Damgası STMF Öğrencilerinin Çalışmaları Belçika’da Sergilenecek ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SAKARYA ŞUBESİ TARAFINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KONFERANSI YAPILDI Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu SAKARYASPOR:3 KIRŞEHİR BLD: 0
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
 
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
 
Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
 
SAKARYASPOR:3 KIRŞEHİR BLD: 0
SAKARYASPOR:3 KIRŞEHİR BLD: 0
SAܒDE “CİHAD OLGUSU VE ŞİDDETLE KURULAN SANAL İLİŞKİ” KONFERANSI DÜZENLEDNİ
 

SAܒDE “CİHAD OLGUSU VE ŞİDDETLE KURULAN SANAL İLİŞKİ” KONFERANSI DÜZENLEDNİ

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından Geleneksel Çarşamba Konferansları kapsamında “Oryantalizmin Ağında Mahkûm Edilen Cihad Olgusu ve Şiddetle Kurulan Sanal İlişki” isimli konferans düzenlendi.

8 Aralık 2015 Salı 18:08
Yazdır

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından Geleneksel Çarşamba Konferansları kapsamında “Oryantalizmin Ağında Mahkûm Edilen Cihad Olgusu ve Şiddetle Kurulan Sanal İlişki” isimli konferans düzenlendi.
SAÜ İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen konferansa İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse konuşmacı olarak katıldı.
Oryantalizm tarafından ele alınan bir alan olan ‘Cihad’ olgusunun, radikal örgütlerin ortaya çıkması noktasında ön planda olduğunu belirten Köse, bu kavramın batıda çoğunlukla “Bir elinde Kur’an bir elinde kılıç/silah bütün insanlar Müslüman oluncaya kadar savaşmalı” şeklinde yanlış algılandığını ifade etti.
Kur’an ve hadislerde bu kavramın ele alınma biçimine değinen Köse, “Müslümanların bu iki temel kaynağında hem Allah’ın hem de Hz. Peygamber’in şefkat, merhamet ve rahmet gibi sıfatlarına yapılan şiddetli vurgu bu meselenin savunmacı bir yaklaşımla değil, daha sağlıklı bir temelde ele alınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.
Bir bütün olarak Kur’an, hadisler ve siyer kitaplarına bakıldığında Mekke’de imanla beraber ahlakî bir zemin oluşturulduktan sonra Medine’de bu zemin üzerine fıkhın inşa edildiğine dikkat çeken Köse, konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Bedir savaşına kadar birçok defa Müslümanların savaşmak istemesine rağmen, Hz. Peygamber’in buna izin vermemesi sadece Müslümanların zayıf olmasıyla açıklanamaz. Aksine ahlakî temelin oluşması için beklenmektedir. Zira sahabelerin İslam’dan önce “Hamiyyet-i Cahilliye” dürtüsüyle yaptıkları savaşlarda hiçbir ahlâkî ilke yoktu.”
Prof. Dr. Saffet Köse Köse, “Esirler konusunda Müslümanlara yüklenen yüksek sorumluluk, zaferi kendilerinde değil Allah’tan bilmelerinin istenmesi, mal, kahramanlık sevdası ve kibirden kaçınılması, savaşı haklı kılan gerekçeler ve başlamış olan savaşı durduracak durumlar gibi konularda yapılan ilahî uyarılar bu ahlâkî ilkelere verilebilecek birkaç örnektir” ifadelerini kullanarak, bu ahlâkî eğitimin Hz. Peygamber döneminde Müslümanların yaptıkları bütün savaşlar boyunca devam ettiğini söyledi.
İslam’da savaşı meşru kılan beş tane gerekçenin olduğunu kaydeden Köse, bunların arasında tebliğe izin verilmemesi gibi bir husus olmadığını vurguladı. Köse, “’İnsanlar, lâ ilâhe illallah deyinceye kadar savaşmakla emrolundum’ mealindeki hadis beş gerekçeden biri veya bir kaçı sebebiyle başlamış olan savaşın nerede duracağını ortaya koymaktadır’’ dedi.
Köse sözlerine şunları da ekledi: “Ortada savaş veya savaşın gerekçelerinden hiç biri yokken farklı inanç sahibi olan insanları Müslüman olmaya zorlamak ve kabul etmedikleri takdirde de kendileriyle savaşmaları söz konusu olamaz. Nitekim Hz. Peygamber döneminde de tebliğe izin verilmediği için yapılan hiçbir savaş örneği yoktur.”
Konferansın sonunda SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay tarafından, Prof. Dr. Saffet Köse’ye hediye takdim edildi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, saü, ilahiyat, fakültesi, tarafından
Bu haber toplam 2260 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free