hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakaryaspor - Gümüşhanespor Hasılat ve Masraf Dökümü Vali Balkanlıoğlu, "Koruyucu Aileler Gönülleri Kazanıyor" Sakarya 24 Haziran seçimlerine hazır Hep birlikte daha büyük hedeflere Playofflarda perde açılıyor BAŞKAN ALTUĞ'A TOBB'DAN BİR GÖREV DAHA SEDAŞ’IN 2.ENERJİ VERİMLİLİĞİ YARIŞMASI BAŞLADI Sakaryaspor 2 Gümüşhanespor 1 BİLGE BAŞKAN PERŞEMBE GÜNÜ SAKARYA’DA Siyasi Partiler Adaylarını Açıkladı
Sakaryaspor - Gümüşhanespor Hasılat ve Masraf Dökümü
Sakaryaspor - Gümüşhanespor Hasılat ve Masraf Dökümü
 
Vali Balkanlıoğlu, 'Koruyucu Aileler Gönülleri Kazanıyor'
Vali Balkanlıoğlu, "Koruyucu Aileler Gönülleri Kazanıyor"
 

Sakarya 24 Haziran seçimlerine hazır
Sakarya 24 Haziran seçimlerine hazır
 
Sakaryaspor 2 Gümüşhanespor 1
Sakaryaspor 2 Gümüşhanespor 1
SAÜ ÖĞRETİM ÜYESİ BEZCİ SAKARYA’DA YAPILAN ANKETLERİ DEĞERLENDİRDİ
 

SAÜ ÖĞRETİM ÜYESİ BEZCİ SAKARYA’DA YAPILAN ANKETLERİ DEĞERLENDİRDİ

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Doç. Dr. Bünyamin Bezci, Sakarya’da son zamanlarda yapılan anketleri değerlendirdi.

21 Ağustos 2013 Çarşamba 20:44
Yazdır

Bezci, AK Parti’nin Sakarya’da yüzde 62 ila 65 arasında oya sahip olduğunu belirtirken, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun oy oranının ise yüzde 57 ile 61 arasında olduğunu ifade etti.

AK Parti’nin toplumsal ikna gücünü koruduğunu ifade eden Bezci, “Şehrin kozmopolit yapısı ve büyük kentlere yakınlığı dolayısıyla her siyasi görüşün karşılık bulduğu bir coğrafyada yaşamaktayız. Bu nedenle yedi milletvekilinin beşini çıkaran AK Parti için bile oylar ‘çantada keklik’ değildir. Toplumu ikna etmeyen hiçbir siyasal güç burada başarılı olamaz. Bir seçimdeki ikna kabiliyeti diğer seçimler için de mutlaka geçerli olmayabilir. Her siyasi görüş bu şehirde toplumu ikna edebilmek ve gönlünü kazanabilmek için performans göstermek zorundadır. Bu nedenle AK Parti kadroları tempoyu hiç düşürmüyor, milletle olan bağlarını güçlendirmek için yoğun bir tempoyla çalışıyorlar. En sonunda Sakarya siyaseti AK Parti’nin hakimiyetinde geçen yıllarda gelişmeye açık bir dinginliğe kavuşmuştur. Bu kadar baskın karakterine rağmen hizmet üretme dinamizmini kaybetmeyen AK Parti toplumsal ikna gücünü korumaktadır” dedi.

Bezci, Sakarya siyasetinin AK Parti öncesinde içe dönük olduğunu belirterek, “Sakarya siyaseti geçmiş dönemlerde, özellikle AK Parti öncesinde gereğinden fazla içe dönük olarak yapılanmış. Bunun Sakarya'ya arzu edilen düzeyde bir katkısı olmamış. Eleştiri üzerinde çok vakit kaybedilerek, yeni atılımlar ne olabilir diye düşünülmemiş. Örneğin Orhan Cami düzenlemesini eleştirenler Uzun Çarşı için kafa yormamaktadır. Uzun Çarşıdaki mevcut sorunları dile getirip, aktörlere öneride bulunamıyorlar. Trafik sorununu eleştirenler realist projeler peşinde koşacaklarına Yenikent’e tramvay hattı döşemeyi düşünecek kadar gerçeklerden kopuklar. Bunun dışında özellikle muhalefet partileri iktidara dönük yapıcı eleştiriler ve öneriler getiremiyorlar daha ziyade kendi iç sorunları ile boğuşmaktalar. Muhalefetin katkısı daha fazla olabilse bu iktidara da büyük katkı sağlardı. Neyse ki Ak Parti’nin kendi kuralları ve ilkeleriyle süreç odaklı yönetimi siyasetini diri tutabilmektedir. İktidar partisinin siyaset yapma tarzı taklit edilse de aradaki zihinsel ve entelektüel fark kapanmamaktadır. Muhalefetin önerileri bazen gülümsememiz için yapılmış gibi durmaktadır” diye konuştu.

MUHALEFETİN İŞİ ÇOK ZOR

Anket sonuçlarına göre muhalefetin Sakarya’da işinin çok zor olduğunu ifade eden Bezci, “Eğer AK Parti belediyeleri icraatlarında ve topluma ulaşma ve onun dilini anlama konusunda bu kadar başarılı olmasalardı Sakarya seçmeni çok rahat bir şekilde muhalefete destek verebilirdi. Kaynakları en kıt belediye başkanları bile kendi ilçelerinde fark yarattılar. Bu konuda Taraklı’yı örnek verebiliriz. Neredeyse köy havasındaki ilçe, bu konumunu avantaja çevirmesini bildi ve ‘Sakin Şehir’ unvanıyla çektiği turistlerle ilgili coğrafyada turizm potansiyeli daha güçlü olan Göynük, Mudurnu ve hatta Bilecik’e fark attı. CHP ve MHP iktidar partisinin başarısızlıklarına bel bağlamış durumda. Kendi yaratacakları farklılıklar üzerinden seçim çalışması götürmüyorlar. Örneğin Sapanca’daki aslında doğru bir karar olan kentsel dönüşüm projesinin yarattığı rahatsızlıklar üzerinden popülist bir politika üretmeye çalışıyorlar. Eğer AK Parti bu gibi yerlerde yaptıkları halka iyi anlatamazsa doğrusu CHP ve MHP’den birine yol açılır. Ama ikisine birden mümkün gözükmüyor. Zira her iki partinin genelden alacağı oylar toplamda yüzde 35'i aşmıyor. Rekabet AK Parti'nin içinde yaşanıyor. Muhalefetin işi çok zor gözüküyor” dedi.

Bezci, anketlere göre AK Partili belediyelerin seçimi kaybetme aşamasına gelmediklerinin görüldüğünü belirterek, “Anketlerde elbette hareketlilik olabiliyor. Adaylar belirlendiğinde AK Partinin oylarının şuan anketlerdeki görünümünden daha iyi olacağı ortadadır. Zira gönlünden başka adaylar geçenler de sıra seçime geldiğinde ideal olarak yakın bulduğu adaya yönelecektir. Diğer taraftan bazı büyük ve güçlü ilçelerde AK Partili belediye başkanları çok açık ara önde gitmektedir. Buralarda CHP ve MHP’in şansı çok zayıf görünmektedir. Bu konu daha ziyade adaylar net olarak ortaya çıktığında yeniden değerlendirilmelidir” diye konuştu.

VATANDAŞLAR BÜYÜKŞEHİR’İN HİZMETLERİN MEMNUN

Vatandaşların, Büyükşehirin hizmetlerinden memnuniyet oranının yüzde 62 ile 66 arasında olduğunu belirten Bezci şunları söyledi; “Başkan Zeki Toçoğlu’nun oy oranı ise yüzde 57 ile 61 arasında. AK Partinin karşısındaki partiler blok bile olsa yüzde 40’dan fazla oy oranına sahip görünmemektedir. Bu nedenle bazılarının iddia ettiği aslında gerçekleşmesi de zor olan CHP-MHP bloku da büyükşehirde işe yarayacak gibi durmamaktadır. Genel anlamda Sakarya halkının Büyükşehir Belediyesine ve Başkan Zeki Toçoğlu'na güçlü bir desteği var.”

Başkan Toçoğlu’nun cesaret ve kararlılığının takdir edildiğini ifade eden Bezci, “Başkanın takdir edilen en önemli niteliği samimiyeti ve dürüstlüğü. Yönetim kabiliyetini önemli bir niteliği olarak değerlendiren hemşerilerimiz bu özelliklerinin dışında, Başkan Toçoğlu'nun cesaret ve kararlılığını da takdir etmektedir. Yapılan tüm anketlerde Zeki Toçoğlu'nun yerine getirmeyeceği sözü vermeyeceği ve verdiği sözü mutlak yerine getireceğine dair kuvvetli bir inancın varlığını gözlemliyoruz” dedi.

AK PARTİ AÇIK ARA ÖNDE

Bezci, anket sonuçlarına göre AK Parti’nin açık ara önde olduğunu belirterek, “Bazı bölgelerde dönemsel bir hareketlilik yaşansa da Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçelerde ciddi sorun gözükmüyor. AK Parti’nin halk tarafından çok sevilen ve güvenilen bir lidere sahip olması seçimler açısından çok önemli bir faktör olarak varlığını hissettirmektedir. Ayrıca yerelde yapılan hizmetler ve halka yakınlık AK Parti'yi çok farklı kılıyor. Anketlere baktığımız zaman çok açık bir şekilde AK Parti'nin Sakarya'da açık ara önde olduğunu görüyoruz. Muhtemelen muhalefetin Sakarya’daki cesametsiz duruşundan dolayı AK Parti bir önceki seçimlere oranla oylarını da arttıracak. AK Parti'nin Sakarya'daki oyu en son yapılan anketlerde yüzde 62 ile 65 arasında. Bunun sandığa yansıyacak hali daha yüksek olabilir” diye konuştu.

Sakarya farklı kültürel çevrelerin bir arada yaşadığı bir kent olmasına rağmen ülkenin genel kalkınma hızından doğrudan etkilenmediğini ifade eden Bezci, “Ülkenin genel sorunlarına oranla Sakarya’nın şu an acil çözüm bekleyen, halkın gündelik yaşamını zora sokan, şehirde büyük sıkıntılara yol açan ciddi problemleri bulunmamaktadır. Bu nedenle Sakarya Büyükşehir Belediyesi gelişen kentin olası sorunlarına çözümü şimdiden planlamaktadır. Örneğin kentin su yönetimi ihalesi yapılan barajlar ve ileti hatlarıyla bütün il sınırlarını içine alacak şekilde planlanmaktadır. Bugün için Belediye olarak kentin temel hizmetleri olan yol, su, ulaşım, altyapı ve temizlik konusunda yüksek bir standart yakalanmıştır. Diğer taraftan yaşam kalitesini yükselten kültürel ve sosyal faaliyetlerde Büyükşehir ilçeleri de arkasına katan bir farklılık yaratmıştır. Hemşerilerimizin bu farklılıktan vazgeçme niyeti yok gibidir. Bu nedenle siyasetin kuralları gereği zayıflaması beklenen Ak Parti yarattığı yeni heyecanlar ve gerçekleştirdiği projelerle kendisini yenilemekte zorlanmamaktadır” dedi.

Bezci, muhalefet partilerinin Sakaryalılar’dan destek bulamamasının birkaç farklı sebebi olduğunu ifade ederek, “İlk olarak CHP adayları halkla bütünleşememektedir. Partinin elitist tutumuna 1950’den beri Sakarya halkı uzak durmaktadır. CHP her seçimde yeni bir Ünal Ozan arasa da partinin kodları bu tür adayı öne çıkarmayı mümkün kılmamaktadır. MHP açısından sorun ise iç kavgalardır. Parti 90’lı yıllardan beri sokaktan gelen desteğini dışlamıştır. Partide devleti önceleyen toplumdan kopuk sağ elitistler yer alıyor. Sakarya halkı biri sağda diğeri solda yer alan devletçi siyasi geleneğe karşı her zaman toplumun kendisinden yana olmuştur. Diğer taraftan bu tür devletçi parti programlarının topluma bir şey kazandırmayacağı inancını Sakarya halkı iflas eden devlet işletmeleri tecrübesine dayanarak yakinen taşımaktadır. Muhalefetin kendi siyasetini, dilini, pratiğini gözden geçirmesi ve kendini yenilemesi gerekmektedir” diye konuştu.

Sakarya için en büyük şansın kentteki devlet ve sivil toplum örgütleri arasındaki uyumun sağlanması olduğunu belirten Bezci, “Bu konuda ilgili tarafların gayretleri neticesinde kavga eden bir kurumlar resmi ortaya çıkmamaktadır. Bu kurumların kendi iradelerini kaybetmeden uyum içinde çalışması birçok kentsel sorunu ortaya çıkmadan yok etmektedir. Bu Sakarya için çok önemli bir gelişmedir. Sakarya'da kurumlar ve aktörler arasındaki uyum Sakarya'yı güçlü kılıyor. Bu samimi ortamı tesis eden aktörler gerçekten büyük bir sinerji oluşturmaktadır” dedi.

Sakarya’nın gerek tarım arazilerinin zenginliği gerekse sanayi yatırımları ve son zamanlarda artarak devam eden turizm tesisleri cazibesini yitirmemesini sağladığını ifade eden Bezci şunları söyledi; “Bütün bu yatırımları organize eden yerel yönetimler depremle yıkılan umutları yeniden yeşertmiştir. Sakarya’daki imarı yönetenlerin tavizsiz tutumları da halkta güvenli bir kent algısını beslemektedir. Diğer taraftan yaşam kalitesini artırmaya dönük Büyükşehir yatırımları kente estetik ve kültürel bir değer katmaktadır. Artık üst orta sınıf da bu kentte yaşamaktan memnundur. Bir zamanlar ilk fırsatta İstanbul’a kaçanlar aradıkları her şeyi burada bulabilmektedir. Çevremizdeki büyük kentlerin bizden daha fazla ve daha iyi sunduğu hizmetler giderek azalmaktadır. Son olarak kente kazandırılan konser salonu ve sanat galerisiyle kentsel hizmet alanında bir açık daha kapanmaktadır. Kente olan rağbeti Üniversiteye kaydolan öğrenci ve gelmek isteyen öğretim üyesi sayısına bakarak da gözlemleyebiliriz. Sakarya artık tercih edilen bir şehirdir. 2002'de 750 bin olan nüfus, bugün ise 1 milyona doğru ilerliyor. Eğer bu şehir muhalefetin iddialarındaki gibi yaşanması zor olan bir yer olsaydı insanlar bu şehre gelmezlerdi. Hızlı tren gibi yeni ulaşım imkânları Sakarya’yı artık daha güçlü bir şehir haline getirecektir. Sakarya da hem maddi hem de manevi anlamda kazanmaya devam edecektir."

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, öğretim, üyesi, büyükşehir, belediye
Bu haber toplam 1569 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
ibo
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1960 İsrail ajanları, 6 milyon Yahudinin ölümünden sorumlu tutulan Adolf Eichmann'ı Arjantin'de ele geçirdi. Eichmann yargılanmak üzere İsrail'e götürüldü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
Gökhan
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free