hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
SAÜ ile Etnospor Arasında İşbirliği
 

SAÜ ile Etnospor Arasında İşbirliği

Sakarya Üniversitesi ile Dünya Etnospor Konfederasyonu arasında "Sakarya'da Üniversitenin 50'nci Yılı Etkinlikleri" kapsamında, geleneksel sporları koruma ve yaygınlaştırma konularında işbirliğine yönelik protokol imzalandı.

9 Şubat 2020 Pazar 20:58
Yazdır

SAÜ ile Etnospor Arasında İşbirliği

Sakarya Üniversitesi ile Dünya Etnospor Konfederasyonu arasında "Sakarya'da Üniversitenin 50'nci Yılı Etkinlikleri" kapsamında, geleneksel sporları koruma ve yaygınlaştırma konularında işbirliğine yönelik protokol imzalandı.

SAÜ Rektörlüğünde gerçekleştirilen protokol imza törenine Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Sekreteri Sami Serdar, SAÜ Genel Sekreteri Yaşar Kahraman, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Çiydem, SAܒden daire başkanları ile Dünya Etnospor Konfederasyonundan heyet katıldı.

Geleneksel sporları koruma ve yaygınlaştırma amacıyla birlikte sportif ve kültürel çalışmalar düzenlemek kapsamında imzalanan işbirliği protokolünde konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAܒnün 55 bine yakın öğrencisi, birçok alanda hizmet veren birimleri ve 50 yılı olan tarihçesi ile köklü bir eğitim kurumu olduğunu dile getirdi. SAܒde öğrencilere belli yetkinlikleri kazandırmayı amaçlayan sektörel entegrasyona önem verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Fatih Savaşan, İşyeri Fakültede uygulaması, 3+1, 7+1, Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi (UMDE) ve sektörden gelen uzmanların ders verdiği sektör dersleri gibi programlar aracılığıyla hem akademik olarak yetkin, hem de sektörlerle Ar-Ge uyumu yüksek öğrenciler yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

“İşbirliği ile geleneksel sporlara katkı sunulacak”

Türkiye’de ilk defa SAܒde başlatılan “Sosyal Transkript” uygulaması ile sosyal etkinliklere katılan öğrencilerin kazanımlarının tanınmasını sağladıklarını aktaran Prof. Dr. Savaşan, “Bu bağlamda geleneksel sporların tanıtılması da gerekli. Çünkü 55 bin öğrenci farklı yerlerden geliyor. Bu öğrenciler üniversite hayatını dolu dolu yaşarken, mezun olduktan sonra gittikleri yerlerde neticede temsilcilik yapacaklar. Bu protokolün de bu kapsamda geleneksel sporların tanıtılmasına, yaygınlaştırılmasına ve sürdürülebilir hale gelmesine ciddi bir katkı sunmasını bekliyoruz. Eğitim müfredatına bu konuyu eklemek, öğrencilerin bazı faaliyetlerini kredi olarak saymak, Etnospor bünyesinde öğrencilerin faaliyetlerinin, aldıkları bir takım kursların, devam ettikleri bir takım etkinliklerin sonucunda kredi kazanmalarına da imkân sağlamak gibi adımlar atılabilir. Dolayısıyla geçici değil eğitimi de içine alan sürdürülebilir bir kurgu üzerinden, Sakarya Üniversitesi olarak bu alanda fark oluşturmak istiyoruz. Hem şehrimiz, hem bölgemiz hem de diğer üniversiteler belki farklı boyutlarıyla bunu örnek alabilir diye düşünüyoruz” dedi.

“İşbirliğimiz üniversite olarak Türkiye’de bir ilk”

Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) Genel Sekreteri Sami Serdar, DEK’in amaçlarından ve yürütülen faaliyetlerinden bahsederek, “DEK’in yurt içinden 5, yurt dışından 14 üyesi var. Bu federasyonlar Japonya’dan, Moğolistan’dan, Kırgızistan’dan, Azerbaycan’dan, Katar’dan, Rusya’nın Altay bölgesinden, Yakutistan’dan, Tunus’tan, Polonya’dan, Meksika’dan Arjantin’e kadar tüm dünyaya yayılmış geleneksel sporları icra eden federasyonlar. DEK’in hedefi ve amacı, geleneğe ait, toplumların kültürlerinin köklerine ait olan sporları ve oyunları, kendi ülkesinde, kendi mecrasında popüler hale getirmek, toplumun bu noktadaki farkındalığını artırmak ve yaygınlaşmasını sağlamak” dedi.

2017 yılından beri her yıl İstanbul’da DEK Kültür Festivali yaptıklarını, Uluslararası Etnospor Forumu düzenlediklerini, geleneksel sporlara katkı sağlayan ve geleneksel sporcular yetiştiren kişilere, kurumlara ve yapılara ödüller verdiklerini belirten Serdar, “Bugün burada Türkiye’de bir üniversite ile ilk olarak bir işbirliği protokolü imzalıyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur, bereketli olur, bir model olur. Biz de böylece referans olarak göstereceğimiz bir yapı geliştiririz. Bu ilişki zaman içerisinde inşallah bu bir başlangıç olur, derinleşir” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan ile DEK Genel Sekreteri Sami Serdar, işbirliği protokolünü imzaladı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, dünya, etnospor, konfederasyonu, arasında
Bu haber toplam 2704 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free