hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
SGK Köprülü Kavşağı ihaleye çıkıyor SATSO 103 Yaşında İl Hıfzısıhha Kurulu 31.05.2020 Tarih ve 2020/48 Nolu Kararı 18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi BELPAŞ sosyal tesisleri 1 Haziran’da hizmete başlıyor Ekonomik Destek Paketi’ne başvurular başlıyor 74 gün sonra cemaatle ilk 'Cuma Namazı Yeni normalde Türkiye küresel gelişimin önemli bir dişlisi olacaktır SATSO Meclisinden Vefa Örneği VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;

SGK Köprülü Kavşağı ihaleye çıkıyor
SGK Köprülü Kavşağı ihaleye çıkıyor
 
SATSO 103 Yaşında
SATSO 103 Yaşında
 
İl Hıfzısıhha Kurulu 31.05.2020 Tarih ve 2020/48 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 31.05.2020 Tarih ve 2020/48 Nolu Kararı
 
 18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi
18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi
SAPANCA'DA HAMAM KALINTISI BULUNDU
 

SAPANCA'DA HAMAM KALINTISI BULUNDU

Kısa bir süre önce yapımına başlanan Sapanca Kent Meydanı Projesi durdu. Meydan altyapı çalışmalarında bulunan hamam kalıntıları nedeniyle duran çalışmaların ne zaman başlayacağı merak ediliyor.

17 Ocak 2014 Cuma 22:35
Yazdır
Kısa bir süre önce yapımına başlanan Sapanca Kent Meydanı Projesi durdu. Meydan altyapı çalışmalarında bulunan hamam kalıntıları nedeniyle duran çalışmaların ne zaman başlayacağı merak ediliyor.

Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararıyla meydanın yapımına başlanan alanda temel tespiti için kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmasını yürüten ekibin çalışmasının 30-35 gün daha süreceği ve elde edilen bulgu ışığında Kurul tarafından meydan çalışmasının yapımına devam veya durdurma kararı verilebileceği ifade edildi. Tarihi kaynaklarda kazı yapılan alanda 1550 yıllarında Mimar Sinan tarafından yaptırılan bir hamamın varlığının bilindiğini kaydeden uzmanlar, çalışma tamamlanmadan kesin bir yargıya varmanın imkansız olduğunu söyledi.

Kazı çalışmalarının Şubat ayının sonuna kadar sürmesi beklenirken Sapancalılar da meraklı bakışlarla yapılan kazı çalışmalarını izliyor. Cumhuriyet başlarında da aynı alanda daha önce bir hamam olduğunu söyleyen yaşlı vatandaşlar bulunan hamam kalıntılarının daha eski bir hamama ait olmasının büyük bir olasılık olduğunu söyledi. Bazı vatandaşlar ise bu tip eserlerin her yerde çıktığını ve önemli olmadığını belirtirken meydan yapılmasını istedi.

Manav 85 yaşındaki Rahmi Akbaş, ilkokulu burada bitirdiğini anlatarak şunları söyledi: "Buraya gelip giderken eski bir hamam olduğunu biliyorduk. Hamamın seferberlik yıllarından önce olduğunu kanıtlayabiliriz. Burası 1500’lü yıllar değil tarihi daha eskidir Adapazarı’ndan da eskidir.”

İsmail Kösemen isimli vatandaş ise çocukluğunda burada bir hamam olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Buranın üzerinde dükkanlar vardı ilerde. Orada çocukken geliyorduk dükkana ve burada hamam olduğunu biliyorduk ama nasıl bir tarihi eserdi bilmiyorum. Burada taşlar çıkıyor biz de şaşırıyoruz burada bir şeyler aranıyor. Kimse bir şey bilmiyor herkes oturup bakıyor ve seyrediyor.”

Alanda daha önce bir hamam olduğunu bilmediğini söyleyen Hüseyin Orhun ise, şöyle konuştu: “Bayağı eskiye dayanan bir hamam ama bizim fazla bir bilgimiz yok. Bizden eski olanlar bu konuyu bizden daha iyi bilir. Hatta içine girip kullananlar var. Ben ilk defa gördüm. Ben burada hamam olduğunu bilmiyordum.” Tarihi eserlerin Anadolu’nun her yerinden çıktığını kaydeden Mücahit Balkaya isimli vatandaş ise Sapanca’nın bir meydana ihtiyacı olduğunu ve çıkan kalıntıların yıkılıp meydan yapılmasını istedi. Balkaya, büyük dedesinin burada bir bakkal işlettiğinin söylendiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Burada bir hamam olduğu bilinirdi. Birkaç yıl öncesine kadar bir manav vardı. Buranın altında bir manav olduğunu bilirdik. Burada çok tarihi eserlik bir durum yok bence artık bir yıkıntıdır. Birçok yerde Anadolu’da antik harabeler çıkarılıyor. Ben o kadar komple bir yapı olduğunu zannetmiyorum. Bence burası yıkılıp şehir meydanı yapılmalı. Sapanca’nın bu konuda çok fazla eksiği var ve meydanın yapılması gerekiyor.”

Yapılan kazı çalışmalarını Sapancalılar kendilerine göre yorumlarken, hamamın 1500’lü yıllarda yapıldığı biliniyor.
Anahtar Kelimeler: kısa, süre, önce, yapımına, başlanan, sapanca
Bu haber toplam 2226 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1933 Naziler Alman Komünist Partisi'nin bütün mallarına el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free