hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
YKS’ye ücretsiz ulaşım Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti “Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız” “OSB'ler ve Sanayi Tesislerinde Covid-19 Tarama Testleri Başlıyor” ÖZKOǒTAN AVUKATLARA DESTEK: Rektör Savaşan: “Başarılı Öğrencileri Üniversitemize Bekliyoruz” Sakarya, Mesleki Eğitimde Marka Şehir Olma Yolunda TÜRKMER’den Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Evden Uzaklaştırma Kararı Evsiz Nüfusu Artırıyor
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
 
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
 
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
 
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”
‘SAPANCA GÖLܒNÜ YOK ETTİK’
 

‘SAPANCA GÖLܒNÜ YOK ETTİK’

Sakarya Kent Şurası’nda konuşan eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan Sapanca Gölü ve çevre sorunlarıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.

29 Kasım 2017 Çarşamba 17:46
Yazdır

Sakarya Kent Şurası’nda konuşan eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan Sapanca Gölü ve çevre sorunlarıyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.

‘SAPANCA GÖLܒNÜ YOK ETTİK’

Haber:  Nuretrtin Eryılmaz

Yurt Partisi Genel Başkanı ve Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Sapanca Gölü’yle ilgili çok çarpıcı tespitlerde bulundu. Gölün birçok unsur tarafından kirletildiğini ileri süren Tantan,   Sakarya’nın ve komşu illerin Sapanca’nın suyunu içmeye devam ettiğini belirtti. Tantan, “Birileri müteahhiti zengin yapmak için kolektör yaptırdılar. Sakaryalı olarak hep beraber sesiz kaldık ve Sapanca Gölü’nü yok ettik” dedi.

72. TOPLANTI

Sakarya Kent Şurası 72. Toplantısını Serdivan Tunatan Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Yurt Partisi Genel Başkanı ve Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın konuk olarak katıldığı toplantıda şehir gündemine ilişkin önemli tespitlerde bulunuldu.

TRAFİK SORUNU

Toplantının açılış konuşmasını Şura Başkanı Yavuz Deniz yaptı. Şura üyelerini selamladıktan sonra şehrin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Deniz, öncelikli olarak Sakarya’nın trafik sorununa değindi. Deniz, “Trafik sorununun acilen halledilmesi lazım. Gün geçtikçe trafik konusunda batıyoruz. Geçen gün Arifiye’ye girdim girdiğime pişman oldum. Sakarya’nın kavşakları bir alem.  40 Kilometre ötede komşumuz Kocaeli var. Gidip bir görsünler, trafik konusunda orada neler yapılmış” diye konuştu.

ADA TRENİ

Ada treninin şehir merkezine gelip gelmeyeceği yönündeki tartışmalara da değinen Yavuz Deniz, “Tren olayı ne olacak? Trenimiz bize gelecek mi ? Yoksa biz mi Mithatpaşa’ya gideceğiz.  Bunu net olarak bilemiyoruz” dedi. 

HAYVANCILIK TEŞVİKLERİ

Deniz’in üzerinde durduğu bir diğer konu ise ilimizdeki hayvancılık teşvikleri oldu. Hayvancılık teşviklerinin çevre illere verildiğini Sakarya’nın ise destek kapsamına alınmadığını belirten Başkan Deniz, “İlimizin de havancılık konusunda teşvik kapsamına alınmasını istiyoruz. Bunun sağlanması için de yetkililerin gerekli girişimleri yapmasını istiyoruz” dedi.

SAPANCA GÖLÜ

Yavuz Deniz’in ardından Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan söz aldı.  Tantan, Sakarya Kent Şurası’nın şehirdeki sorunları ele alarak çok önemli toplantılar gerçekleştirdiğini belirterek sözlerine başladı. Şura üyelerini selamladıktan sonra konuyu Sapanca Gölü’ne getiren Tantan, gölün korunması için ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Sadettin Tantan,  “Yıllar önce yapılan kolektör göle yarar sağlamıyor aksine sızıntılarla göl kirlenmeye devam ediyor.  Sapanca gölünden kolektör geçirildiği zaman biz isyan ettik, karşı çıktık. ‘Kolektör ne kadar sağlam da yapılsa buradan mutlaka sızıntı olur’ dedik. Ama birileri müteahhiti zengin yapmak için kolektörü yaptırdılar. Sakaryalı olarak hep beraber sesiz kaldık ve Sapanca Gölünü yok ettik” diye konuştu.

‘KİRLİ SU İÇİYORUZ’

Avrupa Birliği’nde içmesuyunu kirletenlere çok ağır cezalar verildiğini hatırlatan Tantan, “Durum bizde çok farklı.  Çevreyi hoyratça tüketiyoruz, sularımız kirleniyor. Uzmanlar söylüyor gelecek zamanda ülkemiz susuzlukla karşı karşıya kalacak. Sapanca Gölü halen kirlikten kurtarılmış değil. Bu suyu Sakaryalı içiyor, komşu Kocaeli içiyor, zorunlu ihtiyaç duyulduğunda ta Yalova’ya kadar içme suyu aktarılıp gittiği biliniyor” dedi.

GÜRÜLTÜ SORUNU

Sapanca’da otoyolun yol açtığı gürültü sorununa da değinen Tantan, otoban boyunca ses duvarı yapılması önerisini getirdi.  Tantan, “Bu duvarla birlikte göle yağmur suyu ile kirliliğin ulaşmaması için önlemlerin alınması gerekir.  Çevre bilimciler ve üniversitenin de içinde olacağı bir bilimsel çalışma gurubunun proje hazırlayarak belediyelere sunmaları gerekir.  Belediyelerin de bu projeyi ya kendi bünyesinde ya da Çevre Bakanlığı desteği ile hayata geçirimleri gerekiyor” dedi.

KADINA ŞİDDET

Yurt Partisi Genel Başkanı Tantan’ın üzerinde durduğu önemli konulardan biri de kadına yönelik şiddet oldu. Tantan, “Sakarya’da kadınların mücadelesini biliyorum. Kadınlara yönelik şiddet ve cinayetleri TV’lerden izliyor görüyoruz çok kokutucu boyutta. Bunların altında yatan nedenler göçlerin ve ekonomik sorunların olduğu görülüyor. 7’den 70’e hepimiz birlik olmalıyız, kendimize gelmeliyiz. Gelecek nesillere huzurlu güzel bir ortam bırakmamız gerekiyor biz büyükler” şeklinde konuştu.

EĞİTİM POLİTİKALARI

Saadettin Tantan, konuşmasının devamında AK Parti’nin eğitim politikalarını eleştirdi. Tantan, “Genç nesihlere en iyi şekilde eğitim vermeliyiz. Şimdiki iktidar maalesef bunda muvaffak olamadı. Eğitimde bilimsel olarak bu işi bilen kimse yok. Şimdi eğitimde Finlandiya modeli uyulanlasın diye konuşuluyor. Ne gerek var buna, biz kendi modelimiz metodumuzu geliştirelim. Her gün değişik bir model uygulayarak eğitimi başarılı bir seviye getiremezler” eleştirisinde bulundu.

NİTELİKLİ YÖNETİCİLER 

Mahalli idarecilerin ve yöneticilerin nitelikli insanlar arasından seçilmesi gerektiğini belirten Tantan,  “Bir sürü torba yasa çıkıyor, kararnameler çıkıyor. Ama yasa çıkarmak önemli değil.  Bu yasaları uygulayan yetişmiş kişiler oleması gerekir. Mahalli idareciler olsun belediye başkanları olsun bu işler için özel yetiştirilmiş kişiler olması gerekir. Bunun için önümüzdeki  20 yıl düşünülerek proje hazırlamak gerekir. Hiç zor bir şey değil bu projeyi uygulamak diye düşünüyorum” dedi.

YİĞİT: GÖL İÇİN TEDBİR ALINMALI

Saadettin Tantan’ın bu önemli tespitlerinin ardından şura üyeleri tek rtek söz alarak görüşlerini paylaştı. Sakarya Üniversitesi Çevre Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu Yiğit,  tıpkı Saadettin Tantan gibi Sapanca Gölü’nün korunamadığını dile getirdi. Yiğit, “Göl kolektörle korunamıyor.  Gölün yüzeyinin zaman zaman kızardığını görüyoruz. Bu kirlikten dolayıdır. Otoyol kenarı ağaçlandırılarak rüzgarla savrulan partiküllerin göl suyuna ulaşması engellenebilir. Oto yoldan araçlar nedeniyle havaya karışan ağır metaller hem su için hem de hava içine çok büyük tehlike yaratıyor. Bu bağlamda göl için alınması gereken önlemlerin artık alınması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

KÜLTÜR MERKEZİ SORUSU

Şura üyesi ve Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Hüsnü Gürpınar ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak Kültür ve Kongre Merkezinin akıbetini sordu. Gürpınar, “Kültür Merkezi Projesi açıklandı. Sonraki gelişmelerden haberimiz yok. Merkezin inşaatı ne zaman başlayacak ne zaman bitecek bir bilgi yok. Kamuoyu bunu merak ediyor. Umarım yetkiler net bir açıklama yaparlar” dedi.

ŞENOĞLU: ‘GÖL KORUNABİLİR’

Şurada söz alan Yüksek Ziraat Mühendisi Hamdi Şenoğlu da Sapanca Gölü’ndeki kirlilik  konusuna değindi. Şenoğlu, “Her gün 140 ile 200 yüz kilogram balta tozunun göle aktığını uzmanlar söylüyor. İçme suyumuz tehlike altında. Otoban yolunun Sapana Gölü çevresinden  başka yere alınması gerekir. Bu yolların kapatılarak başka alternatif yolun yapılması ile göl  korunabilir” görüşünü paylaştı.

KADASTRO TEPKİSİ

Şura üyesi Vedat Kocabıyık, Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün Arifiye’de gerçekleştirdiği haritalandırma çalışmalarını gündeme getirdi. Kocabıyık, “Kadastro çalışma yapmış havdan harita çekimleri yapmış. Yeni bir sistem olduğu söyleniyor. Bu çalışmalarla ilgili liste Arifiye Belediyesi’nde askıda herkesin bilgisi olsun. Benim tapulu yerim yüzde 50 azalmış bu nasıl bir çalışma anlamadım. Kime başvuracağız, kime ihtiraz edeceğiz bilmiyorum. Bu konudan herkesin haberi olsun buradan ben söylemiş olayım bilmeyenler için” dedi.

TREN SORUNUNU KİM ÇÖZECEK?

Kent Şurası Üyesi Erdoğan Çamlıyurt konuşmasında Ada Treni sorununu ele aldı.  Çamlıyurt, ”Ankara’da metro konusunu Belediye Başkanı Melih Gökçek yerine bakanlık üstlenip çözdü. Şimdi Sakarya’mızda tren konusunu Büyükşehir Belediyesi mi yoksa bakanlık mı üstlenerek çözecek. Sivil toplum örgütleri bu konunun çözüme kavuşması için belediyenin de banklığın da kapsını aşındırmadan sorunu çözemeyecektir diye düşünüyorum” dedi.

KİMLER KATILDI?

Sakarya Kent Şurası 72. Toplantısı diğer üyelerin benzer konular hakkında yaptığı değerlendirmelerle son buldu. Şura Başkanı Yavuz Deniz, toplantıya katılan Sadettin Tantan ve tüm şura üyelerine katkılarından dolayı teşekkür ederek toplantıyı kapattı. Toplantıya katılan isimler şura üyeleri ise şöyle: Ahmet Köprülüoğlu, Ahmet  Erdem, Avni Akran, Aydemir Horozlu, Bahattin Balkaya, Bayan Hülya Lüleci,  Mahnaz Gümrükcüoğlu Yiğit, Tevhide Yağan, Celalettin Tanta, Erdoğan Çamlıyurt, Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Hakan Alkan, Halil Müftüoğlu, Hamdi Şenoğlu, Hüseyin Mete, İsmail Çallı, İsmail User, Kamil Tever, Mehmet Aklaş, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Hammaz, Nuri Paker, Orhan Ekici, Osman Nuri Ürküt, Sait Beşir, Tansu Uzun, Vedat Kocabıyık, Yaşar Tercan, Yavuz Deniz, Zeki Çelebi. 

Anahtar Kelimeler: sakarya, kent, şurası’nda, konuşan, eski, içişleri
Bu haber toplam 2525 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free