hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Sakarya’nın Türkiye’ye Etkileri Olumlu Yönde
 

Sakarya’nın Türkiye’ye Etkileri Olumlu Yönde

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında tamamlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın demografik verilerinin Türkiye verilerini olumlu yönde etkilediği ortaya konuldu.

25 Mart 2020 Çarşamba 21:57
Yazdır

Sakarya’nın Türkiye’ye Etkileri Olumlu Yönde

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında tamamlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın demografik verilerinin Türkiye verilerini olumlu yönde etkilediği ortaya konuldu.

2017-2018 verilerini içeren araştırmada TÜİK’ten ve ilgili kurumlardan alınan veriler çerçevesinde Sakarya’nın demografik göstergeler açısından sosyo-ekonomik analizi yapılarak Türkiye içindeki yeri belirlendi.

SESAM Müdürü ve çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir, yapılan araştırmada yüksek lisans öğrencilerinin özveri ile çalıştıklarını ve ortaya çıkan sonuçlara göre Sakarya’nın gelişmişlik düzeyi bakımından üst seviyelerde olduğunu belirtti. M. Çağlar Özdemir, “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi IV” çalışmasında Sakarya’nın sosyo-ekonomik durumu demografik göstergeler alanında 7 alt parametre çerçevesinde incelemiştir. Sakarya’nın sosyo-ekonomik gelişmişliğinde yedi parametrenin dördünde pozitif etki gözlemlenirken birinde negatif etki tespit edilmiştir. Yaşa özel doğurganlık parametresinde bazı yaş grupları pozitif, bazı yaş grupları ise negatif etki oluşturmuştur. Şehirleşme oranı parametresinde Sakarya’nın şehirleşme oranı tespit edilemediği için Türkiye ile karşılaştırma yapılamamıştır. Bu sebeple pozitif veya negatif bir etki olup olmadığı tespit edilememiştir” ifadelerini kullandı.

Nüfus yoğunluğunda artış var

Demografik göstergeler üzerine araştırma yapan yüksek lisans öğrencisi Şeyma Acar, “Yapılan çalışma sonucunda Sakarya’da nüfus yoğunluğu, 2017’de km² başına 205 kişi, 2018’de km² başına 210 kişi olup bir önceki yıla göre 5 kişilik artış olduğu görülmüştür. Türkiye’de ise nüfus yoğunluğu 2017’de km² başına 102 kişi iken bu oran 3 kişilik artışla 2018’de 105 kişiye ulaşmıştır. Sakarya’nın nüfus yoğunluğunun 2017 ve 2018’de Türkiye ortalamasının üstünde olduğu saptanmıştır. Sakarya’nın bir önceki yıla göre nüfus yoğunluğundaki artışı sosyo-ekonomik gelişmişliğine pozitif yönde etki etmektedir” şeklinde konuştu.

Doğurganlık oranı düşüyor, ölüm oranı azalıyor

Yaşa özel doğurganlık oranları verilerinin de yer aldığı araştırmada, yaşa özel doğurganlık oranında düşüş görülürken, bebek ölümlerinde, önceki yıllara oranla azalma görülüyor. Acar, konu ile ilgili, “Türkiye’de 2017’den 2018’e tüm yaş gruplarında yaşa özel doğurganlık oranının düştüğü görülmüştür. Sakarya’da bu oranın 30-34, 35-39, 40-44, 45-49 yaş gruplarında arttığı görülmektedir. Sakarya’da 15-19, 20-24, 25-29 yaş gruplarında düşüş olması sonuca negatif yönde etki ederken artış olan yaş grupları sonuca pozitif etki etmektedir. Sakarya 2017 ve 2018’de 15-19, 20-24, 40-44 yaş gruplarında yaşa özel doğurganlık oranları Türkiye ortalamasının altında kalmıştır, 25-29, 30-34, 35-39, 45-49 yaş gruplarında ise Türkiye ortalamasının üzerindedir. Türkiye ortalamasında da Sakarya’da da en yüksek doğurganlık oranlarının orta yaş gruplarına ait olduğu sonucuna varılmıştır. Bebek doğum hızına baktığımızda ise hem Türkiye’de hem de Sakarya’da azaldığını görüyoruz. Bu durum ilin sosyo-ekonomik gelişmişliğine negatif bir etki etmektedir. Bebek ölüm hızında ise Sakarya bazında bir düşüş görülmektedir. Türkiye’de bebek ölüm hızı 2017’de binde 9,4 iken 2018’de binde 9,3 olup binde 1,06 azalmıştır. Sakarya’da 2017’de binde 9,5 iken 2018’de 7,6 olup binde 20’lik bir azalış göstermiştir. Bebek ölüm hızı oranında Sakarya Türkiye ortalamasının altındadır. Bebek doğum hızının düşük olması negatif bir etki meydana getirirken doğan bebeklerin yaşama ihtimalinin yüksek olması ilin sosyo-ekonomik gelişmişliğine pozitif yansımaktadır” dedi.

Evlenme oranı, Türkiye ortalamasının üzerinde

Evlenme oranları konusunda da veriler elde ettiklerini belirten Acar, “Türkiye’de evlenme oranları 2017’de binde 7,09 iken 2018’de binde 6,8 olup binde 4,06 oranında bir azalış görülmektedir. Sakarya’da ise 2017’de binde 7,22 iken 2018’de binde 6,82 olup binde 5,54 oranında bir azalma meydana gelmiştir. Sakarya evlenme oranlarında Türkiye ortalamasının üzerindedir” şeklinde açıklama yaptı.

Boşanma oranlarında bir düşüş gözlendiğini söyleyen Acar, “Türkiye’de boşanma hızı 2017’de binde 1,6 iken 2018’de 1,75 olup binde 9,37 oranında bir artış meydana gelmiştir. Sakarya’da ise 2017’de binde 1,56 iken 2018’de binde 1,52 olup binde 2,56 oranında bir azalma görülmüştür. Sakarya boşanma oranlarında Türkiye ortalamasının altında olmuştur. Hem Türkiye’de hem de Sakarya’da evlenme oranlarında bir azalış meydana gelmiştir, boşanma oranlarında ise Sakarya ilinde bir azalma görülürken Türkiye ortalamasında bir artış meydana gelmiştir. Evlenme oranlarında bir azalış olması Sakarya’nın sosyo-ekonomik göstergelerini negatif etkilese de boşanma oranlarında yaşanan azalma sosyo-ekonomik göstergede pozitif etki yaratmıştır” dedi.

Göç hızı negatif etkiliyor

Net göç hızı verilerine göre 2017’ye göre binde 2,65 oranında bir düşüş olduğunu belirten Acar, bu durumun demografik gösterge parametreleri içerisinde, sosyo-ekonomik gelişmişliği negatif etkileyen tek unsur olarak görüldüğünü belirtti.

Önemli not

SESAM yetkilileri, COVİD-19’a karşı resmi olarak alınan tüm tedbir kararlarına ve önerilere uygun bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ettiklerini ve bu kapsamda tüm bireylerin bu tedbir ve önerilere karşı duyarlı olacağını bildiklerini vurguladı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, ekonomik, sosyal, araştırmalar, merkezi, sesam
Bu haber toplam 6972 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free