hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Ailede iş bölümü stresi azaltır Büyükşehir Zabıta 7/24 vatandaşların yanında Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı Saran; “Başarıya asansörle çıkılmaz, tırmanmayı öğrenin” Rektör Savaşan Tanzanya Ziyaretinde Çeşitli Temaslarda Bulundu Genç Girişimciler Topluluğundan Bilgi Yarışması Maliye Topluluğundan 3. Geleneksel Bilgi Yarışması Uzun Hikâye: Madde Bağımlılığından Mana Bağımlılığına 23 Şubat 1944 Çeçen-İnguş Sürgünü Anıldı İş Dünyası & Satınalma Paneli

Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
 
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
 
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
 
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
SAKARYA’NIN SORUNLARI SAܒDE TARTIŞILDI
 

SAKARYA’NIN SORUNLARI SAܒDE TARTIŞILDI

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmaları Merkezi (SESAM) tarafından, şehrin sorunlarına ilişkin araştırmalara bir ivme kazandırmak ve şehrin aktörleri arasında üst düzeyli bilgi alışverişini ve koordinasyonu sağlamak amacıyla bir toplantı düzenlendi.

6 Nisan 2014 Pazar 20:55
Yazdır
Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmaları Merkezi (SESAM) tarafından, şehrin sorunlarına ilişkin araştırmalara bir ivme kazandırmak ve şehrin aktörleri arasında üst düzeyli bilgi alışverişini ve koordinasyonu sağlamak amacıyla bir toplantı düzenlendi.

SESAM şehrin sorunlarına ilişkin araştırmalara bir ivme kazandırmak ve şehrin aktörleri arasında üst düzeyli bilgi alışverişini ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, Sakarya’daki sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak istişare toplantılarının ilkini Sakarya Üniversitesi'nde gerçekleştirdi.

SAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yapılan toplantıya SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, İİBF Dekanı Prof. Dr. Hamza Al, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Teknokent Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, SGK İl Müdürü Nurten Canbaşoğlu, MÜSİAD Başkanı Halit İnci, TÜMSİAD Müdürü Murat Kesik, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, SAGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Ünalan başta olmak üzere STK temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Moderatörlüğünü SAÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve SESAM Müdürü Doç. Dr. Alev Erkilet’in yaptığı toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Elmas, “Üniversite yaptığı her işte toplumun bir bölgesiyle, bir paydaşıyla veya toplumdaki bir kuruluşla ortak bir iş yapsın istiyoruz. SESAM benzeri yapılarımız var. Üniversitelerimizde teknik anlamda bir işbirliği oluşmuş. Çalışmalarımızın amacı üniversitemizin çevresi ile ilgili oluşan duvarları yıkmaktır” dedi.

İİBF Dekanı Hamza Al, toplantıda yaptığı konuşmasında, amaçlarının dünya üniversitesi olma yolunda kente ve topluma hizmet etmek olduğunu belirterek, “Bu anlamda kentle üniversite arasındaki buluşmanın bunu sağlayacağını düşünüyoruz. SESAM’ı bu anlamda önemsiyorum. Çünkü burada bir şeyler başarabilirsek üniversite adına da başarmış olacağız” dedi.

1995 yılında kurulan SESAM'da, dönemin ünlü sosyal bilimcileri Cahit Orhan Tütengil ve Fahri Fındıkoğlu’nun Sakarya’da araştırmalar yaptığını dile getiren Doç. Dr. Alev Erkilet, bu araştırmaların sonuçlarının Sosyoloji Konferansı Dergisi’nde yayınlandığını kaydetti. SESAM'ın kuruluş amacı hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Alev Erkilet, “Daha önce çalışmaların durduğu anlar olmuş. Ancak sizlerin de desteği ile yeniden beyaz bir sayfa açma arzusundayız. Rektör hocamızın işaretiyle, sivil toplum üniversite buluşmalarını çok daha sistematik hale getirmek ve bunu sadece buluşma olmaktan çıkarmak istiyoruz. Hem şehrin hem de üniversitenin istifade edebileceği bir ortak payda nasıl üretebiliriz konusunda birlikte görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz” diye konuştu.

STK temsilcileri, çeşitli konuların tartışıldığı toplantıda, SAܒlü akademisyenlerden projelendirme, detaylandırma gibi konularda yardım beklediklerini belirterek, “Bizler kaliteli mallar üretiyoruz fakat süslemesini yapamıyoruz. Ürettiğimiz projelerin ve malların kalitesine güvenimiz tam. Sonuç olarak pazarlama konusunda, malımızı satma konusunda eksiğimiz var” dedi.

İİBF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, toplantıda yaptığı konuşmasında, Sakarya'nın sorunlarının dikkatle incelenerek, bulunan sorunların konularında uzman kişilere yönlendirileceğini ifade etti.

SAGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Ünalan ise, toplantılar sayesinde ‘Şehrimizi nasıl ileriye götürürüz?’, ‘Sanayi'nin ilgisini nasıl çekebiliriz?’, ‘Üreticileri, tarıma nasıl teşvik edebiliriz?’ gibi sorulara cevap vereceklerini belirterek, “Sakarya’nın stratejik planlanmasına ihtiyacı var. Konu bazında kapsamlı olarak eski bilgilerden de faydalanarak akademisyen arkadaşlarımızla birlikte bir çerçeve oluşturmalıyız” dedi.

Toplantının çok faydalı geçtiğini belirten katılımcılar, gelecek toplantı için de notlarını ve projelerini hazır hale getireceklerini ifade etti.
Anahtar Kelimeler: sakarya, ekonomik, sosyal, araştırmaları, merkezi, sesam
Bu haber toplam 1612 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free