hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
 
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
SAKARYA’DA HAFİF DÜZEYLİ ÖZEL BİREYLERİN SINAVI İPTAL EDİLDİĞİ İDDİASI
 

SAKARYA’DA HAFİF DÜZEYLİ ÖZEL BİREYLERİN SINAVI İPTAL EDİLDİĞİ İDDİASI

Sakarya’da 2014 yılında EKPSS sınavına giren 11 hafif düzeyli özel bireylerin sınavı, kopya çekildiği iddiasıyla iptal edildi. Yeni Hayat Paralimpik Engelli Derneği Başkanı Selim Özen, “İnşallah 11 bireyimizin mağduriyeti giderilir” dedi.

21 Haziran 2015 Pazar 22:33
Yazdır

Sakarya’da 2014 yılında EKPSS sınavına giren 11 hafif düzeyli özel bireylerin sınavı, kopya çekildiği iddiasıyla iptal edildi. Yeni Hayat Paralimpik Engelli Derneği Başkanı Selim Özen, “İnşallah 11 bireyimizin mağduriyeti giderilir” dedi.
2014 yılında gerçekleşen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) Sakarya’dan giren 11 hafif düzeyli özel bireylerin sınavı, kopya çekildi iddiasıyla iptal edildi. 11 bireyden 3 tanesi duruma itiraz ederek mahkeme başvurdu. Sınavları iptal edilen 11 birey, sınav sonrasında açılan tercihlere başvuru yapamadığından mağdur oldu. Mahkemeye başvuran 3 kişi davayı kazanarak tercih başvuruları kabul edilirken, 8 hafif düzeyli özel bireylerin mağduriyeti giderilmediğinden Yeni Hayat Paralimpik Engelli Derneği ve REY Engelsiz Yaşam Merkezi gerçekleşen olayı rapor olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına teslim etti. Bakanlık ise konuyu araştırarak olayı doğruladı ve engelli bireylerin hak ihlalleri ile karşılaşmamaları için tüm tedbirlerin alınması yönünde azami gayret göstereceklerini belirtti.
8 hafif düzeyli özel bireylerin mağduriyetinin hala giderilmediğini ifade eden Yeni Hayat Paralimpik Engelli Derneği Başkanı Selim Özen, “EKPSS yapılırken genel olarak tüm engelliler özel olarak ta hafif düzey zihinsel engel gurubunun yaşadığı sıkıntılar, tarafımızdan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bir rapor olarak sunuldu. Bu rapora gelen cevap özetle; eleştirilerimizin haklı olduğunu ancak bu eleştirilerin çoğunun bakanlığın elinde olmayan sebepler olduğu söylenerek engellilerle ilgili yapılan ve bundan sonra da yapılacak olan sınav görevleri doğal olarak ÖSYM’ye verdiklerini belirtmişlerdir. Bu sınavda öğrencilerimizin haksızlığa uğradığı ve mağdur edildikleri tezimiz, sizin de gördüğünüz gibi önce Türk Adaleti sonra da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yetkilileri tarafından onaylanmıştır. Yani hem mahkemeler hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özellikle bu engel gurubunun mağdur edildiği tezimizi destekliyor" dedi.
Alınan mağduriyet kararlarının bir adım olduğunu belirten Özen, "Ancak bu tavır maalesef mağdur edilen öğrencilerimize affedersiniz demekten başka bir şey kazandırmıyor. Yani mağduriyet devam ediyor. Hafif düzey zihinsel engellilerin yaşam alanlarının açılması, ancak istihdam edilmeleriyle mümkün hale gelir. Eğer istihdam edilemezlerse kendi ayakları üzerinde duramaz, böylece başkalarına bağımlı hale gelirler. Bu arkadaşlarımızın gelişim göstermeleri okullardan çok işyerleri ve sosyal alanlarda mümkündür. Hepimiz özellikle de kırsal alanda itilip kakılan hafif düzey zihinsel engellileri görmüşsünüzdür. Kısacası EKPSS sınavın da mağdur edilenler aynı zamanda yaşam alanlarından ve kendi ayakları üstünde durabilmekten de mahrum edilmişlerdir. İnşallah sesimiz duyulur ve bu 11 özel bireyinin mağduriyeti önlenir” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: sakarya’da, 2014, yılında, ekpss, sınavına, giren
Bu haber toplam 2319 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free