hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Büyükşehir Gaziantep’i Rahat Geçti 75-67 Yeni duble yola yeni kavşak Arifiye Park hayırlı olsun Öğretmenlere ‘Oyunlaştırma Eğitimi’ Sapanca’da Eğitim Gündemi Ali Dilmen Lisesi’nden Gelen Koku İhbarı Hakkında Bilim ve Kapitalizm Aynı İlkelere Sahip Büyükşehir Europe Cup’a mağlubiyetle başladı PEYZAJ VE SÜS BİTKİCİLİĞİ FESTİVALİ'NİN ANALİZ RAPORU AÇIKLANDI ELEKTRİK TESİSLERİNDE KORUMA SİSTEMLERİ SATSO'DA ANLATILDI
Büyükşehir Gaziantep’i Rahat Geçti 75-67
Büyükşehir Gaziantep’i Rahat Geçti 75-67
 

Arifiye Park hayırlı olsun
Arifiye Park hayırlı olsun
 
Öğretmenlere ‘Oyunlaştırma Eğitimi’
Öğretmenlere ‘Oyunlaştırma Eğitimi’
 

Büyükşehir Europe Cup’a mağlubiyetle başladı
Büyükşehir Europe Cup’a mağlubiyetle başladı
Sakarya’nın Göç ve kültür Haritası
 

Sakarya’nın Göç ve kültür Haritası

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri hazırladıkları proje ile Sakarya’nın Göç ve kültür Haritasını gün yüzüne çıkarıyor.

4 Mayıs 2012 Cuma 17:03
Yazdır
Sakarya’nın çok kültürlü yapısının şehir hayatına yansımadığından yola çıkan öğrenciler; kültürlerin zenginliğinin günlük yaşantıya nüfus edebilmesi için yapılması gerekenlerin konunun muhatapları ile birebir görüşmeler yaparak bulmaya çalışıyor. Özellikle TUBİTAK Projeleri ile Sakarya’da son dönemde önemli çalışmalara imza atan ve eğitim kurumlarının bulunduğu şehirlere karşı yüklenmek ve yerine getirmek zorunda oldukları görevlerin Ortaöğretim’den başladığını kanıtlayan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi örnek bir çalışmaya daha imza atıyor. 20’den fazla etnik milletin yaşadığı ve onlarca farklı dilin konuşulduğu Sakarya’da kültürlerin günlük yaşantıya ne kadar yansıdığı konusuna eğilen proje; çok kültürlü yapısı ile Türkiye’de örnek bir tablo oluşturan Sakarya’nın kendi öz kültürünün var olup olmadığına cevap arıyor. Okul öğrencilerinden Neşe Gül Özcan ve Didem Uzun’un yürütücülüğünü yaptığı ve Fatih Üniversitesinin düzenlediği USOBO yarışmasında yarı finale kalan proje, Sakarya’nın göç ve kültür haritasına odaklanıyor. Öğrenciler Sakarya’nın coğrafyasını araştırarak bu bölgeye göç etmiş olan çeşitli milletlerin sergiledikleri hoşgörü hakkında şehir halkı ile yakından irtibata geçerek analizler yaparak bunların günlük yaşantıda uygulanma oranını bulmaya çalışıyor. Proje yürütücüsü öğrencilerden Neşe Gül Özcan, projenin çıkış noktasının Sakarya gibi çok çeşitli etnik millet ve kültürü bünyesinde bulunduran bir şehrin bu kültürel çeşitliliğinin sokaklarına, mimarisine, yaşantısına ve dükkanlarına yansımaması olarak özetlerken; çok kültürlü bir yapının gündelik hayata nüfuz etmesi için yapılması gerekenleri bulmaya çalışıyor. Öğrenciler projelerinin uygulanabilirliğini göstermek için Adapazarı'nda 12 yıldır varlığını devam ettiren Ada Fikir Kulübü'nü örneklem olarak ele alırken, Sakarya’da bulunan hemşeri ve soydaş dernekleri ile de birebir görüşmeler gerçekleştiriyorlar. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Didem Uzun, “Çalışmalarımız için Sakarya’da bulunan hemşeri ve soydaş derneklerini gezerek bu derneklerin çalışmalarını inceliyoruz bu kapsamda Sakarya İl Dernekler Müdürü İsmail Gök ile görüşerek kendisinin fikirlerine de başvurduk. İsmail Gök’e sunduğumuz 'Kültür Kütüphanesi' projemize de tam destek aldık. Görüşmelerimizde belli bir noktaya geldik. Edindiğimiz izlenimlerde Sakarya’da faal olarak bulunan hemşeri ve soydaş derneklerinin daha aktif hale getirilmesi, insanların kendi kültürlerini daha iyi tanıması aynı zamanda farklı kültürlerle hoşgörü platformunda kaynaşması gerektiğini görüyoruz. Projemizin İstanbul Fatih Üniversitesinin düzenlediği USOBO'da yarı finale kalmasından büyük destek aldık. Projemizin esas amacı insanların kökenlerine bağlı kültür ve gelenek zenginlerini, oluşturulacak bir hoşgörü platformu içerisinde yaşatmalarıdır” dedi.
Anahtar Kelimeler: sakarya, cemil, meriç, sosyal, bilimler, lisesi
Bu haber toplam 2825 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1953 ABD'li kadın yüzücü Florance Chadwick, Çanakkale Boğazı'nın Nara Burnu ile Eceabat arasını 1 saat 50 dakikada yüzdü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free