hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Sakarya, Türkiye Ortalamasında Dokuzuncu Sırada
 

Sakarya, Türkiye Ortalamasında Dokuzuncu Sırada

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında tamamlananve 2017-2018 yıllarına ait verileri içeren“Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın Rekabetçi ve Yenilikçi Kapasite göstergelerinin, Türkiye’yi olumlu yönde etkilediği belirlendi.

12 Mart 2020 Perşembe 06:28
Yazdır

Sakarya, Türkiye Ortalamasında Dokuzuncu Sırada

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında tamamlananve 2017-2018 yıllarına ait verileri içeren“Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın Rekabetçi ve Yenilikçi Kapasite göstergelerinin, Türkiye’yi olumlu yönde etkilediği belirlendi. 

SESAM Müdürü ve çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir, Türkiye genelinde rekabetçi ve Yenilikçi Kapasite alanında Sakarya’nın dokuzuncu sırada yer aldığını belirten Özdemir, “Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Patent Enstitüsü’nden alınan veriler doğrultusunda Sakarya’nın rekabetçi ve yenilikçi kapasite göstergeleri açısından 2017-2018 baz alınarak sosyo-ekonomik analizi yapılmış ve kullanılan parametrelerin Türkiye içindeki yeri incelenmiştir” ifadelerini kullandı.

Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analiz IV çalışmasında rekabetçi ve yenilikçi kapasite verileri üzerinde araştırma yapan yüksek lisans öğrencisi Erkan Yağız da araştırmanın 15 parametre incelenerek analiz edildiğini belirtti.

İhracatta artış var

Araştırma verileri üzerinde inceleme yapan Erkan Yağız, Sakarya’da ihracatın ilerleme kaydettiğini tespit ettiklerini söyleyerek, “İllerin üretim seviyesini ve döviz girdisi sağlama potansiyelini gösteren ihracat, Sakarya’da artış göstermektedir. Sakarya ihracatı Türkiye içindeki payı 2017’de %3,34 iken 2018’de %3,35 olmuştur. Sakarya’nın kişi başına düşen ihracat tutarı ise 2017’de 5,306 dolar iken 2018’de 5,579 dolar olarak karşımıza çıkmıştır. Başka bir deyişle ihracat, bir önceki yıla kıyasla artış göstermiştir” dedi.

Hizmet sektörü dinamikliğini koruyor

Elde edilen verilere göre Sakarya’nın hizmet sektöründe dinamikliğini koruduğuna dikkat çeken Yağız, “Sakarya ili turizm yatırım işletme ve belediye belgeli yatak sayısı parametresi, hizmet sektörünün dinamikliğini ortaya koyarken, il bazında turizm sektörünün önemini vurgulanmaktadır. Bu açıdan; 2017’de Sakarya’nınturizmyatırım-işletmevebelediyebelgeliyataksayısınınTürkiyeiçindekipayınabakıldığında,turizmyatırımıbelgelitesissayısıpayının%1,14,turizmişletmesibelgelitesissayısıpayının%0,37vebelediyebelgelitesissayısıpayının%0,92 olduğu görülmektedir. 2018’de turizm yatırım belgeli tesis sayısı payı %1,32, turizm işletme belgeli tesis sayısı payı %0,43, belediye belgeli tesis sayısı payı %0,92 olmuştur. Bir önceki yıla göre gerçekleşen bu artış pozitif etki yaratabileceği tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

Marka ve patent başvurusu düşük

Marka başvurusunun bireylerin verimliliğini ve yeniliklere açıklığını gösterdiğini söyleyen Yağız, “ Sakarya ili marka başvuru sayısı 2017’de 977 iken yüz bin kişiye düşen marka başvuru sayısı 98,66 olarak tespit edilmiştir. 2018’de marka başvuru sayısı 905 iken yüz bin kişiye düşen marka başvuru sayısı 89,54 olarak tespit edilmiştir. Sakarya ili yüz bin kişiye düşen marka başvuru sayısı bir önceki yıla göre düşüş göstermesi ilde yaşayan bireyler üzerinde verimlilik ve etkinlik açısından negatif yönde bir etki yaratabileceği tespit edilmiştir” dedi.

Patent başvurusu açısından da bir düşüş yaşandığını belirten Yağız, “Bireylerin verimlilik ve etkinliği açısından olan bir diğer parametre olan Sakarya ili patent başvuru sayısı 142 iken yüz bin kişiye düşen patent başvuru sayısı 14,34 olarak tespit edilmiştir. 2018’de patent başvuru sayısı bir önceki yıla göre az da olsa bir artış göstererek 143 olmuştur ancak artan nüfus etkisiyle beraber yüz bin kişiye düşen patent başvuru sayısı 14,14 olmuştur. Sakarya ili yüz bin kişiye düşen patent başvuru sayısı bir önceki yıla göre düşüş göstermesi ildeki bireylerin kapasite ve etkinlikleri, yeniliklere açıklığı, inovasyon oluşturma konusunda negatif yönde bir etki gösterdiği tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Sakarya’da yatırımlar artıyor

Sakarya’da illerin yatırımlardan aldığı payı gösteren teşvik belgeli yatırım tutarının Türkiye içindeki payı 2017’de %0,96 iken 2018’de %1,03 olduğunu söyleyen Yağız, “Elde ettiğimiz verilere göre ülkeye yapılan yatırımlarda Sakarya’nın etkisi giderek artmaktadır. Bu durum Sakarya’nın sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine pozitif etki yapmaktadır” dedi.

 

Anahtar Kelimeler: sakarya, ekonomik, sosyal, araştırmalar, merkezi, sesam
Bu haber toplam 5938 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free