hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Her ağrının tedavisi farklı şekilde yapılır Büyükşehir’den açıklama Bir kuşağı anlamak bir dönemi anlamaktır Engellilere Yönelik Afet Bilinci Anlatıldı MEB Ölçme Değerlendirme Merkezi Genel Müdürü Dr. Sadri ŞENSOY’un Sakarya ziyareti Şehit Mustafa Özen’de Yerli Malı Haftası Adapazarı Zemin Çalıştayı Düzenlendi İyi Bir Proje Nasıl Hazırlanır? Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi Düzenlendi Bayrak konut alacakları uyardı
Her ağrının tedavisi farklı şekilde yapılır
Her ağrının tedavisi farklı şekilde yapılır
 

Büyükşehir’den açıklama
Büyükşehir’den açıklama
 
Bir kuşağı anlamak bir dönemi anlamaktır
Bir kuşağı anlamak bir dönemi anlamaktır
 
Adapazarı Zemin Çalıştayı Düzenlendi
Adapazarı Zemin Çalıştayı Düzenlendi
Sakarya girişimcilikte en iyi illerden biri
 

Sakarya girişimcilikte en iyi illerden biri

EKONOMİ BAKANLIĞI SATSO ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ “Sakarya girişimcilikte en iyi illerden biri”

13 Mart 2018 Salı 19:39
Yazdır
EKONOMİ BAKANLIĞI SATSO ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ “Sakarya girişimcilikte en iyi illerden biri”

Ekonomi Bakanlığı’nın sağladığı destekler ve gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgilendirme programı kapsamında 2017 yılının Nisan ayından bugüne kadar 49 ilde toplantılar düzenlenerek yerleşik 1.686 firma Ekonomi Bakanlığı heyetleri tarafından ziyaret edildi.

Bu doğrultuda, Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürü Vekili Arzu Yılmaz başkanlığında 17 kişiden oluşan bir heyet, Sakarya’da iki gün süreyle toplam 30 firmayı ziyaret ederek bakanlık destekleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ziyaretlerin ardından, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizasyonu ve SATSO ev sahipliğinde bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Söz konusu toplantıda; Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen desteklerin doğrudan anlatılması ve firmalarımızın ihracat, ithalat, yurtiçi/yurtdışı yatırım, serbest bölge ve ürün güvenliği denetimi konularında karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri konuları görüşüldü.

SATSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürü Arzu Yılmaz,  Ekonomi Bakanlığı İhracat Daire Başkanları; Ali Rıza Oktay ve Üstün Alan, 
İthalat ve İhracat Genel Müdürlüğü, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü Temsilcileri ve SATSO üyesi firmalar iştirak etti.

Programda,  dâhilde işleme rejimi, ihracata yönelik devlet destekleri ve uygulamaları; ithalatta uygulanan ticaret politikası savunma araçları, ilave gümrük vergileri ile telafi edici vergi uygulamaları; son dönemde imzalanan ya da müzakereleri devam eden mal ve hizmet ticaretine yönelik ikili/çok taraflı ticaret anlaşmaları; firmaların bulunduğu iller bazında “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar" kapsamında uygulanan destekler; serbest bölgeler, yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik faaliyetleri, çeşitli hizmet sektörlerine yönelik uygulamalar; Ekonomi Bakanlığı’nca yürütülen ürün güvenliği uygulamaları ile genel olarak ürün belgelendirmeleri, teknik engeller ve bazı tarım ürünleri ihracatında ticari kalite denetimleri; Türkiye ve Dünya ekonomisi ve dış ticareti ile ilgili gelişmeler anlatıldı.

Oldukça yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda konuşan Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürü Arzu Yılmaz “Sakarya girişimcilikte en iyi illerden bir tanesidir” diyerek şunları dile getirdi: 
“Ziyaretlerimizin sebebi sadece bir raporlama işlemi değil. Bizlerle ilgili her sorunu birebir firma ile çözerek kendi bakanlığımızla ilgili olan sorunları çözüyoruz ve size dönüş yapıyoruz. Diğer bakanlıklarla ilgili olan sorunlarınızı da istişare haline nasıl yapabiliriz halinde çözüm arıyoruz. Buradaki en önemli konu gerçekten sizden aldığımız raporlarla nasıl bir projeksiyon oluştururuz çerçevesinde bize kattığınız şeyler. Biz bundan dolayı çok mutlu oluyoruz. Biz ziyaretlerimiz esnasında şunu duyduk. İş yok değil, iş beğenmeme var. İşçi bulmamak zor bir durum. Ancak bazı illere gittiğimizde çok daha farklı bir resimle karşılaşıyoruz. Bu da Türkiye ortalamasıyla beraber hareket eden bir il olmak istatistikler yönünden de güzel. Bizi mutlu eden bir diğer konu ise girişimcilik. Sakarya girişimcilikte en iyi illerden bir tanesidir. Biraz önce bahsettiğim sinerji bu durumda toplanıyor. Girişimcilik olmadığı sürece ekonominin daha ileriye gitmesini, sanayinin daha ileriye gitmesi mümkün değil. Biz bu istatistikleri aldığımızda Sakarya girişimcilikte en iyi illerden biri olarak görülüyor. Bu bizi çok mutlu eden bir durum. Türkiye’de artık böyle şeyler ciddi ölçülebiliyor. O yüzden Sakarya’nın o yönünü el ele verip değerlendirmek ve bunu ihracata çeviriyor olmak lazım” dedi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Daire Başkanı Ali Rıza Oktay ise firmalarla yapılan görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini dile getirerek karşılıklı istişareler ve bilgilendirmelerin iki taraf açısından da fayda sağladığına dikkat çekti. Oktay konuşmasında “Ekonomi Bakanlığı olarak üretimden ihracata kadar pek çok konuda desteğimiz var. Firmalarımızın bu devlet desteklerinden yararlanması için birebir görüşmelerin faydalı olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından interaktif bir şekilde devam eden toplantıda firma temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Bakanlık yetkilileri yoğun katılım ve ilgiden duydukları memnuniyeti de dile getirdiler.

Anahtar Kelimeler: ekonomi, bakanlığı, satso, üyelerini, bilgilendirdi, “sakarya
Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1983 İsrail, Trablusşam'da tutuklu 6 İsrail askerine karşılık 4800 Filistinliyi serbest bıraktı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free