hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Sakarya, Erişilebilirlikte Türkiye Beşincisi
 

Sakarya, Erişilebilirlikte Türkiye Beşincisi

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında tamamlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın Erişilebilirlik verilerinin, Türkiye’yi olumlu yönde etkilediği belirlendi.

3 Mart 2020 Salı 19:39
Yazdır

Sakarya, Erişilebilirlikte Türkiye Beşincisi

Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında tamamlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın Erişilebilirlik verilerinin, Türkiye’yi olumlu yönde etkilediği belirlendi.

SESAM Müdürü ve çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir, yapılan araştırmada yüksek lisans öğrencilerinin özveri ile çalıştıklarını ve ortaya çıkan sonuçlar açısından Sakarya’nın gelişmişlik düzeyi bakımından Türkiye sıralamasının üst seviyelerinde olduğunu belirtti. M. Çağlar Özdemir, “Bilindiği üzere 2019 sonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzunca bir aradan sonra yeniden İllerin Sosyo-Ekonomik Analizini yayınladı. Buna göre Sakarya, Türkiye genelinde Erişilebilirlik göstergelerinde beşinci sırada yer alıyor. Biz bu çalışmada SEGE-2011 araştırmasında erişilebilirlik göstergeleri olarak sayılan parametreler çerçevesinde Sakarya’nın sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu 2017 ve 2018 verilerine göre inceledik. Çalışmada kullanılan veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Sakarya İl Valiliği’nden elde edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analiz IV çalışmasında erişilebilirlik verileri üzerinde araştırma yapan yüksek lisans öğrencisi Alper Şahin, erişilebilirlik verilerinin yedi parametre üzerinden incelendiğini belirterek, “Bu parametreler üzerinden yaptığımız araştırma sonucunu analiz ettiğimizde Sakarya’nın erişilebilirlik göstergelerinin Türkiye ortalamasına pozitif etki yaptığını söyleyebilmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Belediyeler yol yapımında başarılı

Sakarya’yı üst sıraya taşıyan parametrelerden birinin köy yollarının fiziki durumu olduğunu belirten Alper Şahin, “İl sınırları içinde kalan köy yollarının fiziki durumunu gösteren Kırsal Kesim Asfalt-Beton Köy Yolu Oranı, Sakarya için anlamlı bir göstergeolma özelliğini kaybetmiştir. SEGE-2011 araştırmasında KalkınmaBakanlığı’nın İstanbul ve Kocaeli illeri için bu gösterge açısından yaptığı yorum ifademizi desteklemektedir. Belediye sorumluğundaki yolların tamamının asfalt ya da sathi kaplama yollardan oluşması erişilebilirlik göstergeleri açısından sonuca pozitif etki etmektedir” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre Sakarya il merkezinin en yakın uluslararası havalimanına uzaklığının 128 km olduğunu ve bu durumunerişilebilirlik göstergeleri açısından sonuca pozitif etki eden bir başka unsur olduğunu belirten Şahin, “Sakarya’nın sabit telefon erişim hat sayısı 2017-2018 yılları arasında %4,87 artmıştır. Türkiye’ de ise sabit telefon erişim hat sayısı sabit kalmıştır. İlin iletişim imkânları ve teknolojik altyapısı bakımından önemli olan sabit telefon erişim hat sayısı göstergesine göre Sakarya, Türkiye ortalamasının üstünde kaldığından gelişmişlik endeksine pozitif etki eden bir diğer parametre olarak karşımıza çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: sakarya, ekonomik, sosyal, araştırmalar, merkezi, sesam
Bu haber toplam 6241 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free