hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakaryaspor:0 Sancaktepe Belediyespor:0 Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası hayırlı olsun Toçoğlu hastalara sağlıklı günler diledi Sakaryalılık kimliğini güçlendirdik Büyükşehirli sporcu Milli formayla 2. oldu Yönetim toplantısında sürpriz doğum günü kutlaması Büyükşehir Gaziantep’i Rahat Geçti 75-67 Yeni duble yola yeni kavşak Arifiye Park hayırlı olsun Öğretmenlere ‘Oyunlaştırma Eğitimi’
Sakaryaspor:0  Sancaktepe Belediyespor:0
Sakaryaspor:0 Sancaktepe Belediyespor:0
 
Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası hayırlı olsun
Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası hayırlı olsun
 

Sakaryalılık kimliğini güçlendirdik
Sakaryalılık kimliğini güçlendirdik
 
Büyükşehir Gaziantep’i Rahat Geçti 75-67
Büyükşehir Gaziantep’i Rahat Geçti 75-67

“Sakarya barış ve kardeşlik adasıdır”
 

“Sakarya barış ve kardeşlik adasıdır”

Abhaz Şurası’nda konuşan İçişleri Bakanı Soylu, “Bu coğrafya birçok kültüre kalbini açan insanlık coğrafyasıdır. Biz bugün sınavımızı ve imtihanımızı birlikte veriyoruz. Allah’a şükür bugün 80 milyon ayaktayız”

7 Mayıs 2018 Pazartesi 03:37
Yazdır
Abhaz Şurası’nda konuşan İçişleri Bakanı Soylu, “Bu coğrafya birçok kültüre kalbini açan insanlık coğrafyasıdır. Biz bugün sınavımızı ve imtihanımızı birlikte veriyoruz. Allah’a şükür bugün 80 milyon ayaktayız” derken; Başkan Toçoğlu, “Düğünlerde ve cemiyetlerde silah kullanılmaması yönünde alınan kararın yeni nesiller tarafından benimsenmesi, barış ve huzur ortamı adına oldukça sevindirici. Sakarya’mızın bir adı da “Ada”dır. Bizler Sakarya’mızı, barış ve kardeşlik adası olarak görüyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Abhaz Şurası’na katıldı. Akyazı Balballı’da gerçekleştirilen programda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, MHP Milletvekili Zihni Açba, CHP Milletvekili Engin Özkoç, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Abhazlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Onur günümüz
Programda konuşan Dünya Abhaz Birliği Başkanı Musa Egzegov, “Bugün bizim halkımızın onur duyacağı bir gün. Bende sizlere Kafkasya’dan kardeşlerimizin selamlarını getirdim. Büyüklerimizin aldığı karara 15 yıldır uyan gençlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Güzel bir amaç
Abhaz Şurası’nda konuşan Başkan Toçoğlu, “Metaneti, değerlere bağlılığı, büyüklere saygıyı, misafirperverliği, komşuluğu, akraba hukukunu, zarafeti, güzelliği kendilerine şiar edinmiş; kadim bir medeniyetin taşıyıcısı olan Kafkas kökenli kardeşlerimiz; bundan 14 yıl önce güzel bir amaç için bir araya gelerek; güzel bir karar aldılar. Aldıkları kararla, kanayan yaramız olan, düğünlerde, cemiyetlerde silah kullanılmasının önüne geçtiler. Sadece masum insanların yaralanmasının ya da öldürülmesinin önüne geçmekle kalmadılar; bize, istişarenin, şuranın, birlikte hareket etmenin, geleneklere bağlı kalmanın, büyüklere saygı duymanın ne anlama geldiğini de, bu güzel uygulama ile gösterdiler” dedi.

Farklılıklar en büyük zenginliğimizdir
Başkan Toçoğlu, “Yıllar önce alınan bu hayırlı kararın, kesintisiz şekilde uygulanması ve özellikle yeni nesiller tarafından benimsenmesi, barış ve huzur ortamı adına oldukça sevindirici. Sakarya’mızın bir adı da “Ada”dır. Bizler Sakarya’mızı, barış ve kardeşlik adası olarak görüyoruz. Atalarımız, babalarımız, binlerce insan; farklı coğrafyalardan geldiler ve bu güzel şehrimizi yurt edindiler. Gelenler, beraberlerinde, kültürlerini ve geleneklerini de getirdiler ve bu güzel şehrimize zenginlik kattılar. Sakarya’yı Sakarya yapan bu farklılığıdır. Bu farklılıklardan doğan zenginliğimizi korumaya devam edeceğiz. Bu güzel geleneğin sürdürülmesi ve Şura anlayışının yaygınlaşması umuduyla, Şuramızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Geçmişimizin ve birliğimizin sözü
CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Çocukken büyüklerimizin neler yaşadığını ve neler söylediğini anlamaya çalışırdık. Onların anlattıklarını nesilden nesile aktararak kendi adetlerimizi ve geleneklerimizi oluştururuz. Büyüklerimizin sözü geçmişimizin ve birliğimizin sözüdür. O yüzden büyüklerimizin aldığı herhangi bir karara baş kaldırmamız mümkün değildir. Biz kefken kıyılarına vurduğumuz zaman Türkiye’nin topraklarına tutunduk. Bayrağımıza tutunduk. Hiçbir zaman unutmayacağız bir ata vatanımız vardır. Birde bayrağımız vardır. Ona da büyük bir saygıyla bağlıyız. Aldığımız kararlar barışı pekiştirsin. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Uygulamanın olumlu sonuçları
AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, “Geçtiğiniz coğrafyada ne kadar zengin bir doğal güzellik imkânından yararlanarak geldğinizi biliyorum. Bizim şehrimiz sadece doğal güzellikleriyle değil, beşeri sermaye ile de aynı zenginliğie sahip fevkalade önemli bölgelerden birisidir. Abhaz topğluluğunun daha önce gerçekleştirdiği bir faaliyetin yıl dönümünde bu uygulamanın ne gibi olumlu sonuçlar doğurduğunu birlikte değerlendiriyoruz. 14 yıl önce cemiyetlerde ateşli silah ve alkol kullanımını yasaklayan siz değerli Abhaz büyüklerime teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Birlikte yaşamımızı sürdürdük
Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Türkiye’nin çok fazla kültürü olan şehrinde görev yapmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Yaklaşık 150 sene önce ata topraklarını, o güzel coğrafyaları terk etmek zorunda kalan Abhazlar da Sakarya’da yer alıyor. Ülkemize geldikleri zaman aynı cephede savaşmış aynı ekmeği yemişiz. Et ve tırnak gibi olmuşuz. Son derece sadık bir millet olmuşlar ve beraberce yaşamışız. Katkı ve katılımınızdan dolayı teşekkürlerimi iletiyor, Abhaz Şurası’nın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kadim coğrafya
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Milletler acılarla, hatırlayıp hatırlamak istemedği geçmişleriyle, sevinçleriyle, bazen mezarlarıyla, bir bayram günü hatırasıyla, mücadeleleriyle, kültürleriyle, haşr olurlar ve yoğrulurlar ve aslen böyle millet olurlar. Kolay değildir bir kültür oluşturmak. Allah’a şükürler olsun benliğimizi, kimliğimizi, milliyetimizi ve bize bırakılan büyük medeniyeti unutmadık. Biz okuduğumuzu tarihin gerisinde bırakan bir millet değiliz. Biz bu coğrafyayı unutan bir millet de değiliz. Aynı kıbleye yönelişlerimizi unutan bir millet de değiliz. Mübarek günlerimizi ve bayramlarımızı unutan bir millet de değiliz. Bu topraklar cok acılar gördü. Bu topraklardaki insanlar birbirine düşürülmeye çalışıldı. Bu coğrafyada çok büyük acılar yaşandı. Allah’a şükür güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyanın kadim bir geleneği kimseye sırtını dönmemesidir” dedi

80 milyon ayaktayız
Bakan Soylu, “Bu coğrafya birçok kültüre kalbini açan insanlık coğrafyasıdır. Bu coğrafya hepimizin coğrafyasıdır. Biz bugün sınavımızı ve imtihanımızı birlikte veriyoruz. Hep birlikte veriyoruz. Bizi bir takım travmalar üstünden ürkütmeye çalışanlara karşı mücadele veriyoruz. Allah’a şükür bugün 80 milyon ayaktayız. Getirdikleri bütün kültürlerle ekmeğini paylaşan, yarınını paylaşan bundan öf demeyen büyük ve aziz milletin evlatlarıyız. Allah sizden razı olsun. Bugün burada yepyeni bir kararı ortaya koydunuz. Aldığınız kararın iradesini her an gözeten bir Allah var” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: abhaz, şurası’nda, konuşan, içişleri, bakanı, soylu
Bu haber toplam 853 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1953 ABD'li kadın yüzücü Florance Chadwick, Çanakkale Boğazı'nın Nara Burnu ile Eceabat arasını 1 saat 50 dakikada yüzdü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free