hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakarya şehirlerin şehridir Büyükşehirli özel sporcu bölge ikincisi Osmanlı’da saray mutfağı devasa bir yerdir Kick Boks’ta Büyükşehirli sporcular kürsüde KOBİ'lerin AB Ülkelerine İhracatında Fırsatlar ve Zorluklar SATSO'da anlatıldı Kantincilerden Dayanışma Gecesi SEDAŞ, “Stargate” projesiyle yıldızlarını seçiyor SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0 Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı Şehrin gelişimine ivme kazandıran yatırımların yanındayız
Sakarya şehirlerin şehridir
Sakarya şehirlerin şehridir
 
Kantincilerden Dayanışma Gecesi
Kantincilerden Dayanışma Gecesi
 
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
 

Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı
Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı
Sadece isim benzerliği var
 

Sadece isim benzerliği var

17 Ağustos Marmara depreminde kardeşini kaybeden avukat Reyhan Şahin tarafından açılan dava sonucunda 52 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edilen Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kararı temyiz etti.

20 Nisan 2008 Pazar 18:34
Yazdır
17 Ağustos Marmara depreminde yıkılan bir binanın enkazında kardeşini kaybeden avukat Reyhan Şahin'in açtığı tazminat davasında, Sakarya Büyükşehir Belediyesi 52 bin YTL'lik tazminat ödemeye mahkum edildi. Avukat Şahin, parayı alabilmek için Büyükşehir Belediyesi hakkında icra işlemi başlattı. Konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada karara itiraz edeceklerini bildiren Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Avukat Ercan Kaçmaz ise, "Deprem anında ve öncesinde hukuken ve fiilen mevcut olmayan, yasada belirlenen sayılı haller dışında inşaat ruhsatı ve yapı kullanım izni vermeyen Büyükşehir Belediyesi'nin tazminata mahkum edilmesi, hukukun temel ilkelerine aykırıdır. Bugüne kadar yargılamayı tesir altında bırakmamak için açıklama yapmadık. Süren dava İdare Mahkemeleri'nce tamamlanmıştır. Bunun üzerine kararı temyiz ettik. Temyiz talebimiz Danıştay Yüksek Mahkemesi'nde incelenmektedir. 1999 yılında meydana gelen depremde birçok vatandaşımız mağdur olmuştur. Deprem sebebiyle Düzce, Yalova gibi illerde olduğu gibi ilimizde de idareye karşı tazminat davaları açılmıştır. Davalar nedeniyle belediyemiz yaklaşık 1 milyon 200 bin YTL'lik bir yük altına haksız olarak girmiştir. Bu durum hizmetlerin süratli ve verimli yerine getirilmesini engellemektedir. Bu nedenle tazminat ve faizlerin defaten bir defada ödenmesi mali ve hukuki açıdan mümkün değildir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne karşı açılan davalar depremin etkilediği diğer illerde açılan davalardan farklıdır. Zira bu illerde davalar, deprem nedeniyle zarar görmüş ve zarar vermiş olan binalara ruhsat kesen, imar ve inşaat izinlerini veren belediyelere karşı açılmıştır. Büyükşehir Belediyesi ise 1999 yılı ve öncesinde hukuken ve fiilen mevcut değildir. Ayrıca Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, 597 sayılı yasa gereğince deprem öncesinde var olan Adapazarı Belediyesi'nin devamı niteliği taşımamaktadır. Deprem anı ve öncesinde mevcut olan Adapazarı Belediyesi'nin, 2000 yılının Mart ayında kanun hükmünde kararname ile kurulan Büyükşehir Belediyesi ile isim benzerliği dışında hiçbir ilgisi yoktur. İdari Usul Yasası gereğince, hasım sıfatı bulunmayan Büyükşehir Belediyesi'nin tazminata mahkum edilmesi hukukun temel ilkelerine aykırıdır. Yasada belirlenen sayılı haller dışında Büyükşehir Belediyesi inşaat ruhsatı ve yapı kullanım izni vermemektedir. Bu yetki ve buna dayalı sorumluluk ilk kademe ve ilçe belediyelerine aittir. Bu nedenle verilen kararlar belediyemizin ve hemşehrilerimizin menfaatleri düşünülerek Danıştay'da yürütmenin durdurulması ve dosyaların öncelikli olarak incelenmesi talepli olarak temyiz edilmiştir" dedi. Kaçmaz, İdare Mahkemesi'nce verilen kararlar gereğince karar içeriğine Danıştay tarafından verilecek karara uymak amacıyla karar tarih ve sırasına göre belediyenin imkanları dahilinde ödeme yapıldığını da kaydetti.
Anahtar Kelimeler: ağustos, marmara, depreminde, kardeşini, kaybeden, avukat
Bu haber toplam 2893 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1990 Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk zenci valisi L. Douglas Wilder, Virjinya'da görevine başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free