hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE; İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı Büyükşehir ilçelerde tedbirleri arttırdı Berat Gecesi özel programı internetten yayınlanacak Sakarya tek vücut hareket ediyor Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi iş dünyasını umutlandırıyor Aşı Müjdesi SAܒden Gelebilir PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
 
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
 
Aşı Müjdesi SAܒden Gelebilir
Aşı Müjdesi SAܒden Gelebilir
 
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
ÖZKOÇ:MİT MÜSTEŞARI VE EMN.GEN.MÜDÜRÜ KOMİSYONA ÇAĞRILDI
 

ÖZKOÇ:MİT MÜSTEŞARI VE EMN.GEN.MÜDÜRÜ KOMİSYONA ÇAĞRILDI

TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Başkent’in “devlet mahallesi” denilen merkez noktasında askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırının açıklığa kavuşturulması amacıyla MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Emniyet Genel Müdürü Celallettin Lekesiz’i, bilgi vermek üzere 1 Mart Salı günü komisyona çağırdıklarını açıkladı.

25 Şubat 2016 Perşembe 22:30
Yazdır

TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Sakarya Milletvekili Engin Özkoç,  Başkent’in “devlet mahallesi” denilen merkez noktasında askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırının açıklığa kavuşturulması amacıyla MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Emniyet Genel Müdürü Celallettin Lekesiz’i, bilgi vermek üzere 1 Mart Salı günü komisyona çağırdıklarını açıkladı.

Özkoç, Komisyonun CHP’li üyeleri İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile birlikte Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bugün gerçekleştirilen komisyon toplantısında, bombalı saldırının masaya yatırıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un komisyona gelerek bilgi verdiğini ifade eden Özkoç, CHP’li üyeler olarak komisyona ilettikleri talepleri şöyle aktardı:

“8 gün önce Başkentimizin en merkezi yerinde, askeri kurumların ve lojmanların bulunduğu noktada, bombalı bir saldırı gerçekleştirildi ve 2’si sivil, 27’si Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 29 insanımız yaşamını yitirdi, 60 kişi yaralandı. Böylesine vahim bir olayın iki temel nedeni olabilir; ya istihbarat ya güvenlik açığı söz konusu. Ya istihbarati bilgiye ulaşılamadı ya da bilginin gereği yerine getirilmedi.

Kamuoyuna yansıyan bir belge, 11 Şubat 2016 tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü  “Ankara, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere metropollerde canlı bomba tarzı eylemler planladığı, eylem hedefleri arasında Emniyet ve TSK mensuplarının yoğun kullandığı güzergahlar ve personel servis araçlarının bulunduğu” yönünde uyardığını ortaya koyuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de 12 Şubat 2016 tarihli bir yazıyla sözkonusu uyarıyı, valiliklere ulaştırdığı belirtiliyor.

SORUMLU KİM, AÇIĞA ÇIKACAK

Bu noktada biz, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun CHP’li üyeleri olarak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in 1 Mart Salı günü Komisyona gelerek, bilgi vermesini talep ettik.

 

 

 

MİT Müsteşarı ve Emniyet Genel Müdürü yanyana duracak, biz diyeceğiz ki “MİT, Emniyet’e böyle bir belge gönderdin mi?”, “Emniyet, sen böyle bir belge aldın mı?”, “Valiliklere gerekli uyarı yazısını gönderdin mi?”.

Alacağımız cevaptan, 29 insanımızın canına mal olan, ülkemizin kalbi sayılan bir noktaya yapılan saldırı, istihbarat açığından mı kaynaklandı yoksa böyle önemli bir istihbaratın gereği mi yapılmadı, onu anlayacağız.

Sorumluluk; İzmir, Lice, Ankara ekseninde gelişen, bugün itibariyle en az 15 insanın içinde bulunduğu, günlere yayılmış bir saldırı planına erişemeyen istihbaratta mıdır yoksa istihbaratın uyarısını dikkate almayan güvenlik güçlerinde mi, öğreneceğiz.

Hesap vermeliler. Kimse müsebbibi; memurundan valisine İçişleri Bakanına, Müsteşarından Başbakanına bu halkadaki her isim, insanlarımızın canının hesabını vermeli.

Salı gününü bekliyoruz, elde ettiğimiz yanıtlara göre atacağımız adımlarla ilgili kamuoyuna bilgi vereceğiz.”

NECCAR ADLI KİŞİYE AİT İSTİHBARAT VAR MI?

Özkoç saldırının ardından ikinci gün adı açıklanan Salih Neccar’ın YPG üyesi olduğuna dair istihbaratın bulunup bulunmadığının da açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun CHP’li üyeleri olarak, saldırıyla ilgili ikinci bir sorunun daha yanıtını istedik,  bekliyoruz.

Saldırının ardından ikinci gün, cumhurbaşkanı ve başbakan çıkıp kamuoyuna ayrı ayrı açıklamalarda bulundu ve dediler ki; “intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin adı Salih Neccar’dır. Saldırıyı YPG’nin yaptığına dair tüm istihbarat örgütlerinin elinde bilgi ve belge bulunmaktadır”. Ancak biliyorsunuz sözkonusu açıklamalardan bir gün sonra TAK-Kürdistan Özgürlük Şahinleri denilen terör örgütü saldırıyı üstlendi. Saldırganın isminin Salih Neccar değil, Abdülbaki Sömer olduğu anlaşıldı.

Biz öğrenmek istiyoruz; devletin ve hükümetin başındaki isimler, neye dayanarak açıklama yaptı.

MİT’e, Emniyet’e ve Jandarma’ya sorduk; “Elinizde Suriye Amude doğumlu Salih Neccar adlı bir kişiye ait, YPG üyesi olduğuna dair istihbarat bulunuyor mu”. Bu konunun ülkemizin, hükümetin ve siyasetin saygınlığı açısından bir an önce açıklığa kavuşturulması gerekiyor.”

KOMİSYON’UN ÖNÜNÜ KESEN YÖNETMELİKLE İLGİLİ DAVA AÇILDI

Engin Özkoç  komisyonun çalışmalarıyla ilişkin bilgi verirken de komisyona sunulacak raporlarla ilgili gizli yönetmelik yayımlandığını ve bu yönetmelikte  “devlet sırrı” tanımının, yasal dayanağın ötesine taşınarak, komisyona  bilgi verilmesinin önünün kesildiğini söyledi. Yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali için Danıştay’a dava açtıklarını bildiren Özkoç, şu bilgileri verdi:

 

“Biliyorsunuz, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Nisan 2014’te kuruldu. MİT, İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın her yıl faaliyetleriyle ilgili rapor hazırlayıp, Başbakanlık kanalıyla Mart ayında komisyona sunması gerekiyor.

Seçim süreçleri nedeniyle ilk rapor, bizim önümüze geldi. Biz değerlendirmemizi yaptık, komisyon raporu hazırlandı ve  TBMM başkanlığına sunulacak.

Buradaki sorunumuz da şu; komisyona sunulacak raporlar hakkında “gizli” bir yönetmelik yayımlandı. Ve bu yönetmelikle, komisyonun tüm çalışma alanını belirleyen “devlet sırrı” tanımı, yasalarda yer alan kapsamın ötesine taşınarak, bilgi almamızın önü kesildi.

Değil bize bilgi vermek, denetim fonksiyonumuzun gereği sorduğumuz sorulara, “yönetmelik” gerekçe gösterilerek, yüzeysel cevaplar alıyoruz.

Bu nedenle biz, yönetmeliğin “devlet sırrı” tanımıyla ilgili maddelerinin yürütmesini durdurma ve iptali için Danıştay’a dava açtık, yargı süreci işliyor.

Nedir yönetmelikteki “devlet sırrı” tanımı? İlgili yasalarda devlet sırrı, “açıklanması”, devletin dış ilişkilerine, milli savunmasına ve milli güvenliğine zarar verebilecek; anayasal düzeni ve dış ilişkilerinde tehlike yaratabilecek nitelikteki bilgiler olarak tanımlanıyor. Ancak komisyonla ilgili yönetmelikte,  yasal dayanak olmaksızın “açıklanması” koşulu, “açıklanması ve öğrenilmesi” şeklinde genişletilerek, komisyonun bilgi alması engelleniyor.

Biz de komisyonun, kuruluşu için yasa teklifi veren dönemin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın ifadesiyle “denetim misyonumuzu”  yerine getirebilmek için engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.”

Anahtar Kelimeler: tbmm, güvenlik, istihbarat, komisyonu, chp, grup
Bu haber toplam 2849 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free