hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı İl Hıfzısıhha Kurulu 19.05.2020 Tarih ve 2020/40 Nolu Kararı Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun Gençler ülkemizin geleceğinin mimarı olacak Büyükşehir 19 Mayıs’ı havadan da kutladı 81 İlde 22.05.2020 İle 26.05.2020 Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık 81 İl Valiliğine Şehir Giriş-Çıkış Tedbirleri Genelgesi Konservatuvardan 19 Mayıs İçin Zeybekli Kutlama Eğitim Fakültesinin 6 Programı Akredite Oldu
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
 
Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun
Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun
 
81 İlde 22.05.2020  İle 26.05.2020  Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması
81 İlde 22.05.2020 İle 26.05.2020 Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması
 
Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık
Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık
ÖZKOÇ: “O GÜNÜN GELECEĞİNİ BİLİYORUZ, HAZIR OLMALIYIZ”
 

ÖZKOÇ: “O GÜNÜN GELECEĞİNİ BİLİYORUZ, HAZIR OLMALIYIZ”

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Elazığ Depremi’nin ardından tekrar gündeme gelen Sakarya Deprem tehdidine ilişkin, “Hepimiz biliyoruz, o gün gelecek ve ne yazık ki tekrar deprem Sakarya’yı vuracak.

28 Ocak 2020 Salı 18:06
Yazdır

ÖZKOÇ: “O GÜNÜN GELECEĞİNİ BİLİYORUZ, HAZIR OLMALIYIZ”

“DEPREME HAZIRLIK, OKULLARDAN BAŞLAMALI. BİR TEK ÇOCUK,

OKUL ENKAZINDA CAN VERİRSE BUNUN VEBALİNİ KİMSE TAŞIYAMAZ”

“TÜM OKULLAR DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRİLMELİ. OKUL BAHÇELERİ,

İLK YARDIM VE KURTARMA MALZEMELERİNİN YER ALDIĞI KONTEYNIRLARIN

BULUNDUĞU GÜVENLİ TOPLANMA ALANI OLMALI”

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Elazığ Depremi’nin ardından tekrar gündeme gelen Sakarya Deprem tehdidine ilişkin, “Hepimiz biliyoruz, o gün gelecek ve ne yazık ki tekrar deprem Sakarya’yı vuracak. Ortalama tarihsel döngü 30 yıl. Vaktimiz daralıyor, hazır olmalıyız. Hazırlığın en önemli, temel adımı da okullar olmalı” dedi.

Özkoç yaptığı yazılı açıklamada, Elazığ Depremi’nin ardından gözlerin tekrar İstanbul’a, Sakarya’ya çevrildiğini belirterek, deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’ün Sakarya’nın tehdit altında olduğu yönündeki açıklamasına işaret etti.

Özkoç, şunları söyledi:

“17 Ağustos gecesi Sakarya’da yaşadığımız acıyı, o korkunç geceyi, hissettiğimiz çaresizliği, Allah bir daha hiçbirimize, memleketimize yaşatmasın. Çok büyük kayıplar verdik. İnsanlarımızı yitirdik, evlerimizi, işlerimizi kaybettik. Normale dönmemiz, hem insanlarımızın hem şehrin bir düzen oluşturması yıllar aldı. Bir daha böyle bir felaket yaşamamak için önlem almak zorundayız. Çünkü biliyoruz; deprem, Sakarya’yı tekrar vuracak. Ortalama tarihsel deprem döngüsü 30 yıl ve vaktimiz daralıyor. Deprem bir vakit olacak; sabah mı, akşam mı olur, yavrularımız yanımızdayken mi olur, uzaktayken mi olur, yolda mı, işte mi, evimizde mi, bilmiyoruz. Hazır olmak zorundayız. Hazırlığın ilk ve temel adımı da okullar olmalı. Tüm okulları depreme dayanıklı hale getirilmeli. Raporlar açık; Sakarya’da depreme dayanıksız, güçlendirme bekleyen onlarca okul var. Tüm okulların deprem tetkiki tamamlanmadı. Yapılanlar içinde depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okulların hangisi olduğunu, bu okullarda nasıl bir çalışma yürütüldüğünü bilmiyoruz.

“SADECE 21 OKUL DEĞİL, TÜM OKULLARIN ORTAYA KONULMASINI İSTİYORUZ”

2015 yılı Şubat ayı Valilik Brifing Raporu’nda “Depreme dayanıklı olmayan 60 okul binasından 21 binanın yıkılıp yeniden yapılması, 39’unun da güçlendirilmesi gerekmektedir. İlimizin depremsellik bakımından taşıdığı risk dikkate alınarak bu okulların güvenli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığından 135.899.092,82 TL ödenek tahsisi istenilmiştir” ifadesi yer aldı.

Bu ifadenin peşine düştük; Vali’yle görüştüm, Milli Eğitim Bakanı’yla görüştüm, sorun önce kabul edildi, sonra yok sayılmaya çalışıldı, daha sonra da birbirine tutarsız açıklamalarla çözüldü izlenimi verilmek istendi. Depreme dayanıksız olduğu için yıkılması planlanan 21 okulun akıbetiyle ilgili bile hala kamuoyuna net bir açıklama yapılabilmiş değil. Biz sadece 21 okul değil, bütün okulları istiyoruz. Sakarya’daki bütün önokul, ilköğretim ve liselerin, üniversitenin deprem dayanıklılık testlerinin ortaya konulmasını, nasıl bir takvimle güçlendirildiğini ve güçlendirileceğini açıklamalarını bekliyoruz.

“BİR TEK ÇOCUĞUMUZ CAN VERİRSE, VEBALİNİ KİMSE TAŞIYAMAZ”

Bu ilk ve temel adımdır. Çocuklarımız, devletin çatısına emanettir. Bir tek çocuğumuz, okul enkazında can verirse bunun vebalini kimse taşıyamaz. Ne yöneticiler, ne siyasetçiler, ne anne babalar… Herkes sorumluluğun, vicdanın bilincinde olmalı.

İkinci adım, kent merkezinde deprem atlatmış, yorgun, yüksek katlı binalar. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar açıkladı; mevcut deprem yönetmeliğinin güvenliğini sağlamayan 7 bin bina bulunuyor. Yüksek katlı binalardan başlayarak sözkonusu bu binaların tamamının depreme dayanaklı hale getirilmesi gerekiyor.

Depremle temel mücadele; güvenli yapı stokudur. Bunu, hepimiz, acı tecrübelerimizle öğrendik. Kamu ve özel sektör hizmet binaları, konutlar, bütün yapıların adım adım depreme dayanıklılığının tespiti ve hazır hale getirilmesi için gerekli plan, siyasi irade tarafından ortaya konulmalı.

Yapılan çalışmalar var, biliyor takip ediyoruz. Ancak yetersiz.

“TOPLANMA ALANLARINA KONTEYNIR YERLEŞTİRİLMELİ”

Yıllardır toplanma alanları diye feryat ettik. Çok şükür Sakarya’da belirlendi. Ancak belirlenen toplanma alanları, “halkın paniğini önleyecek, sağlıklı bilgi alışverişi sağlayacak” güvenli alan olarak belirleniyor. Hayır. Her bir toplanma alanında, içinde ilk yardım malzemeleri, temel ihtiyaç malzemeleri, arama ve kurtarma malzemeleri, jenaratörün bulunduğu birer konteynır yerleştirilmesi gerekir. Depremi yaşayanlar ancak o ilk anda sağlanan teminin önemini ve çok basit malzemelerin nasıl hayat kurtarabildiğini bilir. Konteynırları istiyoruz. Tüm okullar depreme dayanıklı hale getirilip, bahçeleri, içinde konteynır’ın da olduğu güvenli toplanma alanı haline getirilebilir. Bu adım yüzlerce, binlerce insanın yaşamını kurtarabilir.

Sorunumuz belli, çözüm yolları açık, kaynağımız var. Sadece deprem vergisiyle 20 yılda toplanan para; 66 milyar lirayı aştı. İhtiyacımız olan şey; siyasi irade ve halkımızın kararlılığı. Biz Cumhuriyet Halk partisi olarak bu alanda atılacak her adıma tüm gücümüzle destek vermeye hazırız; elbirliğiyle kentimizi, ülkemizi yaklaşan felaketten kurtarabiliriz.”

Anahtar Kelimeler: chp, grup, başkanvekili, sakarya, milletvekili, engin
Bu haber toplam 2384 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1925 Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'e suikast girişimi gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan Manok Manukyan idam edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free