hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
 
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZKOÇ, BIÇKIDERE İÇİN SÖZ VERDİ: KEPÇENİN ÖNÜNDE DURACAĞIM‏
 

ÖZKOÇ, BIÇKIDERE İÇİN SÖZ VERDİ: KEPÇENİN ÖNÜNDE DURACAĞIM‏

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Bıçkıdere Ormanları’ndaki katliamına karşı köylülere söz verdi: ‘’Bir tek ağaç, bir avuç su, ranta kurban gitmeyecek. Neye mal olursa olsun, o kepçenin önünde ben duracağım’’

12 Mayıs 2015 Salı 02:01
Yazdır

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Bıçkıdere Ormanları’ndaki katliamına karşı köylülere söz verdi: ‘’Bir tek ağaç, bir avuç su, ranta kurban gitmeyecek. Neye mal olursa olsun, o kepçenin önünde ben duracağım’’

Bakır madeni sondajı, su fabrikası ve termal otelin inşaatında katledilen asırlık ağaçlar, devasa borularla kastedilen dere ve kulaktan kulağa dolaşan bir HES kabusu, Bıçkıdere ve Küçücek sakinlerinin uykularını kaçırdı.

İki köyün sakinleri, dün yaşananları protesto etmek için şenlik kıvamında bir eylem düzenledi.

Bıçkıdere’deki doğa katliamını Meclis gündemine de taşıyan ve sürecin her adımında köylülerin yanında yer alan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, eylemde de köylüleri yalnız bırakmadı.

Özkoç burada yaptığı konuşmada, köylülere şöyle seslendi:

‘’ Türkiye’de hukuk yok, vatandaşından yana bir hükümet yok. Eğer olsaydı Bıçkıdere’de bu zülm yaşanmazdı. Buradaki tüm mesele ranttır. Köylülerimiz, su, toprak, asırlık ağaçlar, deredeki balıklar,…kimsenin umrunda değil. Onlar kazanacakları milyon dolarlarla ilgililer sadece.

Biz, birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız.

Size söz veriyorum; Bıçkıdere’de bir tek ağaç, bir avuç su, ranta kurban gitmeyecek. Yarın bu toprakların kalbine savrulan bir kepçe olursa, neye mal olursa olsun o kepçenin önünde  ben duracağım.

Biz halkımız için, vatanımız için mücadele veriyoruz; ne CHP, ne AKP, ne MHP,…önce vatan, önce millet.’’

 

BIÇKIDERE’DE NELER OLUYOR?

Bıçkıdere Ormanı,  adeta altı üstüne getirilerek, yok ediliyor.

Bir yanda su fabrikası ve termal otel için ağaçlar kesiliyor ve neredeyse tüm dereyi içine alacak büyüklükte borular döşeniyor. Bir yandan bakır madeni için sondaj yapılıyor. Ormanın başka bir noktasında da gizliden gizliye bir HES çalışması yürütülüyor.

 

CHP, SÜRECE SAHİP ÇIKTI

Bıçkıdere’deki bu talanı, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, soru önergeleri ve komisyondaki girişimleriyle Meclis’in gündemine taşıdı.

Köylülerin bütün eylemlerinde yanlarında yer alan Özkoç, çözüm için taraflarla da biraraya geldi, kamuoyunu bilgilendirdi.

Köylülerin hukuki mücadelesini de CHP Sakarya İl Başkan Yardımcısı Avukat Elif Yar üstlendi.

Yar, suç duyurusunda bulunduklarını  ve ruhsat iptali için başvuru yaptıklarını belirterek, katliamı durdurmak için tüm hukuki yolları kullanacaklarını söyledi. Yar, şu bilgileri verdi:

’Köylülerin ‘doğa katliamı’ yapıyorlar şikayetleri üstüne gittiğimiz bölgede gördüğümüz manzara gerçekten içler acısı.

Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurduk, konunun Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamı dışında olduğunu söyledi.

Akyazı Orman İşletmesi Şefliği ise, firmanın izinsiz alanda yol açtığını ve su borusu döşediğini tespit etti. 58 adet kayın ağacının devrildiği suç tutanağına işlendi.

11 su kaynağının, açılan yol güzergahında bulunduğunu ve izin alınan kapsamın dışına çıkıldığı ortaya kondu.

Bu tespitlerle ilgili Akyazı Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Süreç, soruşturma safhasında.

-‘’RUHSAT İPTALİNDE ISRARCIYIZ’’-

Ayrıca Sakarya Valiliği YİKOB tarafından oluşturulan “Kaçak Su Tespit ve Değerlendirme Komisyonu” tarafından da kaçak faaliyetlerle ilgili rapor oluşturuldu. SASKİ  de ihlallerle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Ancak ilgili tüm bu kurumlar, ‘’faaliyet durdurma’’ taleplerini reddetti, firma bölgede hukuksuz faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Son olarak, ruhsatların iptali için Sakarya Valiliği YİKOB’a başvuru yaptık. Bu talep de reddedilirse, ruhsat iptali için İdare Mahkemesi’ne gideceğiz.’’

Anahtar Kelimeler: chp, sakarya, milletvekili, engin, özkoç, bıçkıdere
Bu haber toplam 2250 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free