hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak Sakarya’da hayvancılığın gelişimi için ortak çalışmaya hazırız Devletimiz tüm imkânlarıyla Sakarya’daydı Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI 3600 Aday Arasından Türkiye Finaline Adını Yazdırdı. Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sonuçlarına Sakarya Damgası SAÜ 50 Yılda Uluslararası Bir Markaya Dönüştü Uluslararası İşgücü Piyasası e-Haritası Hazırlandı MEM’de Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Hazırlıkları
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
 
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
 
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
 
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
Özbekistan'la ticaretimiz gelişiyor
 

Özbekistan'la ticaretimiz gelişiyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Özbekistan Büyükelçiliği işbirliği ile SATSO Meclis Salonunda 'Özbekistan Yatırım İmkanları' konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

4 Eylül 2019 Çarşamba 02:07
Yazdır
Özbekistan'la ticaretimiz gelişiyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Özbekistan Büyükelçiliği işbirliği ile SATSO Meclis Salonunda 'Özbekistan Yatırım İmkanları' konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının ev sahipliğini Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un gerekleştirdiği toplantıya, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği'nden Ticaret Müşaviri Azizbek Z. Salahaddinov, Büyükelçi Danışmanı Abdumalik Tuyçibayev ve Türkiye Özbekistan Gönüllüleri Derneği Başkanı Mustafa Araç ve çok sayıda davetli iştirak etti.

Açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün Altuğ, Özbekistan Büyükelçiliğinin Türkiye’de başlattığı seminer programının ilkini SATSO'da gerçekleştirdiği için teşekkür ederek sözlerine başladı.

Altuğ konuşmasında, "Bizler Özbekistan'ı kardeş ülke olarak görüyoruz. Tüm Özbekistanlıların bağımsızlık gününü kutluyorum. Bildiğimiz üzere Türkiye ile Özbekistan arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı ve bu da iki ülkeye ciddi katkılar sunacaktır. Şehrimiz ve ülkemiz gelişen bir konumda. SATSO olarak amacımız, şehrimizin ihracat kapasitesini sürekli artırmaktır. Sakarya Türkiye'nin ihracatçı illeri arasında ihracat rakamları ile ilk 7 il arasındadır. Bizler 400 olan ihracatçı firma sayımızı çalışmalarımızla en kısa sürede 1000 firmaya çıkarmak istiyoruz ve illerin ihracat sıralamasında ilk 5 il arasına girmeyi hedefliyoruz. Özbekistan ile ikili ilişkilerimizi çok daha iyi yerlere getirmek ve ekonomik anlamda işbirliklerinin ile her iki ülkeye de katkı sağlamasını umuyoruz.” dedi.

Türkiye'nin Tecrübesi Çok Önemli

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Azizbek Z. Salahaddinov, iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine değinerek, “Bizler Özbekistan ile Türkiye arasında devam eden dostane ilişkileri sürekli güçlendirmek amacındayız. Türkiye, Özbekistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Bu ticari ilişkiler sürecinde Türkiye, Güney Kore'yi geçerek Özbekistan ile ikili ortaklıklarda dördüncü ülke konumuna yükselmiştir. Türkiye'de 235 adet Özbekistan merkezli şirket bulunmaktadır. Özbekistan da ise Türk- Özbek veya sadece Türk sermayeli 1000'e yakın şirket bulunmaktadır. Son 6 ay içerisinde Özbekistan'da 300'e yakın Türk-Özbek ortaklığı ile şirket kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedirler. İnşaat, enerji, tekstil, tarım konusunda Türk firmalar Özbekistan'a yatırım yapmaya devam etmektedirler. Özbekistan yapısal reform projeleri kapsamında yatırımcılara kapılarını sonuna kadar açıyor ve birçok teşvik ile kolaylık sağlıyor. Bu süreçte de Türkiye'nin ekonomide en gelişmiş şehirlerinden biri olan Sakarya'da, Sakaryalı yatırımcıları Özbekistan'a yatırım yapmaya davet ediyoruz." dedi.

Yatırım İçin Çok Avantajlı

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Büyükelçi Danışmanı Abdumalik Tuyçibayev, yaptığı sunum ile Özbekistan'ın ülke profili, coğrafi özellikleri, kültürü, sahip olduğu teknolojiler, ekonomik veriler ve sosyal yaşamı hakkında dinleyicilere bilgi verdi.  Tuyçibayev, bölgeye yatırım yapmanın birçok avantajı olduğuna dikkat çekti. "Özbekistan üretim maliyetlerinin düşüklüğü açısından yatırımcılar için dikkat çeken bir ülkedir. Son zamanlarda uygulanan kalkınma reformu ile firmaların vergi yükü 3 kat oranında azalmıştır. Büyük firmaların içinde bulunduğu ve kendi yönetimine sahip olan serbest ekonomi bölgeleri yatırımcılara avantajlı gözükmektedir. Özbekistan'da Türklere ve Türk yatırımcılara çok ayrı bir ilgi ve saygı vardır. Özbekistan yönetimi için Türk yatırımcılar daima listenin başında yer almışlar ve alacaklardır. Sakaryalı yatırımcılardan da Özbekistan'a ziyaretlerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Katılımın oldukça yoğun gerçekleştiği toplantı konuşmacılar ve dinleyiciler arasında soru-cevap ile devam ederek noktalandı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, ticaret, sanayi, odası, özbekistan, büyükelçiliği
Bu haber toplam 1643 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free