hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Vali Nayir SAMİKOP 2. Olağan Genel Kuruluna Katıldı Yeni sistemle koku sorunu tarih oldu Sakaryaspor’un her zaman yanındayız Ganalı iş adamları SATSO'daydı SeTPZ-Sakarya eTwinning Tematik Paylaşım Zirvesi büyük ilgi gördü. Fen Lisesinde Başarı Coşkusu Halit Molla Vatanını Sevenlerce 2. Kez Anıldı Sağlık çalışanlarına saldırı 2 teknisyen yaralı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 21 Haziran mesajı Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz
Vali Nayir SAMİKOP 2. Olağan Genel Kuruluna Katıldı
Vali Nayir SAMİKOP 2. Olağan Genel Kuruluna Katıldı
 
Sakaryaspor’un her zaman yanındayız
Sakaryaspor’un her zaman yanındayız
 
Sağlık çalışanlarına saldırı 2 teknisyen yaralı
Sağlık çalışanlarına saldırı 2 teknisyen yaralı
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 21 Haziran mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 21 Haziran mesajı
Osmanlı-Mısır İlişkileri Ele Alındı
 

Osmanlı-Mısır İlişkileri Ele Alındı

Sakarya Üniversitesi Mülteka Lügati'd-Dad Arapça Dil Kulübü öğrenci topluluğunca her hafta düzenlenen Bahçe Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Öğr. Gör. Reda Abdelsalam oldu.

22 Mart 2019 Cuma 22:52
Yazdır

Osmanlı-Mısır İlişkileri Ele Alındı

Sakarya Üniversitesi Mülteka Lügati'd-Dad Arapça Dil Kulübü öğrenci topluluğunca her hafta düzenlenen Bahçe Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Öğr. Gör. Reda Abdelsalam oldu.

İlahiyat Fakültesinde gerçekleşen “Osmanlı-Mısır İlişkileri” konulu konferansta konuşan Öğr. Gör. Abdelsalam, Osmanlı Devleti’nin Mısır’ı ne zaman ve nasıl fethettiğini, Osmanlıların Mısır’a nasıl geldiğini ve o dönemde Mısır’da hayatın nasıl işlediğini anlattı.

Osmanlı Devleti’nin Mısır’daki ilk valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın 1804 yılında Osmanlı ordusuyla gelerek Mısır’a vali olduğunu belirten Abdelsalam, Mehmet Ali Paşa’nın Mora'da patlak veren ve uzun süredir Osmanlı Devleti'nin bastırmakta güçlük çektiği Mora İsyanı’nı bastırdığını söyledi. Abdelsalam, devamında Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Mısır’a nasıl hükmettiği ve Osmanlı’ya ihaneti hakkındaki konuları ele aldı.

“Osmanlı Mısır’da birçok iz bıraktı”

Osmanlı Devleti’nin Mısır’da dini, toplumsal ve yeme içmeye yönelik etkiler bıraktığını belirten Abdelsalam, “Dini olarak bakıldığında Osmanlılar Arapça’ya, Kur’an-ı Kerim’e ve ezberlenmesine, Osmanlı mimarisini yansıtan camiler yapmaya ve devleti korumak için kaleler inşa etmeye önem vermişlerdir. Toplumsal olarak Ramazan’da iftar için yapılan top atışı, sûfilerin bir araya gelip oturduğu ve ibadet ettikleri tekkeler, insanların su içtiği sebiller, erkekler için kalın kadınlar için ince tokmakların kapılara takılması, Osmanlı’nın Mısır’da bıraktığı izlerdendir” dedi.

Osmanlı Türkçesinden Arapçaya çok sayıda kelimenin geçtiğini kaydeden Abdelsalam, “Örnek olarak günlük hayatta kullanılan posta, postacı, köfte, köfteci, garson, şoför, lamba, oda, boya, dolap, terzi gibi kelimelerin, askeri rütbelerle alakalı çavuş, bey, paşa gibi kelimelerin geçtiği görülür” diye konuştu. Osmanlı hayat yapısının Mısır’a nasıl yansıdığını anlatan Abdelsalam, yemek olarak ise dolma, künefe, baklava ve Türk kahvesinin de Mısır’da bilinen yiyecek ve içeceklerden olduğunu söyledi.

“Osmanlı halka iyi davrandı”

Osmanlılarla Mısırlılar arasındaki ilişkinin ilk başlarda iyi olduğunu söyleyen Abdelsalam, Memlüklüler döneminde Mısır’da hayatın kötüye gittiğini, fakirlik ve hastalığın ülkeyi ele geçirdiğini, ancak Osmanlıların Memlüklülerin aksine Mısır halkına karşı nasıl muamele edeceğini bildiğini anlattı. Abdelsalam, şöyle devam etti:

“Osmanlı geldiğinde hayat yavaş yavaş düzelmeye ve gelişmeye başladı. Hatta Mısırlılar kendileri için yönetici olarak Kavalalı Mehmet Ali Paşa’yı seçmişlerdi. Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Mısır’ı Fransızlara ve İngilizlere karşı savunmuştu. Osmanlı Devleti fetihleri genişletmiş, Şam, Hicaz, Irak ve Musul’u topraklarına katmıştı. Kavalalı Mehmet Ali Paşa, daha sonra bu bölgeleri kendi yönetimi altına almak istedi. Bu bölgelerin kendisine boyun eğmesini istedi. Bunun üzerine Osmanlı sultanları, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın hain olduğunu ilan etti. Onunla savaşmaya karar verdi. İki taraf arasında savaş meydana geldi. Ancak Osmanlı ordusu bu bölgede yenildi. Rusya, İngiltere ve Fransa Osmanlılarla anlaştı. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’yı teslim olması, elindeki bölgeleri Osmanlı’ya geri vermesi için tehdit etti. Eğer ki cevap vermezse on günlük sürenin sonunda Şam ve Mısır’ın yönetimi kendisinden alınacaktı. Bunun üzerine büyük bir ordu gönderildi. Londra'da imzalanan antlaşmaya göre Suriye, Girit ve Adana Osmanlı Devleti'ne geri verildi, Mısır ise Kavalalı Mehmet Ali Paşa ve soyundan gelenlere bırakıldı.”

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, mülteka, lügatid, dad, arapça
Bu haber toplam 1141 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 Elvis Presley yeni şarkısı "Hound Dog" u televizyonda The Milton Berle Show'da tanıttı, Show sırasında yaptığı kışkırtıcı kalça hareketleri o devirde seyirciler tarafından müstehcen bulundu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free