hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak Sakarya’da hayvancılığın gelişimi için ortak çalışmaya hazırız Devletimiz tüm imkânlarıyla Sakarya’daydı Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI 3600 Aday Arasından Türkiye Finaline Adını Yazdırdı. Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sonuçlarına Sakarya Damgası SAÜ 50 Yılda Uluslararası Bir Markaya Dönüştü Uluslararası İşgücü Piyasası e-Haritası Hazırlandı MEM’de Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Hazırlıkları
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
 
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
 
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
 
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
“Modern Dünya'da Müslaman Genç” Konferans'ı Gerçekleşti
 

“Modern Dünya'da Müslaman Genç” Konferans'ı Gerçekleşti

Sakarya Üniversitesi Medeniyet ve Düşünce Öğrenci Topluluğu tarafından “Modern Dünyada Müslüman Genç” adlı konferans düzenlendi.

5 Aralık 2014 Cuma 20:46
Yazdır

Sakarya Üniversitesi Medeniyet ve Düşünce Öğrenci Topluluğu tarafından “Modern Dünyada Müslüman Genç” adlı konferans düzenlendi.
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer, konuşmacı olarak katıldığı konferansta, batılı değerlerin ve modernizmin Müslüman dünyasının yaşantısını nasıl şekillendirdiği ve bunun ne gibi sonuçlar doğurduğu gibi konulara değindi. Dünya tarihinde doğu ile batı kültürleri arasında geçmişten beri etkileşim ve bilgi paylaşımı olduğunu ifade eden Beşer, modern dünyanın düşünce temelini oluşturan felsefenin, önce eski Mısır’dan eski Yunan’a, sonrasında yeniden doğu coğrafyasına geçtiğini anlattı. İslam dünyasının, Yunan felsefesini alarak İslam düşüncesiyle bağdaştırdığını ve bu sayede İslam filozoflarının ortaya çıktığını söyleyen Beşer, bu sayede oluşan İslami düşüncenin son iki-üç yüzyıl hariç sürekli var olduğunu dile getirdi.
Bu dönemde batıda felsefe ve düşünce adına hiçbir çalışma yapılmadığını belirten Beşer, “1300’lü yıllara kadar batılılar, felsefecilere büyük tavır almışlar, felsefeyle uğraşanları kafir ilan etmişler. Daha sonra Müslümanlar, Sicilya’dan Endülüs’e kadar Avrupa’yı sarmışlar. Oralara bilgiyi, felsefeyi, düşünceyi götürmüşler. Böylelikle batılılar, felsefeyi Müslümanla’dan almışlar. Batıdan doğuya geçen felsefe, sonradan tekrar doğudan batıya geçmiş. Aydınlanma çağı denilen çağdan itibaren, biz de batıdan almaya başlamışız. Bu seyir böyle devam edecek gibi görünüyor” diye konuştu.
Batılıların, insanın aklını kullanması, her şeyi aklıyla halletme yoluna gidilmesi hareketine ‘aydınlanma’ adını verdiğini söyleyen Beşer, bu düşünceyle ortaya çıkan modernizmin insanın geçmişle irtibatını kopardığını ifade etti. Modernizm ile birlikte, bireyi başlı başına müstakil bir kişi olarak kabul eden bir anlayışın ortaya çıktığını kaydeden Beşer, şu ifadeleri kullandı: “Modernizm ile birlikte çoğulcu demokrasi, bireycilik, laiklik, mutlak eşitlik, batılı değerlerin her zaman üstün olduğunu iddia etme gibi görüşler ortaya çıktı. Felsefi bir realite olarak modernizme baktığımız zaman, geçmişle alakanın koparılması, bireyin kendinden başka bir otorite tanımaması var. Bu değerler içerisinde anne, baba, ata, geçmiş, din var. Dolayısıyla bunlarla bütün alakayı koparma var. İnsanın kendi başına buyruk olması, hayatını yaşaması var. Bu açıdan bakıldığı zaman hiçbir din, modernizmi kabul edemez. Çünkü bu düşünce, hayat tarzını, kültürünü dönüştürüyor ve yeni bir yaşama biçimi oluşturuyor. Kadın erkek ilişkileri, insanlar arası ilişkiler ve akrabalık ilişkileri değişiyor. Başka bir deyişle ilişkisizlikler gelişiyor. Yeni bir kültür, yeni bir anlayış, yeni bir medeniyet doğuyor. Bugün de modernizmin ortaya çıkardığı modern hayat ve modern yaşama biçimi içerisindeyiz biraz. Modernizmin bireyi ön plana çıkarmasının başlangıçta insana hoş gelebileceğini söyleyen Beşer, doğuluların bireyi ezdiğini, batılıların da tam tersi bireyi yücelttiğini ve ikisinde de aşırıya kaçıldığını ifade ederek, “Bunun bir orta yolunun bulunması lazım” diye konuştu.
Modernizmin yarattığı sorunların kaynağında insanların kişiliklerini kazanmadan kimlik edinmesinin yattığına işaret eden Beşer, “Önce kişi olmalı insan. Kişilik de bilgiyle olur. Sonra da kişiliğin muhafaza edilmesi için kimliğin oluşması gerekiyor. Bizdeki sorun ise gençlerimizin kişilikleri oluşmadan kimlik arayışına girmesi. Bu nedenle insanlar bir akıma kapıldıkları zaman onun doğruları dışında hiçbir doğru bilemiyor”dedi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, medeniyet, düşünce, öğrenci, topluluğu
Bu haber toplam 2232 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free