hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız” 31. MESLEK KOMİTESİ'NDEN SİLAHLI SALDIRIYA KINAMA GSM bayiinde yaşanan silahlı saldırıyı kınıyoruz ‘Sen De Kodla S@karya’ yarışması ödülleri verildi. Erken Eğitimi Seç Harekete Geç Festival Açılışı Çark Caddesi’nde G-FAST’19’da Ödüller Sahiplerini Buldu Aile Yapısındaki Değişimler Konuşuldu Eski Türklerin Kutsal Mezarları
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN
 
Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız”
Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız”
 
Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 6. etabı Sakarya’da
Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 6. etabı Sakarya’da
 
Şehrin yol haritasını oluşturmalıyız
Şehrin yol haritasını oluşturmalıyız
Modern Çağda Fıkhın Anlamı ve İşlevi
 

Modern Çağda Fıkhın Anlamı ve İşlevi

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İslâmî İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) işbirliği ile “Modern Çağda Fıkhın Anlamı ve İşlevi” konulu bir çalıştay düzenlendi.

15 Nisan 2019 Pazartesi 22:04
Yazdır

Modern Çağda Fıkhın Anlamı ve İşlevi

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İslâmî İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) işbirliği ile “Modern Çağda Fıkhın Anlamı ve İşlevi” konulu bir çalıştay düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştaya, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kuran Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İSAV Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Prof. Dr. Salih Tuğ, SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Açılış oturumunda konuşan SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, birkaç asırdır klasik İslam geleneğine daha özel çerçevede klasik fıkıh mirasımıza yönelik giderek ivme kazanan ve çeşitlenen bir değişim talebinin mevcut olduğuna, bu talebin haklı veya haksız pek çok gerekçeleri bulunduğuna dikkat çekti. Düzenlenen çalıştayla bu tür taleplere ve tartışmalara sağlıklı bir zemin oluşturmasının amaçlandığını belirten Prof. Bostancı, çağımızda fıkhın anlamı ve özellikle de işlevinin akademik seviyede ele alınmasını ve ülkemizin bu husustaki ilmî birikimin ortaya konularak nihayetinde bu birikimin yazılı bir esere dönüştürülmesini hedeflediklerini ifade etti. Eserleri ile Türkiye’de fıkıh ilmine yön veren alanın tecrübeli üstatları ile genç kuşaktan pek çok kıymetli akademisyenin böyle bir ilmi toplantıda SAÜ İlahiyat Fakültesi çatısı altında bir araya gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Bostancı, tecrübe ile dinamizmi birleştiren bu ilmî toplantının ülkemizdeki fıkıh çalışmalarına önemli bir ivme kazandıracağına inandığını söyledi.

Açılış oturumunda konuşan İSAV Başkan Vekili Prof. Dr. Salih Tuğ, bu çalıştayın İSAV tarafından düzenlenen onuncu ilmî ihtisas toplantısını olduğunu belirterek vakfın kurulduğundan günümüze kadar ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok ilmî toplantıyı gerçekleştirdiğini ifade etti. İSAV’ın kendisi bir araştırma enstitüsü olmamakla birlikte araştırma yapan akademisyenleri destekleme amacıyla kurulduğunu söyleyen Prof. Tuğ, gelinen noktada yapılan çalışmalar ve ortaya çıkan ürünlerin bu gayeyle hizmet eden kurumların önemini teyit ettiğini vurguladı.

Sakarya Üniversitesinin geniş katılımlı birçok ulusal ve uluslararası ilmi toplantıya ev sahipliği yaptığını belirten SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, bilginin üretimi ve üretilen bilginin işlenmesi ve değerlendirilmesi açısından bu tarz ihtisas çalıştaylarının fonksiyonunun önemine değindi.

İki gün süren çalıştayda “Fıkıh Usulüne Dair Çağdaş Tartışmalar”, “Şer’î Hükmün Tabiatı”, “Değişim ve Süreklilik Bağlamında Fıkıh Mirasımıza Yöntemsel Yaklaşımlar” ve “Modern Çağda Fıkıh Hakkında Konuşmak” başlıklı tebliğler sunuldu ve bu tebliğlerin müzakereleri yapılarak modern dönemde fıkhın anlamının ve işlevi etraflıca tartışıldı.

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen değerlendirme oturumunda ise Prof. Dr. Fahrettin Atar, Prof. Dr. Mahmut Kaya, Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez ve Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Fahrettin Atar, iki gün boyunca öğretim üyelerinin üretimlerini sunup sıhhatini test etme imkânı bulduklarını ifade etti. Çalıştayda farklı görüşlerin dile getirilip tartışıldığına değinen Atar, bu durumu zenginlik olarak değerlendirdi. Prof. Dr. Mahmut Kaya ise konuşmasında Türkiye’deki ilmi çalışmaların bu düzeye gelmesinin mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez bu çalıştayda fikri düzeyi yüksek tebliğlerin ve emek verilmiş müzakerelerin yer aldığını, ayrıca çalıştayın mesleki anlamdaki sorunları dile getirme fırsatı verdiğini dile getirdi. Dönmez, bunlara ilave olarak sonraki toplantılar için de bazı tavsiye ve temennilerde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Görmez ise içinden geçtiğimiz dünyayı doğru anlamın önemine değinerek vakıayı anlamanın fakih ve müftünün en önemli özelliği olduğunu söyledi. Hâlihazırdaki zamanın, normal ötesi, hakikat ötesi ve insan ötesi olmak üzere üç şekilde tasvir edildiğini kaydeden Görmez, Müslümanların bundan azade olamayacağını, İslam’ın ezeli hikmeti kaybeden insanlığa söyleyecek çok şeyi olduğunu belirtti. İslam’ı mecrası ve istikameti Hz. Peygamber ve ashabı tarafından belirlenen nehir olarak değerlendiren Görmez, günümüzde durgunlaşan bu nehrin akışının sağlanması gerektiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, ilahiyat, fakültesi, islâmî, ilimler
Bu haber toplam 346 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1963 27 Mayıs, Hürriyet ve Anayasa Bayramı ilan edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free