hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU

Mevlana insana ciddi sorumluluklar yükler
 

Mevlana insana ciddi sorumluluklar yükler

Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Türk Düşüncesinde Yerlilik Arayışı’ isimli panel ile devam etti.

14 Nisan 2017 Cuma 00:32
Yazdır
Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Türk Düşüncesinde Yerlilik Arayışı’ isimli panel ile devam etti. Notlar Dergisi Editörü Ekrem Özdemir, “Mevlana’nın var olduğu bir yerde arabesk kültürün barınmasına gerek yoktur. Mevlana insana ciddi sorumluluklar yükler. ‘Başıma geleni yaşıyorum’ diye bir şey yoktur onda. Başına gelende senin de payın vardır” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat etkinlikleri ‘Türk Düşüncesinde Yerlilik Arayışı’ isimli söyleşi ile devam etti. Programa Notlar Dergisi’nden Ekrem Özdemir, Sait Mermer ve Murat Erol konuşmacı olarak katıldı. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan ve pek çok kültür sanat dostu katıldı.

Mevlana insana ciddi sorumluluklar yükler
Mevlana ve Türk Kültürünün felsefesinden bahseden Ekrem Özdemir, “Mevlana diyor ki: ‘Yaşadıklarının sorumluluğunu üzerine almak Adem’e, suçu başkasına atmak iblise mahsus bir özelliktir.’ Yani insan iradesiyle yeryüzünde kararlar verir ve bunların karşılığını görür. Bizim inancımızda kul ister, Allah yaratır şeklinde bir düşünce vardır. Mevlana’nın var olduğu bir yerde arabesk kültürün barınmasına gerek yoktur. Mevlana insana ciddi sorumluluklar yükler. ‘Başıma geleni yaşıyorum’ diye bir şey yoktur onda. Başına gelende senin de payın vardır. Burada hikmet kavramı önemlidir. Kendi hayatını şekillendirme konusunda bu derece sorumluluğa sahip bir Türk kültüründen bahsediyoruz” diye konuştu.

Yerlilik zaman ve mekan bağlamında düşünmektir
Türk Düşüncesinde Yerliliği zaman ve mekan üzerinden tasvir eden Murat Erol, “Yerlilik her şeyden önce zaman ve mekan bağlamında düşünmektir. Zaman geçmiş, gelecek ve şimdiki zaman olarak karşımıza çıkıyor. Biz şimdiki zaman merkezli bir düşünme istidadındayız. Ayağımızın biri şimdiki zamanda ve mekanda. Diğer ise geçmişe ya da geleceğe hareket edebilmektedir. Yerliliğin zaman ve mekan boyutu geçmişte tarih olarak bize geliyor. Zamanın insan, millet, kültür birikimi bize yerliliğin ne olduğunu gösteren bir boyuttur. Yerlilik Anadolu’dur, İslam’dır, tasavvuftur demiyorum. İslam bizim yerliliğimizin esasıdır. Birden çok yerlilikten bahsedilebilir. Onları göz ardı edemeyiz. Yerlilik eşittir tasavvuf ya da İslam dersek zaman ve mekanın bunları taşıyıcılık işlevini göz ardı etmiş ve doğru bir noktaya varamamış oluruz” ifadelerini kullandı.

Güvenilir coğrafya
Din ile yerlilik arasındaki bağı anlatan Sait Mermer, “Biz her şeyden evvel Resulullah’ın doğduğu toprakların ve Mekke’nin yerlisiyiz. O toprakların genişletilmesiyle bugünlere kadar geldik. Mekke’nin genişlemesi sadece toprakların değil, anlamında taşınması demek oluyor. Hz. Adem ile başlayıp Hz. Muhammed ile sona eren bir risalet ve din var. Bu din aynı din. Hz. Adem ile doğup Hz. Muhammed ile kemale eriyor. Mekke, Peygamberimize 40 yaşında Peygamberliğin bildirilmesi ile birlikte bir tevhid şehri haline gelmeye başladı. Peygamberimize bahşedilen ‘El Emin’ sıfatının yaşandığı coğrafya ‘Belde-i Emin’ olur. Güvenilir coğrafya olur” dedi.

Anahtar Kelimeler: büyükşehir, belediyesi, nisan, kültür, sanat, etkinlikleri
Bu haber toplam 2509 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free