hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sürdürülebilir tarımda bilinçli gelecek Belçika Ligi’nin en iyi oyuncusu Büyükşehir’de KAREKODLU ÇEK SİSTEMİNİN AVANTAJLARI SATSO'DA ANLATILACAK KADIN GİRİŞİMCİLERDEN BAKAN ATANAN RUHSAR PEKCAN'A ZİYARET DOĞAL GAZ ABONESİ OLMANIN HIZLI YOLU “AGDAŞ ONLİNE İŞLEMLER” Sakarya'nın Gençlik Projelerine 122 bin TL destek. Basketbola sponsor Adatıp Hastanesi oldu İhracatçı Üyelerine SATSO'dan Bir İlk Metrekareye 35 kilogram yağış düştü Büyükşehir ulaşım filosuna yeni kadın şoför

Belçika Ligi’nin en iyi oyuncusu Büyükşehir’de
Belçika Ligi’nin en iyi oyuncusu Büyükşehir’de
 
İhracatçı Üyelerine SATSO'dan Bir İlk
İhracatçı Üyelerine SATSO'dan Bir İlk
 

Metrekareye 35 kilogram yağış düştü
Metrekareye 35 kilogram yağış düştü
 

“15 Temmuz yeni bir devrin başlangıcıdır”
“15 Temmuz yeni bir devrin başlangıcıdır”
MESLEKİ TEKNİK EĞİTİMDE YENİ UYGULAMALAR
 

MESLEKİ TEKNİK EĞİTİMDE YENİ UYGULAMALAR

Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılına Mesleki ve Teknik Eğitim alanında birçok yeni düzenlemeler ve uygulamalar ile başladı.

20 Kasım 2017 Pazartesi 17:52
Yazdır

MESLEKİ TEKNİK EĞİTİMDE YENİ UYGULAMALAR

Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılına Mesleki ve Teknik Eğitim alanında birçok yeni düzenlemeler ve uygulamalar ile başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitimde arzulanan hedefe ulaşılmasında işbirliğinin çok önemli olduğunu benimsemiş, mesleki ve teknik eğitim alanında problemleri tespit etmek ve çözüm üretmek için sektörle işbirliği halinde ilgili paydaşların katılımı ile il istişare toplantıları yapmış ve mesleki ve teknik eğitimde daha nitelikli eğitim vermek için aşağıda belirtilen yasal düzenlemeleri yaparak mesleki ve teknik eğitim alanında birçok yeni uygulamalar başlatmıştır.

Bu kapsamda;

1-Esnaf ve Sanatkarlık kapsamındaki mesleklerin devamını sağlamak, çırak bulmak birikimlerini aktarmaya imkan sunmak, çırak öğrencilerin ise yetenek ve ilgileri doğrultusunda güvenilir ortamlarda meslek edinmelerini sağlamak amacıyla Çıraklık Eğitimi on iki yıllık zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır.

Ortaokuldan sonra mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırıp 4 yıllık çıraklık programlarını tamamlayıp ustalık belgesine sahip olan öğrenciler 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamış olacaklar. İsteyen çırak öğrenci açık liseye de kayıt olup fark derslerini vererek Meslek Lisesi mezunu da olabilecek ve üniversite sınavlarına girme hakkını elde edebilecek.

2-Çıraklık programları 3 yılı çıraklık bir yılı kalfalık eğitimi olmak üzere dört yıllık programlar şeklinde yeniden düzenlendi. Çırak öğrenciler 4 yıllık programı tamamladıktan sonra iş yeri açmak ya da o meslekte çalışabilmek için gerekli olan kalfalık ve ustalık belgesine sahip olabilecekler. Çıraklık ve Kalfalık eğitimi süresince 4 yıl eğitim süreci boyunca iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortaları devlet tarafından karşılanması sağlanmıştır.

3-Çırak, stajyer öğrenci çalıştıran işletmelere devlet desteği sağlanmıştır. işyerleri ve işletmelerde çırak olarak pratik eğitim gören öğrenciler, meslek liselerinde 12. Sınıfta işletmelerde eğitim gören öğrenciler ve yaz stajı yapan meslek lisesi ve teknik lise öğrencilerine işveren tarafından asgari ücretin yüzde 30’u öğrenci ücreti olarak her ay  (yaklaşık 390 TL) ödenecek iş veren ödediği bu ücretin üçte ikisini devlet desteği olarak yaklaşık 260 TL mesleki eğitim merkezinden her ay alabilecektir.

4-Çırak öğrenci kayıtlarının yıl boyunca yapılması sağlanmıştır. Bu sayede çırak çalıştırmak isteyen işletmelerin ve çıraklık eğitimi almak isteyen öğrencilerin önü açılmıştır. Kayıt dışı çırak çalıştırmaların önüne geçilmiştir.

5-Meslek liselerinin okulda eğitim gören 10-11-12.sınıf öğrencilerinin de iş kazası ve meslek hastalıkları sigortaları devlet tarafından yapılmış güvence altına alınmışlardır.

6-KOSGEB ile yapılan iş birliği ile Mesleki ve Teknik Okul mezunlarına iş yeri açmak için 50 bin TL karşılıksız, 100 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanmıştır.

7- Yasal mevzuat düzenlemesi ile Meslek Lisesi mezunlarının tümüne Teknisyen ünvanı verilmesi sağlanmıştır.

8-Mesleki eğitim alan ve dallarındaki mesleklerde iş yeri sahibi esnaf ve sanatkarlar ile bu alanlardaki işyerleri ve işletmelerde çalışanların mesleki yeterliliklerini belgelendirmelerini önceki öğrenmelerin tanınması ve denklik yönergesi yayımlanmıştır. İş yeri sahibi esnaf ve sanatkarlar ile bu alanlardaki işyerleri ve işletmelerde çalışanların mesleki yeterliliklerini belgelendirmelerine fırsat verilmiştir.

Bu yönerge gereği;

-Alanda Sigortalı ya da Bağkur’lu çalışanlar 22 yaşını doldurmaları kaydıyla mesleki eğitim merkezlerine müracaat ederek kalfalık sınavına girebileceklerdir.

-Alanda Sigortalı ya da Bağkur’lu çalışanların sigortalılık süreleri beş yılı doldurmuş veya daha fazla ise mesleki eğitim merkezlerine müracaat edip önce kalfalık sınavına girecek kalfalık sınavında başarılı olması kaydıyla ustalık sınavına da girebileceklerdir. 18 yaşından önceki sigortalılık veya bağkurlu çalışma süreleri dikkate alınmayacaktır.

9-Usta öğretici sayısı yeterli olan işletmelerde aynı alanda gurup oluşturacak çırak öğrenci sayısı oluştuğu takdirde işletmede eğitim ortamı sağlanması ve işletmenin istemesi kaydıyla Çırak öğrenciler haftada bir gün olan mesleki eğitim merkezindeki görmüş olduğu teorik dersleri protokol yapılarak işletmenin eğitim biriminde görebileceklerdir.

10-Mesleki eğitim alanında sektörlerle işbirliği çalışmaları artırılarak devam etmekte bu hususta sektörlerle yeni işbirliği protokolleri düzenlenmekte il ve sektör istişare toplantıları yapılmaya devam edilmektedir.

11-Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarının 2017-2018 öğretim yılından itibaren 7 tema ve bu temalara ait 70 gösterge ile her yıl izlenip değerlendirilmesi performansının ölçülmesi başarılı olan okul ve kurumların ödüllendirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu çalışmaların uygulamaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Merkezleri ve Meslek Liseleri tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından İlimizdeki Mesleki Eğitimin daha nitelikli olması için Mesleki ve Teknik Eğitim alanında proje çalışmaları tamamlanmak üzere olup, yakın bir tarihte projenin tanıtımı yapılarak uygulamaya geçecektir.

Anahtar Kelimeler: milli, eğitim, bakanlığı, 2017, 2018, öğretim
Bu haber toplam 791 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1962 Emekli Albay Talat Aydemir, açıklamaları nedeniyle tutuklandı. Açıklamaları yayımlayan 7 gazeteye soruşturma açıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
selcuk
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free