hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
İnşaat ve İş merkezine yıldırım düştü, 2 yaralı İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek Kültürel zenginliğin örnek şehri Sakarya’dır Sakarya ile Oş kardeş şehir oldu ÖZKOǒTAN AFETE MÜDAHALE ÖNERİSİ Uluslararası Öğrencilerden Türkçe Şöleni MÜSİAD; BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR 31 yıllık büyük bir gelenek Ulaşımda yaz saati uygulaması 17 günde 138 boğulma vakası önlendi
İnşaat ve İş merkezine yıldırım düştü, 2 yaralı
İnşaat ve İş merkezine yıldırım düştü, 2 yaralı
 
İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek
İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek
 
Kültürel zenginliğin örnek şehri Sakarya’dır
Kültürel zenginliğin örnek şehri Sakarya’dır
 
ÖZKOǒTAN AFETE MÜDAHALE ÖNERİSİ
ÖZKOǒTAN AFETE MÜDAHALE ÖNERİSİ
Kunduracı Ve Güvercin Göğsü Hastaları Sağlıklarına Kavuştu
 

Kunduracı Ve Güvercin Göğsü Hastaları Sağlıklarına Kavuştu

Sakarya’da ’güvercin göğsü’ ve ’kunduracı göğsü’ hastası beş kişi, çelik bir barın göğse yerleştirilmesiyle sağlıklarına kavuştu.

27 Ağustos 2014 Çarşamba 20:21
Yazdır

Sakarya’da ’güvercin göğsü’ ve ’kunduracı göğsü’ hastası beş kişi, çelik bir barın göğse yerleştirilmesiyle sağlıklarına kavuştu.
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abidin Şehitoğulları başkanlığında, Op. Dr. Muzaffer Yılmaz ve Op. Dr. Ahmet Nasır tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonrasında 12, 15, 16, 17 ve 22 yaşlarındaki hastalar normal görünümlerine kavuşturuldu.
Doç. Dr. Şehitoğluları, kunduracı göğsü tedavisinde göğüs kemiği üstüne çelik bir aparat yerleştirilerek uygulanan yöntemle Güvercin Göğsü (Göğüste Çıkıklık-Pectus Carinatum) hastası ve göğüs kemiği altına çelik bir aparat yerleştirilerek uygulanan yöntemle Kunduracı Göğsü (Göğüste Çöküklük-Pectus Ekskavatum) olan gençleri tedavi ettiklerini söyledi. Şehitoğulları, “Kaburgaların göğüs kemiğine bağlandığı kıkırdak bölgelerin gelişim dengesizliği ve aşırı büyümesi ile göğüs duvarı deformiteleri oluşur. En sık olarak kunduracı göğsü (pektus ekskavatum) ve güvercin göğsü denilen tiplerde şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Her iki durumunda tedavisi cerrahi olarak yapılır" dedi.
Düşük komplikasyon oranları bulunan bu ameliyatların özellikle okulların tatil olduğu yaz aylarında sıklık gösterdiğini de sözlerine ekleyen Dr. Şehitoğulları, “Bu ameliyatlar Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde öğretim üyelerimiz tarafından güvenle uygulanmaktadır. Hastalarımız böylelikle eğitimlerine ara vermeden devam edebilmektedirler. Ancak hastalar, operasyon sonrası 1 yıl boyunca göğüsüne darbe almamaları gerektiğinden, bu süre içinde beden eğitimi dersleri için raporlu sayılmaktadırlar" diye konuştu.
Doç. Dr. Abidin şehitoğulları, son zamanlarda nuss ve abramson adında yeni ameliyat yöntemleri geliştiğini belirterek, “Bu yöntem Türkiye’de birçok merkezde uygulanıyor. ‘Nuss yöntemi’, kunduracı göğsü hastalarına, ‘abramson yöntemi’ ise güvercin göğsü hastalarına uygulanıyor. Kapalı ameliyat dediğimiz bu yöntemlerle bir saat gibi kısa sürede göğüs duvarındaki o deformiteyi ortadan kaldırıyoruz. Hastalar sorunsuz bir ameliyat sonrası dönemle sağlıklarına kavuşarak her türlü aktiviteyi yapabiliyorlar" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: sakarya’da, ’güvercin, göğsü’, ’kunduracı, hastası, beş
Bu haber toplam 3188 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 Elvis Presley yeni şarkısı "Hound Dog" u televizyonda The Milton Berle Show'da tanıttı, Show sırasında yaptığı kışkırtıcı kalça hareketleri o devirde seyirciler tarafından müstehcen bulundu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free